Prosečna plata u Kraljevu je prošle godine rasla manje nego prosečna plata u Srbiji. Povećava se i socijalni jaz: oni koji zarađuju dobro primali su još više, oni sa malim platama tapkali su u mestu. U januaru cene 8,2% više nego pre godinu dana
Republički zavod za statistiku objavio je juče podatke o prosečnoj zaradi u Srbiji u decembru prošle godine, kao i prosek za celu 2021. Iako je poznato da su primanja najveća u decembru jer se, tamo gde se ima, i u privatnom i u javnom sektoru isplaćuju „trineaste plate“ i bonusi, neke osnovne karakteristike su iste.
Prosečna NETO zarada u Srbiji u decembru je bila 74.629 dinara i naravno da je, kao i uvek, primer one metafore o sarmi – neko jede kupus i pirinač, neko meso, u proseku to je sarma. Kao i inače, tako i u ovom slučaju „meso“ jedu u Beogradu sa prosečnom zaradom u decembru od čak 94.775 dinara! Kraljevčani su među onim građanima Srbije koji su u decembru poštovali post: prosečna plata kod nas je bila 60.470 dinara, što znači da su neki prosečni Beograđani prosečno primili 34.305 dinara više nego Kraljevčani!
Jasno nam je da su u Beogradu sve najjače i domaće i strane kompanije, a u takvima se isplaćuju pomenuti decembarski bonusi, ali nije prijatno saznanje da je prosečan Beograđanin tog meseca primio 56% veću platu od prosečnog Kraljevčanina.

Ipak, vratimo se realnijim pokazateljima. Za celu 2021. godinu prosečna plata u Srbiji je bila 65.864, a u Kraljevu 55.407, što je 10.457 dinara manje. To je za celu godinu hiljadu evra manje, a u odnosu na prosečnu platu u Beogradu tokom 2021. (82.132 dinara) kaskamo čitavih 2.700 evra godišnje!
Prosečna plata u Srbiji 2021. porasla je u odnosu na 2020. za 9,6%, a plata u Kraljevu je bila 8,8% veća nego prethodne godine. To znači da su plate u Kraljevu 0,8% manje porasle nego na nivou države.
Krenimo ka još realnijem pokazatelju – medijalnoj zaradi, čiji iznos takođe objavljuje RZS, ali na njega se ne obraća pažnja. Medijala zarada je nešto kao nula na koordinati – 50% zaposlenih u Srbiji prima manje od tog iznosa, a 50% više.
Medijalna zarada je prošle godine manje rasla nego prosečna plata, što znači da raste socijalni jaz – oni koji rade u dobrim firmama, primaju sve veće plate, oni koji rade u lošim, tapkaju u mestu.

Medijalna je u decembru iznosila 53.349 dinara, ili 452 evra, što znači da je polovina zaposlenih, a to je milion 144 hiljada građana Srbije primalo platu manju od toga.
RZS je objavio i podatke o kretanju cena. Potrošačke cene u januaru ove godine su 8,2% više nego u januaru prošle godine.

Evo šta je najviše poskupelo u periodu januar 2021 – januar 2022:
- Hrana i bezalkoholna pića 13,5%
Povrće 26%
Ulja i masti 21,4%
Kafa, čaj, kakao 17,3%
Meso 16%
Hleb i žitarice 12,3%
Voće 11%
- Transport 13%
Goriva i maziva za putnička vozila 21,3%
Korišćenje i održavanje vozila 17,3%
Prevoz železnicom 15,4%
- Stanovanje, komunalije 5,5%
Održavanje i popravka stanova 12,2%
Čvrsta goriva 10,4%
O tumačenju statističkih podataka i tome zašto u našem novčaniku ima manje para nego što kaže statistika – objavili smo tekst u kome to objašnjavamo i koji vam preporučujemo Tajna prosečne plate od 555 evra
Preporučujemo vam i tekst o kretanju zarada u Kraljevu i poređenju sa okolnim gradovima Zarade i zaposlenost u Kraljevu i rastu i kaskaju za Srbijom
Onima koji vole analizu podataka preporučujemo sajt Republičkog zavoda za statistiku, na kome možete pronaći zaista obilje zanimljivih informacija.
Radmila Vesković
Fotoilustracije: Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com
Samo ne znam koga zamajavaju ti statističari dokoni pa mlate praznu slamu uradite prosečne plate po zanimanjima a ne đuture ja i predsednik opštine imao prosek 150000 din on 150000 a ja ništa pošto sam nezaposlen ne može se uzimati prosek jednog prodavca i sudije bravara i lekara prosek je zavidan i ne širite vi statisti te gluposti realne plate u javnom sektoru i privatnom je je razlika ko dupe i oko