10. maj 2016.
U slučaju da ne dođe do SNS-SPS koalicije, moguća je pogodba sa odbornicima pojedincima ili slede novi izbori
Ponovljeni izbori na jednom biračkom mestu u Žiči poremetili su jasnu računicu SNS-a, pobednika lokalnih izbora u Kraljevu. Naime, naprednjaci su imali natpolovičnu većinu u ovdašnjoj skupštini. Od ukupno 70 odborničkih mesta osvojili su 37 i nisu morali nikoga da zovu kako bi koaliciono vladali. Ali, „volja“ birača u Žiči za par dana se promenila, pa su na „popravnom“ znatno jače podržali demokrate koji su, zahvaljujući njima, ušli u skupštinu. To je značilo tri odbornika manje za SNS, pa su naprednjaci pali ispod polovine osvojenih biračkih mesta. I socijalisti su izgubili jednog, ali su dobili na koalicionoj ceni. Pre Žiče SNS nije morao da ih zove na saradnju, a sada mora, njih ili nekog drugog. Zato se priča i sumnja da su socijalisti malo i „poradili“ sa svojim glasačima u Žiči, što bi se reklo „u korist svoje štete“, kako bi nastala ovakva situacija.
„Još je ramo govoriti s kim ćemo pokušati da konstituišemo vlast. Narednih dana slede razgovori o tome, a jedino što sada mogu reći jeste da nećemo pristati na bilo kakve ucene“, kaže Nebojša Simović, predsednik Gradskog odbora SNS.
„Možda oni potajno već razgovaraju i sa drugima kako bi nama dali do znanja da im i nismo neophodni i najbolje rešenje, iako još ne znaju šta ćemo im tražiti. Ali, mogu reći da čekamo da nas pozovu i nećemo ucenjivati, a ni trpeti ucene. Imamo jedanaest „jakih“ odbornika i mislim da smo ozbiljna snaga za rešavanje krupnih problema u Kraljevu. Ako se ne dogovorimo, bićemo opozicija i nećemo ulaziti u to da, eventualno, budemo stožer neke druge vladajuće koalicije, jer bi to bila nestabilna lokalna vlast“, objašnjava nam Dragan Vulić Cane, predsenik Gradskog odbora SPS u Kraljevu.
Postavlja se pitanje: sa kojom bi onda parlamentarnom strankom ili pokretom naprednjaci u Kraljevu mogli da vladaju, ako ne sa socijalistima? Pitali smo neke od lidera i doznali: u Lokalnom frontu, koji će imati pet odbornika, bili su izričiti da u vlast neće. Istog su stava i u Udruženju starosedelaca Kraljeva i okoline, koje takođe ima pet odborničkih mandata. I radikali imaju toliko i ne veruju da će ih u koaliciju zvati, iako Vesna Vukajlović, predsednica Gradskog odbora SRS ne isključuje mogućnost razgovora o tome, pre svega na ekonomske teme u gradu i kaže da „nije naše ovde da rešavamo pitanje granica, teme o Evropskoj uniji ili Rusiji…već o siromašnima i gladnima“.
Jasan je stav i Srpskog pokreta Dveri da će delovati sami u skupštini sa svojih šest odbornika. A lista demokrata, LDP, Rusinske stranke i Narodnog pokreta Srbije, koja je posle pomenute Žiče prešla cenzus, imaće četiri odbornika i, kako kaže nosilac te liste Vukomir Mitrović, i kad bi ih iz SNS zvali ne bi u tu koaliciju. Pre će, napominju, raditi na tome da se opozicija ujedni i svojim delovanjem u skupštini ozbiljnije doprinese oporavku i privrednom razvoju Kraljeva.
Tako ispada da će biti kao i do sada, da su naprednjaci „osuđeni“ na socijaliste. No, ako oni budu „preskupi“ ili „mig“ iz Beograda bude drugačiji, situacija u Kraljevu bi vodila ka novim lokalnim izborima. Da ne bude baš tako spas će se, možda, tražiti u odbornicima pojedincima. Oni su, ipak, vlasnici mandata i ne moraju se držati stranačkog ili svog predizbornog stava. To se najčešće pravda opštiim interesom, ali je često i u kombinaciji sa ličnim. Kako saznajemo, već su se neki javljali,, dabome“, „zbog naroda i Kraljeva da pripomognu“.
autor: Miroljub Dugalić
izvor: „Politika“