Na obećan novac iz državnog budžeta zarad nastavka davno započete gradnje zatvorenih bazena čeka se u Vrnjačkoj Banji i Kraljevu
Ni ovog leta u Vrnjačkoj Banji „kuća novih šampiona” u vaterpolu neće biti pokrivena pa ni korišćena. Reč je o davno započetoj gradnji nacionalnog vaterpolo centra gde bi, kako je više puta najavljivano, trenirali naši ali i inostrani vaterpolisti, a plivanje učila i vežbala deca, možda buduće zvezde ovog sporta. Ti bazeni svakako bi obogatili i turističku ponudu Vrnjačke Banje. Ali nije samo pandemija zakočila gradnju, svi su izgledi da se zaboravilo na obećan novac iz državne kase, a u banjskoj tolikog novca nema.
Potrebno je najmanje milion evra kako bi se bazeni pokrili i taj novac, prilikom posete Vrnjačkoj Banji predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao je domaćinima još jula 2018. godine, što je potvrdio i Vanja Udovičić, ministar omladine i sporta. U Vrnjačkoj Banji su to protumačili kao da je problem već rešen, pa je Boban Đurović, predsednik vrnjačke opštine, najavio da će pomenuti radovi na pokrivanju bazena, ali i nadzidi prostorija za svlačionice, tribine, sanitarni čvor, biti započeti uskoro i završeni do leta 2019. godine.
Inače, sva tri bazena su već montirana i mogla su biti otvoreni za kupače, ali se i danas čeka na obećani novac za nastavak radova kako bi sve okončali, tj. centar pokrili. Neće to, svi su izgledi, biti ni ovog leta, iako nas predsednik Đurović uverava da bi ako novac stigne, preostali posao mogao brzo da se okonča.
Reč je o bazenima koje je Vrnjačka Banja dobila 2016. godine iz beogradske „Arene”, a posle završetka Evropskog prvenstva u vaterpolu. Radovali su se u banji tom poklonu, ali ubrzo i zabrinuli jer samo za pripremu lokacije i montažu bazenske tehnike opština je potrošila 80 miliona dinara, a država pomogla sa 75 miliona. I to nije sve, pošto će sa preostalim radovima budući centar koštati oko tri miliona evra. Taj nacionalni vaterpolo centar u Vrnjačkoj Banji prostiraće se na oko 12.000 kvadratnih metara, a tu će biti dva olimpijska bazena i jedan manji za obuku dece u plivanju, a kada dodatni novac iz državne kase stigne i sve se završi, valja ovaj objekat i održavati.
– To bi bio ogroman teret samo za lokalnu samoupravu, pa će određene nadležnosti u upravljanju i održavanju ovim, dakle nacionalnim a ne lokalnim objektom, imati i Vaterpolo savez Srbije – ističe Đurović.
Još jedno gradilište zatvorenog bazena na ovom području je zatvoreno zbog čekanja na novac iz državnog budžeta. Radi se o budućem novom bazenu u Kraljevu, tačnije u naselju Ribnica, veličine 25 sa 33 metra. Tu je pre pet godina postavljen kamen temeljac, lokalna samouprava je od bankarskog kredita, koji je u međuvremenu i otplaćen, uradila ispitivanje terena i kopanje zemljišta, ali se onda stalo, pa je tako i danas. Inače, vrednost ove investicije je 840 miliona dinara, a obećana pomoć iz državne kase bi bila 600 miliona dinara dok bi grad platio 240 miliona.
– Mi smo rebalansom budžeta nameravali da gradnju još prošle godine nastavimo, ali nas je pandemija sprečila. Inače, izgradnja, znači i delimično finansiranje ovog objekta, ušla je u investicioni plan države „Srbija 2025”. Stoga se nadamo da će bazen bar u naredne dve, tri godine biti sagrađen – kaže za „Politiku” dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
autor: Miroljub Dugalić
izvor: “Politika”
foto: ilustracija – Anaís Almeida, Unsplash