Večeras peti protest „Srbija protiv nasilja“ u Beogradu

Ni na večerašnjem protestu započetom ispred Narodne skupštine okupljenima se nisu obratili predstavnici političkih stranaka opozicije koje su organizatori skupa

Učesnicima protesta najpre se obratio glumac Hadži Nenad Maričić koji je u svom govoru istakao da su „tragedije bile poziv za buđenje”:

Pre tačno mesec dana Srbija je stala. Svi smo delili strah tugu i bes. Trideset dana kasnije mislimo na roditelje koji su izgubili svoje najmilije. Znamo da nevine žrtve ne smeju biti uzaludne i da nasilje ne sme biti nekažnjeno. Dok budemo hodali ovim ulicama nosićemo nadu da će se deca osećati sigurno u školama i da će imati fer šansu da ostvare svoje snove. Nadu da ćemo pronaći snage da izgradimo bolje društvo koje će da kazni nepravdu i nasilje, a da nagradi najbolje među nama.

Maričić je posebno pozvao na zaštitu građana Srbije na Kosovu i Metohiji i pročitao zahteve koji su izneti i na prethodna četiri protesta.

Na protestu je govorio glumac, producent i reditelj Dragan Bjelogrlić koji je poručio da su se u gorkim tragedijama „skupili svi naši porazi, sve nesreće, sva zlodela koja smo radili drugima“:

Došao sam da vam dam svoje divljenje što na ovo nasilje i provokacije od strane režima odgovarate ljubavlju. Ja to ne umem uvek da uradim, ali ste vi zato bolji od mene. Bolji ste od svih nas koji smo vam ostavili ovakvu Srbiju, društvo nasilja i Srbiju punu straha i poniženih ljudi. Nama su naši roditelji oduzimali ličnu kartu da ne bismo glasali za demokratiju. Vaši roditelji su uz vas.

Skupu se obratila i glumica Snežana Bojković porukom da „ova rana ne može da se zaceli, jer to nije rana samo za porodice stradalih, već za celo društvo.”

Optuženi smo da smo iskoristili tragediju koja nas je zadesila u političke svrhe. Da smo hijene i lešinari. Vreme je da se nešto i kaže. U šta se naše društvo pretvorilo? U društvo u kome su obrazovanje i kultura skrajnuti i ostavljani da tonu, a obrazovanje i kultura predstavlljaju temelj nacije i njen identitet. Društvo u kom je materijalna korist jedina vodilja. Neistomišljenici se proglašavaju neprijateljima i izdajnicima države.

Televizijski voditelj Ivan Ivanović istakao je da je vreme da javne ličnosti stanu uz svoj narod i poručio da na protestu nije iz političkih razloga:

Ovde sam zbog vas . Mi šetamo, ne da bismo tražili krivce, već da bismo utvrdili ko je odgovoran za tragedije koje su nas zadesile? Ako privatnici uzurpiraju javno dobro, emituju nasilje i ubistva, mi tražimo da to sankcioniše REM, ali naš REM spava ili štrajkuje. Ne radi ono za šta ih plaćamo. Zato tražimo i njihovu odgovornost.

U poruci predsedniku Srbije Ivanović je istakao: „Preuzmite odgovornost, pa posle možete da raspisujete izbore“, a opoziciji je poručio da narodu „ne treba super heroj već grupa dobrih ljudi koja će interese građana da stavi na prvo mesto“.

Okupljenima su se obratili i Milutin Gligorijević, sin Stanike Gligorijević, poginule u januaru 2019. godine u saobraćajnoj nesreći na naplatnoj rampi u Doljevcu na autoputu Beograd – Niš, Jovica Nikolić, zemljoradnik i rudar iz Žagubice i maturant Prve beogradske gimnazije Nikola Milanović koji je pročitao svoju pesmu „Ko smo miˮ.

Nakon govora, građani su krenuli u protestnu šetnju Bulevarom kralja Aleksandra do Pravnog fakulteta, zatim Beogradskom ulicom do Slavije, Ulicom kralja Milana i na kraju su napravili prsten oko zgrade Predsedništva Srbije gde su ostavljali poruke.

Zahtevi učesnika protesta su da Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova i Aleksandar Vulin, direktor Bezbednosno-informativne agencije, podnesu ostavke. Zahtevaju se i smena rukovodstva RTS-a, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, gašenje štampanih medija i tabloida koji promovišu mržnju i nasilje, oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama koje promovišu nasilje.

    M. M. D.