Izdavački poduhvat kraljevačke biblioteke

Antologija novijeg srpskog pesništva Senke i njihovi predmeti (1991–2020) već izaziva reakcije proučavalaca književnosti pa će, povodom njenog izlaska, u Beogradu biti održan okrugli sto sa temom Srpska poezija u doba tranzicije

Kraljevačka biblioteka, u sklopu obeležavanja Svetskog dana poezije, predstavila je Antologiju novijeg srpskog pesništva Senke i njihovi predmeti (1991–2020), koja se prošle godine pojavila u izdanju Povelje. O ovom izdavačkom poduhvatu, koji je podržalo i Ministarstvo kulture upravo kroz konkurs za kapitalna i reprezentativna dela iz oblasti domaće književnosti, govorili su Saša Radojčić, priređivač, prof. dr Radivoje Mikić, autori zastupljenih u Antologiji: Dragan Jovanović Danilov, Dragan Hamović i Dejan Aleksić, kao i urednica izdanja Ana Gvozdenović.

Profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Radivoje Mikić, i sam priređivač dve antologije (jedne pesničke i jedne prozne) istakao je da je najveća prednost ove antologije ujedno i njena najveća mana, a to je uprvao širina njenog obuhvata. Naime, u centralnom delu Radojčićevog izbora zastupljene su pesme čak 64 autora, a sa celinama Atmosfera i Vreme buduće, Antologija predstavlja poeziju bezmalo 80 pesnika.

Saša Radojčić je istakao da se nada da su najbolje osvetljeni oni autori čijoj generaciji i sam pripada i čije je delo pratio tokom njegovog nastojanja: Dragan Jovanović Danilov i Vojislav Karanović, na primer, te da je vrednost ove Antologije i ta što su uključeni neki stvaraoci koji se nisu našli u ranijim izborima a čija pesnička ostvarenja to svakako zaslužuju (Rade Tanasijević, Gordana Đilas…).

Dragan Jovanović Danilov, Dragan Hamović i Dejan Aleksić su govorili svoju poeziju i izrazili nepodeljeno mišljenje da je reč o pravom izdavačkom poduhvatu i nesumnjivom doprinosu proučavanju srpske poezije. Da je tako, potvrđuje i činjenica da Antologija već izaziva reakcije proučavalaca književnosti pa će, povodom njenog izlaska, 18. maja u Institutu za književnost i umetnost u Beogradu biti održan okrugli sto sa temom Srpska poezija u doba tranzicije.

Ana Gvozdenović je napomenula da je Antologija objavljena u godini kada je Narodna biblioteka „Stefan Prvovenčani” obeležila važne jubileje: 50 godina objavljivanja časopisa Povelja, 30 godina manifestacije Žički duhovni sabor Preobraženje i 25 godina edicije Poezija, danas te da je Redakcija uverena da je upravo izbor priređivača ključan za reprezentativnost ovog vrednog izdanja.

Ana Gvozdenović

foto Ivan Spasojević