Najviše novca biće uloženo u klubove koji se takmiče u najkvalitetnijim ligama Srbije – KK Sloga, ŽKK Kraljevo i OK Ribnica. Zašto na spisku nije FK Sloga i da li su bazični sportovi zapostavljeni?
Gradsko veće je na današnjoj sednici usvojilo rešenje kojim se raspodeljuje 95 miliona dinara sportskim klubovima za programe koje će realizovati u ovoj godini. U gradskom budžetu za 2022 .godinu, za sport je odvojeno 100 miliona dinara, koliko i prošle godine, ali će pet miliona biti raspodeljeno za posebne programe.
Najviše novca i ove godine će dobiti košarkaški i odbojkaški klubovi koji se takmiče u najkvalitetnijim ligama Srbije: KK Sloga 1 – 18 miliona dinara, OK Ribnica 13 miliona, ŽKK Kraljevo 12.500 dinara. Gledano po sportovima, skoro trećina novca ide u sport u kome imamo dva prvoligaša, u košarku – 33,6 miliona dinara. Osim KK Sloge i ŽKK Kraljevo, sredstva dobijaju i dva kluba u Međuregionalnoj 2,15 miliona) i tri u Regionalnoj ligi (1,2 miliona).
Sledeći sport u koji se ulaže najviše budžetskog novca je odbojka – 15,6 miliona dinara. Kao što smo naveli, najveći deo novca odlazi OK Ribnici, koja je u Super ligi Srbije, a ostalih 2,6 miliona je raspoređeno na još četiri kluba.
Sledeći na listi sportova je rukomet, u koji će biti uloženo 9,15 miliona dinara za tri kluba: RK Metalac pet miliona, ŽRK Metalac 2,95 i RK Sloga 1,2 miliona dinara.
Pre nego što navedemo i ostale iznose, treba imati u vidu da su skoro svi klubovi u startu dobili nešto više novca, jer na spisku finansiranih nema FK Sloga. Ovom klubu je prošle godine bilo namenjeno čak 8,1 milion dinara, ali ni to nisu iskoristili. O čemu se radi, za portal KRUG objašnjava Ivan Bunardžić, gradski većnik zadužen za sport:
– FK Sloga već nekoliko godina ne ispunjava uslove za finansiranje iz budžeta, jer im je blokiran račun. Ni prošle godine nisu mogli dobiti sredstva koja su im bila opredeljena iz budžeta, zbog blokiranog računa. Ako tokom godine klub stane na noge i ispuni osnovne uslove, naći ćemo rešenje da i ovom klubu Grad pomogne.
Iako u fudbalu nemamo klub ni blizu neke od respektabilnih liga, za ovaj sport ipak ide čak 8,74 miliona dinara!. A od toga najveći deo za funckionisanje Fudbalskog saveza, čak 5,1 milion i ostalih oko 3,64 miliona za četiri kluba.
Znamo svi da Kraljevčani vole borilačke sportove i da imamo dugu tradiciju klubova, pa je na čak 15 klubova raspodeljeno 6,3 miliona dinara.
Rekli bismo da su u ovoj raspodeli novca zapostavljeni bazični sportovi – atletika i plivanje.
Za atletiku je opredeljeno svega 2,5 miliona dinara (jedva malo više nego prošle godine). Vaterpolo i plivanje su, rekli bismo, jedini sportovi koji nisu dobili ni dinara više nego prošle godine – dva miliona i to za PVK Kraljevo 1,5 miliona i za SU Delfin 500.000 dinara.
Ako se može reći da su atletičari dobili novi stadion i da je kroz taj objekat poslednjih godina najviše uloženu u atletiku, zašto su zapostavljeni plivanje i vaterpolo? Njihov objekat – zatvoreni bazen – kao što što znamo, nije ni na vidiku.
Više nego u atletiku, plivanje/vateropolo, gledane pojedinačno, ide u auto-moto sport – 2,9 miliona dinara za tri kluba. Evo još nekih iznosa: biciklizam – 1,4 miliona, šah – 1,35, kajak – 1,1 milion. Za rubriku „ostali sportovi“ iznos je 7,5 miliona dinara, ali najveći deo, 5,2 miliona namenjeno je funkcionisanju Sportskog saveza Kraljeva.
R. Vesković
U nastavku evo kompletne tabele sa nazivom kluba i iznosima:

R. V.