Dani zatvorenih vrata: gostovanje profesora Mila Lompara i potraga za prostorom

Proslava Svetog Simeona Mirotočivog (26. februar) tradicionalno uključuje Svetosimeonovske besede, na kojima uticajni intelektualci govore o duhovnim, istorijskim i kulturnim temama. Ove godine, Kraljevo će imati retku priliku i čast da ugosti profesora Mila Lompara, jednog od najistaknutijih srpskih intelektualaca, književnog istoričara i esejistu, profesora na Filološkom fakultetu u Beogradu i predsednika Zadužbine Miloša Crnjanskog.

Dolazak profesora Lompara u Kraljevo organizovala je profesorka srpskog jezika i književnosti Nataša Raspopović, koja je blagovremeno obavila pripreme i rezervisala Svečanu salu u zgradi Gradske uprave Kraljevo. Pre nekoliko dana, usledio je neočekivani obrt – koleginici je iz javljeno da se rezervacija otkazuje, bez zvaničnog obrazloženja.

Uprkos preprekama, organizatori su učinili sve što je u njihovoj moći da pronađu alternativni prostor i da se prestroje u koraku, kako bi se beseda u sredu održala kako je i planirano. Prema poslednjim informacijama, Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani“ prihvatila je ovu čast u ime grada. Očekuje se da beseda otpočne u 18 časova, ali je satnica još uvek diskutabilna, jer je Plenum kraljevačkih škola u štrajku u međuvremenu doneo odluku da se ubuduće ponedeljkom, sredom, i petkom održavaju okupljanja prosvetnih radnika u centru, upravo u 18 časova.

Ko je nepoželjan u opštinskoj sali?

Potraga za prostorom nastupa u trenutku povišenih tenzija u gradu, nakon što je na sednici lokalne Skupštine gradonačelnik Predrag Terzić odbio da napusti zasedanje, uprkos zahtevima dela odbornika i okupljenih građana.

Tokom trajanja studentskih protesta, lokalna vlast je pokušala da organizuje niz svečanosti, poput dodele nagrada najboljim sportistima. No, istaknuti sugrađani radije uručuju izvinjenja, nego što primaju priznanja od nekoga ko vređa dostojanstvo stanovnika. Brojni planirani događaji se odlažu usled lošeg odziva. Na drugoj strani, kada neko traži prostoriju za besedu istaknutog intelektualca, prostor mu biva uskraćen. Ironija ne miruje.

Da li vlast koja rado sarađuje sa estradnim zvezdama i oklopljenim odredima, s pravom strahuje od pera i pripovedanja? Raste li ponovo bojazan od uticaja intelektualaca?

Vlast se oglušila na upit o prostoru. Gradonačelnik „nije čuo“ ni pitanja novinara tokom blokade. Branio se ćutanjem. Svejedno smo čuli neizrečen nauk: prevelik je raskol dva univerzuma – kulture i kordona. Ako smo već upućeni da čitamo između redova, pitamo se o prirodi poruke. Možda je i tamo gromoglasna tišina samo?

Podsetimo se reči Ernsta Jingera iz knjige Odmetnik:

“Valja uzeti u obzir da je i ćutanje neki odgovor. Pitaju nas zašto smo tada i tu ćutali i ispostavljaju nam za to račun. To su zamke vremena kojima niko ne može da umakne.”

Postoje li imuni na zamke vremena, ili ćemo dočekati da i odgovorni dobiju račun?

Svaka prevaziđena prepreka odgovor je na širom zatvorena vrata vlasti. Dođite da uz besedu zajedno proslavimo Svetog Simeona Mirotočivog, i da pokažemo da Kraljevo nije grad u kojem se znanje sklanja u stranu, već se kultura brani gostoljubivošću!

Jovan Jona Pavlović