Zašto je važno učešće žena u savetima mesnih zajednica? (VIDEO)

Na okruglom stolu u organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji Kraljevo, ocenjeno je da je važno da se u procesima donošenja odluka o izgradnji infrastrukture, rekonstrukciji škola ili zaštiti životne sredine, podjednako čuje glas – i muškaraca, i žena

Mesne zajednice su važne za donošenje odluka koje se odnose na neposredan život građana i građanki na lokalnom nivou. Važno je da žene kao ravnopravne građanke dobiju priliku da u procesu donošenja odluka na nivou mesnih zajednica ukažu na probleme i potrebe sa kojima se svakodnevno susreću i na taj način doprinesu kvalitetnijem donošenju odluka vezano za osnovne komunalne potrebe, potrebe u oblasti zdravstva, obrazovanja, socijalnih usluga i slično, poručeno je na okruglom stolu u hotelu „Turist“, u okviru projekta pod nazivom ”Za veće učešće žena u radu saveta mesnih zajednica”. Ovaj projekat realizuje Evropski pokret u Srbiji – Kraljevo, uz podršku Programa „Zajedno za aktivno građansko društvo – AST”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative.

Pogledajte VIDEO:

U okviru ovog projekta sprovedena je analiza o učešću žena u radu saveta mesnih zajednica u Kraljevu i Trsteniku, i sprovedeno je anketiranje žena o spremnosti za aktivnije uključivanje u rad mesnih zajednica.

Analizirali smo postojeće pravne i strateške okvire koji se odnose na rodnu ravnopravnost i pokrenuli inicijativu za izmenu lokalnih odluka o mesnim zajednicama, tako što bi se uvela minimalna kvota učešća žena u članstvu saveta mesnih zajednica – pojašnjava za portal Krug Mirjana Prodanović, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji – Kraljevo.

Mirjana Prodanović – generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji – Kraljevo

To podrazumeva, pojasnila je, poziv odbornicima Skupštine grada Kraljeva i Skupštine opštine Trstenik da usvoje izmene i dopune Odluke o mesnim zajednicama kojom će se definisati minimalna zastupljenost žena u savetima mesnih zajednica od 30% od ukupnog broja članova.

U Kraljevu i Trsteniku, gde je istraživanje sprovedeno, uočava se da žene aktivno učestvuju u zakonodavnim i izvršnim organima  grada, ali da je učešće žena u procesima odlučivanja na nivou mesnih zajednica izuzetno nisko, svega 14%. Takođe, ističe Prodanović, na osnovu analize u ove dve lokalne samouprave utvrđeno je da, u proseku, 15 mesnih zajednica vodi muškarac, a  jednu žena. 

Olivera Dražinac jedna je od dve predsednice mesnih zajednica u gradu Kraljevu koji već godinama i ne raspisuje izbore za savete MZ, a starima je odavno istekao mandat. U ostalih 66 MZ predsednici  su – muškarci.

Ja sam predsednica MZ Drakčići. Znamo svi da su problemi sela veliki, zbog čega to jeste izazov, ali kada imate saradnju sa divnim ljudima – nije teško – ističe Dražinac.

Olivera Dražinac – šredsednica Saveta MZ Drakčići

Prema podacima kojima raspolažemo, u mesnim zajednicama je, zaista najniži nivo zastupljenosti žena u organima vlasti. Uvođenje kvota u Zakon o lokalnim izborima dovelo je do toga da postoji veća zastupljenost žena u lokalnim skupštinama, ali ta kvota se na mesne zajednice još uvek ne primenjuje – rekao je Bogdan Banjac, samostalni savetnik u instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Bogdan Banjac, samostalni savetnik u instituciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti

Prema njegovim rečima i podacima Poverenika, u proseku, na nivou Srbije, na čelu tek svake desete mesne zajednice u Srbiji nalazi se žena, a u Savetima ih ima oko 20 odsto:

Zato nam je drago što smo u prilici da prisustvujemo ovakvom skupu, jer ono što je inicirano ovim projektom predstavlja pravu meru osnaženosti žena da se upuste u proces donošenja odluka u lokalnim sredinama.

Uključivanjem žena u proces odlučivanja, čulo se na skupu, unaprediće se kvalitet života u mesnim zajednicama, jer će one svojim učešćem uneti dodatnu energiju za pokretanje novih ideja i dijalog sa lokalnom samupravom u zastupanju interesa mesne zajednice.

Lokalnom strategijom za unapređenje rodne ravnopravnosti grada Kraljeva predviđene su mere koje se odnose na stvaranje uslova za ravnopravno učešće žena u odlučivanju na ivou mesnih zajednica i kreiranje programa na lokalnom nivou.

Za veće učešće žena u savetima mesnih zajednica neophodno je, zaključeno je na ovom skupu, da se izvrši izmena i dopuna lokalnih odluka koje definišu rad mesnih zajednica uvođenjem minimalnih kvota učešća žena u članstvu saveta mesnih zajednica. Na taj način će se na nivou mesnih zajednica uvesti sistem po modelu već uvedenih sistema učešća žena u nacionalnom parlamentu i lokalnim skupštinama, koji su već dali svoje pozitívne efekte.

Važno je, ocenjeno je, da se u procesima donošenja odluka u mesnim zajednicama vezano za izgradnju infrastrukture, rekonstrukciju škola ili pitanja zaštite životne sredine, podjednako čuje glas i muškaraca, i žena.

      M. M. D.

1 komentar za naslov “Zašto je važno učešće žena u savetima mesnih zajednica? (VIDEO)

  1. Da li znate ko je Olja Dražinac? Gospođica je politički kadar. Na poslu laboratorijskog tehničara, zna samo pošteno da skuva kafu. Često ne dođe na posao jer ju zaboli grlo od hladne banane.

Comments are closed.