Posle najave jednostavnije adminstrativne procedure i subvencija na području Kraljeva sve je veće interesovanje građana i privrednika za gradnju solarnih elektrana
Tri firme i jedan manastir sa područja Kraljeva čekaju na saglasnost vlasti i energetičara da bi započeli postavljanje panela za solarne elektrane. U razgovoru sa njima doznajemo da im je namera podizanje pomenutih elektrana veće snage, od 50 do 500 kilovata pa se, shodno najavama nadležnih o jednostavnijoj i kraćoj proceduri, nadaju da na razna odobrenja neće, kao ranije, čekati i po godinu dana.
Tako i sestrinstvo žičkog manastira, shodno podnetoj dokumentaciji, čeka odobrenja za postavljanje solarnih panela na krovove dva ekonomska objekta kako bi energetske potrebe, kako hrama tako i ekonomije, podmirile jeftinom i ekološki čistom energijim iz obnovljivih izvora.
Drugačije rečeno, sa neba uz pomoć sunčevog zračenja, a potom iz 148 solarnih panela i elektrane izlazne snaga oko 50 kilovata. Manastir bi deo, višak energije i prodavao Elektroprivredi Srbije i tu je, kao i kod drugih podnosilaca zahteva, reč o većim solarnim postrojenjima.
Daleko je na ovom području veće interesovanje građana za, kako u razgovoru sa grupom stručnjaka kraljevačke „Elektrodistribucije“ doznajemo, one manje solarne elektrane za koje se paneli uglavnom postavljaju na krovove objekata ili druga pogodna mesta u domaćinstvima.
Reč je o elektranama, kako propisi predviđaju, snage do 10,8 kilovata a za koje je potrebno oko 40 panela. Za njih, odnedavn,o nisu potrebne urbanističke i građevinske dozvole, već kada budući vlasnici panele, uređaje i instalacije postave i od licenciranih stručnjaka dobiju ocenu da je sve urađeno shodno propisanim standardima, izdaje se akt o priključenju na distributivni sistem.
Naši sagovornici tvrde da ta procedura ubuduće neće trajati duže od dve nedelje i napominju da od priključenja vlasnik solarne elektrane postaje kupac – proizvođač. To znači da on Elektroprivredi Srbije ne prodaje struju već koristi svoju, a kada nema dovoljno „pozajmljuje“ iz državne mreže.
To partnerstvo će se svake godine, tačnije 1. aprila sravnjivati ,pa ako se kupac – proizvođač tokom prethodnog perioda zadužio – on doplaćuje, a ako svu proizvedenu i predatu struju iz svoje elektrane nije potrošio on, kako nam šaleći se rekoše, „uz „hvala“ – višak ostavlja državi“.
Stoga, vlasnici elektrana i pre gradnje moraju proračunati koliko energije im je za domaćinstvo potrebno. Naši sagovornici, stručnjaci kraljevačke „Eletrodistribucije“, kažu da bi za prosečno domaćinstvo bila dovoljna elektrana snage pet kilovata i oko dvadeset stručno postavljenih panela koji bi koristili 20 odsto sunčeve energije.
Inače, na području Kraljeva godišnji prosek je oko pet sunčanih sati dnevno, što znači da je prosečno energetsko zračenje iznad globalnog.
Od nekoliko vlasnika pomenutih manjih elektrana, recimo do pet kilovata, doznajemo da su ih gradnja i ostali troškovi koštali oko pet hiljada evra, a da kvalitetni paneli traju i do 25 godina. Računica pokazuje da bi se ulaganje isplatilo za oko pet godina, dabome i znatno brže ako bi se, koliko do početka građevinske sezone, država i lokalna samouprava odlučile na značajni iznos subvencija…
M. Dugalić
izvor: „Politika“