Šta će pokazati novi popis stanovništva ako se ima u vidu podatak da se prošle godine u Srbiji dnevno, u proseku, rađalo 176 beba, a umiralo – 278 osoba?
Srbija je jedna od deset zemalja u svetu čiji se broj stanovnika najbrže smanjuje, a demografski statistički podaci za Kraljevo gotovo su identični onima koji važe u celoj zemlji. Podaci Republičkog zavoda za statistiku izvedeni iz poslednjeg Godišnjeg izveštaja svedoče da oko 765.000 porodica (od ukupno oko milion i po u Srbiji) ima samo jedno dete, a gotovo svaka treća porodica je bez dece.
Tako je i u Kraljevu: prema aktuelnoj Strategiji razvoja grada Kraljeva – od ukupno oko 37.200 porodica – oko 11.000 su porodice bez dece (10.500 bračnih parova i oko 500 vanbračnih zajednica).
Bračnih parova sa decom u Kraljevu je oko 19.500, a vanbračnih oko 500. Samohranih majki ima oko 5.000, a samohranih očeva – oko 1.200. Između dva popisa stanovništva, broj POTPUNIH porodica sa decom smanjen je sa 24.000 (2002.) na 20.000 (2011.)!
Samo jedno dete ima 52 % porodica, oko 42 odsto od ukupnog broja su porodice sa dvoje dece, dok svega oko šest odsto čine porodice koje imaju troje, četvoro, petoro, šestoro ili više dece! Najviše bračnih parova koji nemaju decu živi u ruralnim delovima.
Dece je sve manje, stanovništvo nam je sve starije i sve je više onih (ne samo mladih) koji iz zemlje odlaze. Ukoliko se aktuelni demografski trendovi nastave, Svetska banka procenjuje da će do 2050. godine broj stanovnika naše zemlje pasti na 5,79 miliona. Uzroci problema depopulacije u Srbiji vezani su za različite oblasti, poput perspektive na tržištu rada, planiranja porodice, obrazovnog sistema. Vlada Srbije angažovala je proteklih godina svetske eksperte iz različitih oblasti koji bi izvršnoj vlasti u Srbiji ponudili moguće odgovore na demografske izazove. Na poziv Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) eksperti su predstavili deo tih rešenja, a u jednom od prvih zaključaka ističe se da ne bi trebalo da se isključivo fokusiramo na broj ljudi u zemlji, već na to kakav potencijal oni imaju. Prošle godine u Srbiji se dnevno, u proseku, rađalo 176 beba, a umiralo je 278 osoba (podaci Istraživačko-izdavačkog centra „Demostat“).
Poslednjih godina, zbog ovako sumorne demografske statistike, Srbija je godišnje gubila grad od oko 38.000 ljudi. U parkovima za decu ima sve manje mališana, a sve su duže liste čekanja za staračke domove. Svaki peti stanovnik Srbije ima više od 65 godina, a manje od 15 godina ima tek svaki sedmi stanovnik Srbije.
Prema inicijalnom istraživanju koje je portal Krug napravio na malom uzorku, kao dominantan stav za problem nataliteta građani su naveli stavove vezane za finansijsku situaciju (59 odsto), zatim za probleme sa funkcionisanjem države, a na trećem mestu su mladi koji se, po anketiranima, nisu dovoljno snašli. Većina građana iz naše mini telefonske ankete čula je za mere države za podsticanje rađanja, ali smatraju da je novac „u kešu“ vredniji od olakšica i smanjenja troškova, a 90% njih smatra da je važno podsticati zapošljavanje mladih, roditeljima omogućiti fleksibilno radno vreme i povećati broj pokušaja za vantelesnu oplodnju koje finansiraju država ili lokalna samouprava. Građani Kraljeva, pre svega pripadnici primarnih ciljnih grupa koje smo u ovom projektu defnisali, o važnim demografskim temama trenutno nisu dobro informisani, jer ovakve teme ne mogu dobro da se pokriju dnevnim izveštajima, već zahtevaju analizu, istraživanje, promišljanje, traganje za adekvatnim sagovornicima koji mogu da daju adekvatne odgovore na pokrenute teme.
Zbog toga će se portal Krug ovom temom aktivno baviti narednih meseci.
M. M. D.