Iako virus svojim mutacijama donekle „beži ispred vakcina” i istovremeno zaobilazi imunitet stečen i zaražavanjem, i imunizacijim, vakcine i dalje štite od teških oblika bolesti, potrebe za hospitalizacijom i od smrtnog ishoda
Kompanije Fajzer i Moderna su razvile modifikovanu vakcinu protiv virusa korona koja u sebi sadrži omikron soj virusa. Vakcine koje su se do sada koristile i koje se koriste i dalje napravljene su od izvornog, vuhanskog soja. Virus je u međuvremenu više puta mutirao, pa je efikasnost ovih vakcina smanjena, ali i dalje štite od teških formi bolesti i smrtnog ishoda. Evropska agencija za lekove (EMA) saopštila je 9. avgusta da je započela ispitivanje vakcine Fajzer/Bajontek koje su prilagođene novim sojevima koronavirusa. Reč je o bivalentnoj vakcini koja u sebi sadrži dva soja SARS-CoV-2. Jedan je prvobitni soj koji je prvi put identifikovan u Kini, a drugi je omikron soj, koji je trenutno najrasprostranjeniji u Evropi. Sada predstoji procedura odobravanja ovih novih vakcina. Zvaničnici Evropske unije planiraju da koriste bivalentne vakcine u jesenjoj kampanji vakcinacije, a EMA očekuje da će nove vakcine biti odobrene do jeseni.
Međutim, nova vakcina je modifikovana prema BA.1 podvarijanti omikrona, ali ne i prema novim podvarijantama BA.4 i BA.5 koje su sada dominantne u najvećem broju zemalja sveta. Američka i evropska regulatorna tela od proizvođača su zatražila da dodatno prilagode zaštitu novim podvarijantama, tako da se i dalje radi na usavršavanju i tih novih vakcina, ali videćemo kada će one biti gotove i odobrene.

Ono što su proizvođači do sada pokazali je da nova vakcina ima višestruko veću efikasnost u odnosu na standardnu vakcinu, ali je tri puta manje efikasna prema BA.4 i BA.5 nego prema BA.1 omikronu. Dakle, iako virus svojim mutacijama donekle „beži ispred vakcina” i istovremeno zaobilazi imunitet stečen i zaražavanjem i imunizacijim, vakcine i dalje štite od teških oblika bolesti, potrebe za hospitalizacijom i od smrtnog ishoda.
Za sada je odobrena prva bivalentna buster vakcina protiv koronavirusa američke kompanije Moderna. Ona je usmerena na dve različite varijante koronavirusa – originalni virus iz 2020. godine i na varijantu omikron.
Velika Britanija je prva zemlja koja je odobrila vakcinu protiv koronavirusa krajem 2020. godine i sada je prva odobrila primenu vakcine koja je dizajnirana tako da deluje na prvobitnu varijantu i na originalnu omikron varijantu virusa. Moguće je i realno očekivati da će je uskoro prihvatiti i ostale države. To bi značilo da će svi oni koji su čekali novu vakcinu kako bi se od korone zaštitili i četvrtom dozom vakcine, moći uskoro da je prime. Modernina bivalentna vakcina odobrena je za dopunske (buster) doze za osobe iznad 18 godina.
„U svakoj dozi buster vakcine Spikevax bivalent Original/Omicron, polovina vakcine (25 mikrograma) cilja na originalni soj virusa iz 2020 godine, a druga polovina (25 mikrograma) cilja na omikron”, navodi se u saopštenju Regulatorne agencije za lekove i medicinska sredstva (MHRA), koja je dala uslovno odobrenje novoj bivalentnoj vakcini koju je proizvela američka farmaceutska kompanija Moderna kao buster dozu za odrasle.

Odluka agencije je zasnovana na kliničkim istraživanjima koja pokazuju da je dodatna, buster doza Modernine bivalentne vakcine izazvala „snažan imunološki odgovor” i protiv omikrona (BA.1) i protiv prvobitne varijante virusa iz 2020. godine. U istraživačkim analizama je takođe utvrđeno da bivalentna vakcina stvara dobar imuni odgovor i protiv podvarijanti omikrona BA.4 i BA.5 koje su sada dominantne u Evropi.
U Srbiji je u junu počeo sedmi talas koronavirusa i situacija je još uvek zabrinjavajuća, mada pokazuje izvesnu tendendenciju smirivanja.
Na dnevnom nivou poslednjih dana beleži se, zvanično između 4.000 i 5.000 zaraženih virusom korona. Dominantna je podvarijanta BA.5 soja omikron, koja se veoma brzo širi i zaobilazi postojeći imunitet, pa su česte i reinfekcije, ali i zaražavanje vakcinisanih. Utešna je činjenica da su kod pacijenata uglavnom blage kliničke slike, a teške forme bolesti se ređe javljaju. Trenutno se u kovid bolnicama nalazi oko 700 pacijenta, a na respiratorima oko 30. Broj preminulih osoba je značajno povećan u odnosu na mesec jun, kada je zvaničan broj preminulih bio 45. U julu jje od Covida 19 preminulo 199 ljudi, a u avgustu, do danas – 313.

Uglavnom su hospitalizovane teže obolele starije osobe koje imaju 70 ili 80 godina, Često su to pacijenti upućeni iz drugih bolnica koji su se zarazili posle neke operacije ili tokom lečenja od drugih hroničnih bolesti.
Imunizacija je jako usporena: u julu je aplikovano samo 25.000 doza.
Četvrtu dozu vakcine i srbiji je do sada primilo oko 40.000 osoba, što je manje od 1%.
Naučnim istraživanjima je dokazano da kombinacija potpune vakcinacije (tri doze vakcine) i prirodno preležane infekcije stvara najefikasniji imunitet kada je reč o omikron varijanti. Ovakav imunitet naziva se hibridni.
Kome se sada savetuje četvrta doza?
Nacionalni komitet za borbu protiv zaraznih bolesti Srbije i Institut za javno zdravlje Milan Jovanović Batut, preporučuju četvrtu dozu vakcine svim osobama starijim od 60 godina i svim punoletnim osobama koje imaju neki oblik primarne ili sekundarne imunodeficijencije Tako je i američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) četvrtu dozu preporučio građanima sa „kompromitovanim imunitetom”

To podrazumeva osobe: obolele od malignih bolesti, osobe kojima je urađena transplatacija organa; koje su imale transplataciju matičnih ćelija u poslednje dve godine; osobe koje imaju umerenu ili tešku primarnu imunodeficijenciju; osobe koje imaju uznapredovalu ili nelečenu HIV infekciju ili osobe koje uzimaju velike doze kortikosteroida.
U praksi – svako punoletan ko želi može da primi 4. dozu vakcine protiv kovida, pod uslovom da je od treće prošlo 5 meseci i više. U slučaju zaražavanja, ako je prošlo više od mesec dana od prestanka akutnih simptoma – i ovi pacijenti mogu da prime postojeću vakcinu. Razmak od pet meseci između doza je donja granica. Gornja granica ne postoji. Znači, 4.dozu mogu da prime i oni koji su treću primili i pre godinu dana. Na raspolaganju su sada vakcine proizvođača Fajzer i Sinofarm.
Mladim, zdravim osobama bez pridruženih bolesti, savetuje se da sačekaju jesen i prime nove vakcine koje će, nadajmo se, biti nabavljene blagovremeno.

prim. dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti