16. mart 2017.
U kraljevačkom Domu zdravlja nagrađena dva tima: dve doktorke i dve medicinske sestre za doprinos borbi protiv raka, predan rad i najviše upućenih osoba na preventivne i skrining preglede pacijenata
U Srbiji svake godine od raka oboli 32.000 osoba. Sa 20.000 osoba koje umru od posledica ove bolesti godišnje, rak predstavlja drugi po učestalosti uzrok smrti stanovnika Srbije, posle bolesti srca i krvnih sudova.
Međutim, u velikom broju slučajeva, maligne bolesti su izlečive ukoliko se otkriju na vreme. Upravo zbog toga, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije i Republički zavod za zdravstveno osiguranje pokrenuli su Nacionalnu kampanju „Srbija protiv raka“ u skladu sa Nacionalnim programom usvojenim od strane Vlade Republike Srbije. Cilj kampanje je smanjenje broja novoobolelih i broja umrlih od malignih oboljenja, što se može postići ukoliko se kod građana razvije svest o značaju preventivnih pregleda.
Najčešće maligne bolesti kod žena u Srbiji su rak dojke, rak debelog creva i rak grlića materice. Svake godine oko 4.000 žena u Srbiji oboli od raka dojke, 1.500 od raka debelog creva i 1.400 od raka grlića materice, dok 2.200 muškaraca oboli od raka debelog creva.
Skrining raka debelog creva i grlića materice kontinuirano se sprovodi u Domu zdravlja Kraljevo i već dugi niz godina pokazuje uspešne rezultate.
Iako su izabrani lekari veoma zauzeti svojim svakodnevnim poslovima, postoje očigledni dokazi da se jako kvalitetno i dobro bave i preventivnim radom, smatra direktorka Doma zdravlja Kraljevo, msc.dr Mirjana Krčevinac i dodaje:
– Menadžment Doma zdravlja Kraljevo je odlučio da za 2016. godinu nagradi najbolje timove Službe za zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva i Službe za zdravstvenu zaštitu žena u pogledu broja osoba upućenih na preventivne preglede, odnosno broja urađenih skrining pregleda. Nagrađeni su dr Vesna Ćirić Košanin, specijalista opšte medicine i njena timska sestra Slavica Milenković, dr Jadranka Milenković, specijalista ginekologije i akušerstva i njena timska sestra Gorica Đukić. Smatramo da je to potpuno zasluženo i da je to dobar način motivacije za još bolje rezultate u narednim godinama.
U timu dr Vesne Košanin, specijaliste opšte medicine i medicinske sestre Slavice Milenković registrovano je 1 625 pacijenata, a u skrining tumora debelog creva uključeno je 784 pacijenata starosti od 50 do 74 godine. U toku prošle godine na testiranje je pozvano 215 pacijenata, a odazvalo se 175.
– Pacijenti kod kojih je testiranjem dobijen pozitivan rezultat FOBT“ testa su, uz prethodni lični pristanak, upućeni na kolonoskopiju. Nakon konsultacija sa gastroenterologom, urađeno je 14 kolonoskopija. U toku prošle godine kod jednog pacijenta otkriven je maligni tumor debelog creva i taj pacijent je upućen na dalje lečenje. Kod 7 pacijenata je tokom kolonoskopskog pregleda urađena intervencija, odnosno otklonjena viđena promena i nastavljeno je dalje praćenje. Ostali, njih šestoro, obavešteni su o potrebi novog testiranja za dve godine – kaže dr Vesna Košanin.
Informaciju o značaju odazivanja na pregled, pismom, dobijao je svaki pacijent na kućnu adresu, sa zakazanim terminom za prijem kod lekara. Uključivanje sestre iz tima u pozivanje pacijenata je veoma važno, jer one su te koje ostvaruju prvi kontakt sa pacijentom.
– Pozivanje pacijenata na kućnu adresu je dalo odlične rezultate u sprovođenju skrininga. Razgovor i pozivno pismo su bitno uticali na svest ciljane populacije da se odazovu na pregled. Upravo to razvijanje svetsti kod pacijenata, da brinu o svom zdravlju je i rezultiralo ovakvim odzivom. Drago mi je da je prepoznat trud našeg tima, što znači da se kvalitet rada i dalje ceni i vrednuje i to nam daje stimulans da nastavimo i dalje da vredno radimo, rekla je medicinska sestra Slavica Milenković.
Nacionalni program ranog otkrivanja malignih bolesti predstavlja dobar primer organizovane akcije na unapređenju zdravlja populacije, smanjenju oboljevanja i smrtnosti od malignih bolesti.
autor: Anđelka Milošević
. Nisam ja slučajno odabrao doktorku Vesnu za svog izabranog lekara. Da budem iskren, u tome mi je pomogla moja tašta Stana Ašanin, koja je govorila da je doktorka Vesna prema njoj kao da joj je kćerka. I, bogami, moja tašta doživela tačno devedeset. E, sad je doktorka Vesna u obavezi da se potrudi da i ja doguram do – tu negde, kao moja tašta.
Iskrene čestitke doktorki Vesni i sestri Slavici.
Marko