Kraljevčani, srećan vam imendan grada

19. april 2018.

Tradicionalna akademija “Kraljevsko Kraljevo”, povodom imendana grada na Ibru, koji je svoje ime dobio 19. aprila 1882. godine, ove godine će biti priređena u svečanoj Sali Gradske uprave

Povodom 136. godišnjice Imendana grada Kraljeva, u svečanoj Sali Gradske uprave danas u 13 časova će biti priređena akademija “Kraljevsko Kraljevo”, posvećena 19. aprilu kao datumu na koji je Kraljevo dobilo svoje sadašnje ime.

Učestvuju: dr Predrag terzić, gradonačelnik Kraljeva, Vesna Milojević, istoričarka, pesnici Miloje Radović I Radoslav Premović, hor Sveti arhiđakon Stefan. Autor programa je Miloš Milišić.

Kraljevčani, srećan vam imendan grada!

Kralj Milan stigao je u Karanovac 15. aprila 1882. godine gde je veoma svečano dočekan o čemu u novinama piše :

„Nakon što je posetio karanovačku crkvu gde se pomolio, smešten je u sresku kuću, koja je bila opremljena za njegov stan. U sreskoj kući primio je podvorenje građana karanovačkih predvođenih čestitim kmetom Jovanom Novakovićem, oficirskog kora, deputacije narodnog sreza karanovačkog, crnogorskog, gružanskog i ivanjičkog i varoši Kragujevca“. Idućeg dana, u rano jutro, iz Karanovca se zaputio u manastir Studenicu, dočekivan svuda mnogobrojnim deputacijama i usklicima“. Do Progorelice je išao kolima, a ostatak puta konjima. Nakon posete Studenici, kralj se istim putem vratio u Karanovac 18. aprila 1882. godine. Želju Karanovčana za promenu imena kralj je uslišio 19. aprila 1882. godine  i na poleđini akta svojom rukom ispisao rešenje:

Primajuči sa najvećim zadovoljstvom molbu Karanovčana da ime Karanovac drugim zamenim, naređujemo, da se u spomen našeg dolaska u Njihovu varoš Karanovac ubuduće naziva Kraljevo“.

U Kraljevu 19. aprila. 1882. godine

Građani zadovoljni odabranim imenom, izašli su na ulice da pozdrave kralja Milana koji se obratio nadahnutim govorom u kojem je rekao:

Molba koju mi je podnelo predstavništvo ove varoši da joj novo ime nadenem, u mojim je očima jasan i svetao dokaz, da Karanovčani zadahnuti čistim rodoljubljem, hoće da izbrišu i poslednji trag teškog stanja, pod kojim su oni, a sa njima i srpski narod, toliko vekova patili i mučili se. Ja se molbi mojih milih Karanovčana odazivam sa ne manjom ljubavlju pred njima, sa ne manjim rodoljubljem prema otadzbini svojoj …“ 

Istog dana u popodnevnim satima kralj Milan je posetio srušeni manastir Žiču i naredio da se izvrše iskopavanja i istraživanja radi obnove manastira. Po povratku u Kraljevo dočekan je svečano uz vatromet i bakljadu, a grad i okolna sela bili su čitavu noć osvetljeni. Kralj Milan je 20. aprila iste godine napustio Kraljevo nastavivši putovanje.