Dr Miroljub Trifunović, specijalista otorinolaringologije i doktor medicinskih nauka, odbranio je pre dva meseca doktorsku disertaciju na temu „Audiološko etiološki faktori hroničnog subjektivnog tinitusa”, postavši tako jedini doktor medicinskih nauka u Opštoj bolnici „Studenica“ u Kraljevu.
Govoreći i temi koju je odabrao za svoj naučni rad i sprovedenom istraživanju, dr Trifunović ističe da se posvetio istraživanju mogućih uzroka hroničnog zujanja u ušima.
– Tu sam, pre svega, proučavao audiološke i kardiovaskularne faktore, kao i temperament kao moguće etiološke i predisponirajuće uzroke. To je bila prospektivna, klinička studija koja je rađena u našoj bolnici. Obuhvaćeni su pacijenti sa hroničnim zujanjem u ušima, koji su pregledani u našoj ORL ambulanti.
Dr Trifunović ističe da je uvek imao želju da se bavi naučno istraživačkim radom.
– S obzirom na moje iskustvo i zapažanja tokom rada kao specijaliste, stekli su se uslovi za naučni rad. Naravno, potrebna je obuka i te veštine sam delom savladao na doktorskim studijama koje sam započeo 2012. godine.
Prema rečima dr Trifunovića, naučni rad je više vezan za Kliničke centre i Institute koji zapošljavaju naučne radnike i gde postoji dobra logistika, pre svega u iskusnim naučnicima i dostupnim sredstvima. U Opštim bolnicama se, dodaje, mogu raditi istraživanja jer, pored mnogih nedostataka u odnosu na pomenute ustanove, postoje i neke prednosti.
– Ovde mislim na blisku saradnju sa kolegama iz drugih oblasti medicine, kao što sam ja u ovom slučaju sarađivao sa oftalmolozima.
Budući da je za takav naučni rad potrebno vreme, angažovanje pojedinca, ali i velika podrška matične ustanove, zanimalo nas je da li je dr Trifunović imao potrebnu podršku za ostvarenje svega što je planirao
– Imao sam podršku, pre svega kolega, a i matične ustanove u onom obimu koliko su mogli da pomognu. Tu mislim na korišćenje resursa naše bolnice. Problem je što Statutom bolnice, kao ni Kolektivnim ugovorom, nije predviđeno školovanje na postdiplomskim studijama, u ovom slučaju doktorskim, pa sam sve troškove plaćao ličnim sredstvima. Pored toga, sva odsustva, kao što su slušanje predavanja, polaganje ispita, izrada i odbrana disertacije, pokrivana su godišnjim odmorom i slobodnim danima.
Na pitanje kako uspeva da uskladi sve obaveze koje ima, budući da je načelnik Službe, obavlja rad u ambulanti i u operacionoj Sali, naš sagovornik ima jednostavan odgovor kako „dobrim planom i organizacijom može sve da se stigne“.
Za mlađe kolege koje imaju nameru da se bave naučnim radom ima savet:
– To je zanimljiv rad, ali traži i odricanje. Pored toga, potrebno je široko obrazovanje, ne samo ono koje je vezano za medicinu.
Što se tiče planova koji se tiču samog razvoja Službe za ORL i maksilofacijalnu hirurgiju i potrebnog za ostvarenje planiranog, dr Trifunović kaže da „sve zavisi od sredstava“.
– Moj cilj je razvijanje neurootologije kao jedne od grana medicine koja se poslednjih godina najviše razvija, usvajanje novih endoskopskih i hirurških procedura, a želja mi je da i mlađe kolege uz medicinu počnu da se bave naukom, jer vas to drži na izvoru informacija, stalno vas tera na razmišljanje o mnogim pitanjima i dilemama medicinske nauke.
Na kraju i poruka dr Miroljuba Trifunovića mlađim naraštajima da „snagu i inspiraciju za svoj rad crpe u svojoj tradiciji, kulturi, veri, da budu dostojni potomci svojih predaka“.
Ovo je možda i najbolja poruka za kraj ovog razgovora, jer smo sigurni da se naš sagovornik ponaša u skladu sa njom. Doktoru Trifunoviću smo poželeli mnogo uspeha u daljem radu i što skoriju realizaciju njegovih planova.
Dragana Petrović,
PR Opšte bolnice „Studenica“