Požari koji za kratko vreme divne šume pretvore u zgarišta, ozbiljan su društveni i privredni problem, a protiv njih se u DVD Kraljevo bore na svoj, EKO SISTEM način
Zašto su šumski požari sve češća pojava? Oni, delom jesu posledica globalnog zagrevanja, ali su, pre svega, posledica krajnjeg ljudskog nemara i nepažnje, a ponekad i zle namere. Jedan od prioritetnih ciljeva zaštite od požara je uspostavljanje sistema zaštite od požara koji se prevashodno zasniva na preventivnom delovanju svih aktera u sistemu civilne zaštite.
Temperatura i suša ne utiču samo na to da požari budu intenzivniji, već i da njihova sezona duže traje, odnosno da u godini bude više dana u kojima postoji rizik da izbiju.
Prema analizama stručnjaka u narednom periodu usled klimatskih promena, možemo očekivati da će do polovine veka doći do povećanja broja dana koji imaju pogodne uslove za izbijanje i širenje požara za 35%.
Na teritoriji grada Kraljeva radi sedam dobrovoljnih vatrogasnih društava, koja funkcionišu kao mreža pod okriljem Gradskog vatrogasnog saveza Kraljevo. Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo osnovano je 1933. godine, a ono što je pored saradnje sa institucijama društva uključenim u sistem civilne zaštite doprinelo višedecenijskom trajanju ovog društva predstavljala je upravo njegova spremnost da za svoje aktivnosti zainteresuje i u njih ih uključi i mlade. Nakon uspešno realizovanih (u dva ciklusa) projekata pod nazivom „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume“, DVD Kraljevo dobio je podršku i u trećem ciklusu EKO SISTEM programa za realizaciju novog projekta koji, pored opšteg silja da doprinese zaštiti šuma i šumskih resursa od šumskih požara, ima i specifične ciljeve da svojim aktivnostima omogući da mreža dobrovoljnog vatrogastva u lokalnim zajednicama bude prepoznata kao značajan činilac zaštite šuma i šumskog biodiverziteta od šumskih požara, ali i da podigne nivo informisanosti mladih i šire javnosti o zaštiti šuma i pokrene volonterski duh kod mladih;
– Kao najvažnije ciljne grupe prepoznali smo sedam lokalnih DVD i Gradski vatrogasni savez, lokalnu samouprava (civilna zaštita), tri mesne zajednice sa velikim rizikom od šumskih požara, mlade sa teritorije grada Kraljeva, ali i ostale građane Kraljeva, Vatrogasni savez Užice, zainteresovane građane i sistem civilne zastite u opštini Raška – kaže za portal Krug Mirjana Prodanović, viša vatrogasna oficirka, članica Ženske sekcije DVD Kraljevo i članica njegovog Projektnog tima.
Ona podseća da mreža dobrovoljnih vatrogasnih društava ima potrebu da ojača svoje kapacitete i vidljivost u zajednici kao organizacija koja svojim volonterskim radom doprinosi zaštiti šumskih resursa, da poveća broj obučenih dobrovoljaca i podstakne razvoj protivpožarne i ekološke kulture kod mladih:
– Povećanjem vidljivosti svog rada i značaja u lokalnoj zajednici, kao i daljim umrežavanjem sa organizacijama i ljubiteljima prirode, dobrovoljna vatrogasna društva povećaće svoj kredibilitet za aktivno učesće u kreiranju i praćenju sprovodjenja javnih politika u ovoj oblasti. Takođe, za podizanje efikasnosti i spremnosti dobrovoljnih vatrogasaca, potrebno je da se u skladu sa zakonom definiše odgovarajući lokalni program, koji bi u skladu sa potrebama DVD povećao spremnost i bezbednost lokalnih zajednica.
Realizacija ovog projekta predstavlja nastavak prethodno realizovanog projekta kroz koji su članice DVD mreže ojačale svoje kapacitete za aktivno praćenje i učešće u procesima kreiranja i sprovodjenja javnih politika u oblasti zaštite šuma i kroz koji je unapređena međusektorska saradnja sa donosiocima odluka na lokalnom nivou.
– Kroz prethodni projekat je povećana vidljivost dobrovoljnog volonterizma na zaštiti šuma u lokalnoj zajednici i vidljivost rada Ženske sekcije i njihove uloge u sprovođenju preventivnih mera. Poseban rezultat iz predhodnog projekta se odnosi na edukaciju mladih, od kojih se deo opredelio da se aktivno uključi u rad dobrovoljnog vatrogasnog sektora.
Projekat bi trebalo bi da omogući i nastavak povećanja vidljivosti mreže, kroz sprovođenje protivpožarnog edukativnog kampa za mlade i sprovođenje edukativne medijske kampanje. Koje su još to aktivnosti kojima nosioci projekta nameravaju da nastace razvoj dobrovoljnog vatrogastva i da izradu programa podrške dobrovoljnom vatrogastvu u skladu sa lokalnim potrebama, ali i da temu razvoja dobrovoljnog vatrogastva podignu na nacionalni fokus, pisaćemo narednih dana u – zasebnom tekstu.
EKO-SISTEM program je nastao sa ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Republici Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva (OCD) i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije (EU).
EKO-SISTEM program sprovode Mladi istraživači Srbije a podržava Švedska.
M. M. D.