Povodom Svetskog dana voda, koji se svake godine u svetu obeležava 22. marta, inicijativa Pravo na vodu skreće pažnju na nedostupnost čiste pijaće vode, kao i rastući problem komercijalizacije i privatizacije vode, posebno kroz tržište flaširane vode. U njhovom saopštenju podseća se da iako je voda osnovno ljudsko pravo i treba da bude dostupna svima, sve češće postaje roba podložna tržišnim zakonima i privatnim interesima
Čak 1.500.000 građana u Srbiji povremeno ili stalno nema pristup čistoj pijaćoj vodi. Vode su ugrožene zagađenjem, preteranom eksploatacijom i privatizacijom. Zrenjanin i okolina više od 20 godina nemaju čistu pijaću vodu.
I pored svih ovih problema, u velikom delu Srbije voda iz vodovoda je potpuno ispravna za piće i dostupna po izuzetno niskoj ceni – 1.000 litara vodovodne vode košta koliko jedan do dva litra one u marketu.
U trenucima nestašice vode ili nepoverenja u institucije, sve češće posežemo za flaširanom vodom.
Nestašica vode najčešće nije rezultat nedostatka ovog prirodnog dobra ili znanja o tome kako da ga sačuvamo, već političkih odluka i neadekvatnih investicija. Umesto da se ulaže u unapređenje i održavanje vodovodne infrastrukture, dozvoljava se da sistem slabi, stvarajući prostor za korporacije koje nude flaširanu vodu kao rešenje.
Dok su mineralne vode opravdane zbog svojih zdravstvenih benefita (preporučene u količini od 2 čaše dnevno), većina flaširane vode nema nikakvu dodatnu vrednost – naprotiv, njen masovni promet dovodi do nekontrolisanog crpljenja podzemnih voda i ekološke katastrofe u vidu plastičnog otpada.
Skrivena opasnost – privatizacija „na mala vrata“
Poslednje izmene Zakona o komunalnim delatnostima sve više otvaraju vrata privatizaciji vodovoda kroz javno-privatna partnerstva (JPP). U praksi su se ovakvi aranžmani pokazali kao nepovoljni za javni interes, jer omogućavaju privatnim kompanijama upravljanje javnim dobrima uz garantovan profit, dok troškovi i rizici ostaju na teret građana; gubitak demokratske kontrole nad vodosnabdevanjem, čime se građani postepeno pretvaraju u kupce vode umesto njenih korisnika; i povećanje cene vode kroz tržišne mehanizme, umesto da ostane pristupačan javni resurs.
Globalna industrija flaširane vode vredi više od 270 milijardi dolara godišnje – uprkos tome što se većina flaširane vode dobija upravo iz javnih vodovoda.
Crpljenje podzemnih voda bez kontrole može dovesti do iscrpljivanja izvora i ozbiljnih ekoloških posledica.
Svake sekunde u svetu se proda više od 20.000 plastičnih boca vode, dok se samo mali deo reciklira.
Povodom Svetskog dana voda, inicijativa Pravo na vodu, u saradnji sa Studentskim kulturnim centrom, u nedelju 23. marta od 18:00 organizuje tribinu „Voda: Izvor profita ili izvor života?“
Na tribini će govoriti: dr Aleksandar Stevanović – doktor socijalne medicine, Iskra Krstić – istraživačica iz Polekola i Žaklina Živković – članica inicijative Pravo na vodu.
Tribinu možete pratiti uživo preko SKC radija na OVOM LINKU