Zaključci Okruglog stola o izlasku iz političke krize

Društvo se nalazi u evidentnoj političkoj krizi čije rešenje su izbori, a ne nasilna smena vlasti“, konstatuje se u zaključcima sa Okruglog stola o izlasku iz političke krize, koji je održan 11. marta u Beogradu organizaciji inicijative ProGlas. Ovaj događaj okupio je stručnjake iz oblasti ustavnog prava i političkih nauka, a u objavljenom dokumentu zahtevaju se parlamentarni izbori koje bi pripremila Vlada društvenog poverenja:

„Naziv: Vlada društvenog poverenja.

Priroda: mešovita vlada, ekspertsko-političkog karaktera.

Osnovni ciljevi:

– ispunjavanje studentskih zahteva

– obezbeđivanje elementarnih uslova za slobodne i poštene izbore, na osnovu kojih bi bili formirani legitimni organi vlasti.

– elementarni uslovi za slobodne i poštene izbore su naročito:

– sređivanje biračkih spiskova

– delotvorna zaštita izbornih prava

– istinito, pravovremeno i objektivno informisanje uz promenu rukovodstava medijskih javnih servisa i promenu uredništava i uređivačkih politika informativnih programa javnih servisa

– zabrana zloupotrebe javnih resursa i funkcionerske kampanje

– sprečavanje krupnih manipulacija sistemom socijalne zaštite.

Rad javnog tužilaštva nije moguć bez razrešenja vrhovne javne tužiteljke, predsednika Visokog saveta tužilaštva, glavnog tužioca za organizovani kriminal i glavnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.

Ta vlada treba da počiva na sledećim principima:

Na čelu resora treba da budu osobe, nezavisno da li su članovi stranaka, nesumnjive stručnosti i potvrđenog društvenog ugleda i autoriteta

Mandat vlade optimalno traje 6 meseci, a najduže 9 meseci.

Vlada je sastavljena od minimalnog broja ministarstava potrebnih za obavljanje tekućih poslova i ostvarivanje njenih osnovnih ciljeva, bez ministara bez portfelja.

Prethodni politički proces: kandidata za predsednika Vlade predlaže predsednik Republike; konsultacije sa predstavnicima izabranih izbornih lista i društvenim grupama (akademska zajednica, nevladin sektor, sindikati, poljoprivrednici, itd).

Kontrola vlade: pored unutrašnje, parlamentarne, mora postojati i spoljašnja kontrola državnih institucija (sudska i vansudska), kao i kontinuirani pritisak građana i društvenih grupa.

Učesnici Okruglog stola saglasni su da je potrebni nastaviti razgovor relevantnih društvenih aktera o konceptu vlade društvenog poverenja i mirnoj tranziciji društva iz postojeće krize.

U Beogradu, 11. marta 2025. godine“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *