Iako je budžetom Kraljeva za 2024. predviđeno 40 miliona dinara za medijske projekte, na konkursu je raspoređena samo polovina tih sredstava
Za ostvarivanje javnog interesa u oblasti informisanja na teritoriji Kraljeva u budžetu za ovu godinu opredeljeno je 40 miliona dinara (deset miliona dinara više nego prošle godine i čak 17 miliona više nego u 2022.) ali je iznos koji je odlukom Gradskog veća danas raspodeljen za medijske projekte, recimo, za tri miliona manji nego pre dve godine kada je na konkursu za medijske projekte raspodeljeno 23 miliona dinara. Preostalih 20 miliona dinara, prema ranijoj izjavi gradonačelnika Kraljeva dr Predraga Terzića, „nakon konkursa, a posle usvojenog rebalansa biće takođe iskoriščeno za medije, odnosno – medijske usluge“.
Posle sprovedenog konkursa na koji su se mediji prijavili sa 35 projekata, sredstva će biti raspoređena za sufinansiranje 20 projekata, dok 15 – nije podržano.
Najviše novca i na ovom konkursu dobili su mediji u okviru RTV Kraljevo i Ibarske novosti – 7.060.450 dinara za tri trojekta, a uz pridružene dve produkcije koje će svoj projekat realizovati na medijima ove kuće, ukupno 9.260.000 dinara, što je gotovo duplo niži iznos nego prošle godine (17.430.000 dinara).
Televizija Melos za dva projekta dobiće 4,2 miliona dinara. Lokalni mediji iz Kraljeva, sedam portala i produkcija koja svoje medijske sadržaje emituje na TV Pink dobiće ukupno 4.280.000 dinara.
Preporučujemo vašoj pažnji da u tabeli na kraju teksta dobro pogledate nazive pojedinih lokalnih portala, jer verujemo da za neke nikada niste ni čuli.
Radio TV Vrnjačka Banja za dva medija dobiće 1.2 miliona dinara, portal Reflektor iz Čačka (gradu u kojem nikada nijedan medij iz Kraljeva nije dobio ni dinar iz njihovog budžeta) 320.000 dinara. Pola miliona dinara dobiće Tijana Vlahović, preduzetnica iz Borče, a najmanji iznos – 240.000 dinara opredeljen je za European Comminication Center doo iz Beograda.
Osim što na kraju Rešenja o sufinansiranju projekata stoje imena Branimir Grulović (predsednik Komisije) i Stevica Karapandžin i Nenad Perić, članovi Komisije, drugih podataka o njima nema, jer nigde nije navedeni ni odakle su, niti šta ih je kvalifikovalo kao medijske stručnjake
Zbog toga je negodovao i večnik Miloš Ugrenović (SPS) koji već godinama ostaje uzdržan kod odlučivanja o ovoj tački dnevnog reda, zbog toga što smatra da odluku o raspodeli sredstava ne treba da donose članovi Veća koji po ovom pitanju ni o čemu ne odlučuju, već gradonačelnik koji je Komisiju imenovao.
On je konstatovao da i ove godine više od dva miliona dinara (više od 10 odsto sredstava raspodeljenih na konkursu) odlazi medijima van Kraljeva.
Gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić nije obrazložio zašto do danas javnost nije znala imena članova Komisije, ali je rekao da su oni priznati medijski stručnjaci koji su bodovani i izabrani kao oni sa najviše poena, da je Stevica Karapandžin, bivši direktor Medijskog centa „Odbrana“, a dr Nenad Perić, redovni profesor komunikologije na Institutu za sprsku kulturu Priština – Leposavić. U svakom slučaju, nijedan od članova Komisije nema nikakve veze sa Kraljevom. Pretragom na internetu ustanovili smo da je Branimir Grulović, sada penzioner, svoju novinarsko-snimateljsku karijeru započeo na Televiziji Beograd 70-ih godina prošlog veka i da je radio je za nekoliko stranih agencija: ARD, ORF, Rojters.
Iako su kriterijumi za članove komisija menjani, i ove godine su o raspodeli sredstava na konkursu odlučivali oni koji za to neće snositi nikakvu odgovornost. Formalno, odgovornost snosi Gradsko veće čiji članovi glasaju za Odluku, iako Pravilnik jasno označava gradonačelnika kao odgovornog po funkciji predsednika organa koji raspisuje konkurs.
Šta sa ostalih 20 miliona dinara za medije?
Činjenica je da na konkursu ne mora da bude opredeljen ceo budžetom izdvojeni iznos, ali ranije u Kraljevu ovakve prakse nije bilo. Sredstva opredeljena za pojedinačna davanja raspodeljuju se odlukom rukovodioca organa nadležnog za poslove javnog informisanja, koja se donosi bez sprovođenja javnog konkursa. Kako se, prema članu 18. Zakona o javnom informisanju i medijima koji se odnosi na sufinansiranje medijskih projekata, za pojedinačna davanja može opredeliti najviše pet odsto sredstava od ukupno opredeljenih sredstava za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, najverovatnije neće biti iskorišćena ova mogućnost, ali će biti zanimljivo propratiti koje medijske usluge i kome će biti plaćene sa 20 miliona dinara?
M. M. D.




