piše Dragan Radović
Apsurd: iz budžeta Srbije, mesečna subvencija FIAT-u po radniku 2014. bila je 68.000 dinara, a u 2016. 111.000 dinara; da FIAT ode, a radnici pređu na evidenciju NSZ, budžetu bi to donelo uštedu od skoro dve milijarde dinara
Mediji su objavili da radnici traže povećanje bruto plate sa 38.000 na 48.000 dinara, a ukoliko bi poslodavci to prihvatili, radnicima bi neto zarada bila povećana sa 27.817na 34.827 dinara.
Od srpskih zvaničnika se medju prvima oglasio autorskim tekstom objavljenim u dnevnom listu „Novosti“, ministar privrede Goran Kneževic, koji je kritikovao radnike za neodgovornost prema svojim porodicama i kooperantima. Još je rekao da Vlada brani princip da nam svima bude bolje. Uvaženi ministar samo nije objasnio kako radnicima i njihovim porodicama može biti bolje sa mesečnom zaradom od 27.800 dinara?!
Da podsetim, pre samo tri godine, mnogi dnevni listovi su objavili da Goran Knežević, član upravnog odbora NIS-a ima mesečnu platu u visini od 1.079.920 dinara. Preračunato po tadašnjem kursu evra (jedan evro – 115.5 din.), ministrova mesečna prmanja, samo po jednom osnovu, bila su 9.350 evra!!! Današnja neto plata radnika, prikazana u evrima je 231.5, što govori da je ministar Knezevic “mesečno” zarađivao kao i 40 radnika zaposlenih kod velikog svetskog investitora, giganta, koji je došao da oporavi Srbiju.
Za bolju “sliku” koja će nam pojasniti zašto je FIAT dosao u Srbiju, pogledaćemo tabelu sačinjenu na bazi zvanično objavljenih podataka prikazanih u predatim finansijskim izvestajima u prethodne tri godine. Analiza će obuhvatiti samo podatke iz obrasca Bilans uspeha.
Analiza pojedinih pozicija bilansa upseha FIAT SRBIJA
godina 2014 2015 2016
Prihodi od prodaje proizv. u zemlji + izvoz 149955100 133141411 123954995
Troskovi direktnog materijala za izradu 124544997 113438030 103495186
Razlika prod.cene i troškova materijala u % 20,4 17,4 19,8
Subvencije 2799185 2493288 3781091
Isplaćene zarade 3323398 3122719 2786758
Pokrivenost zarada subvencijom u % 84,2 79,8 135,7
Broj radnika 3437 3338 2833
Godisnja subvencija po radniku u hilj.din. 814 747 1334
Mesecna subvencija po radniku u hilj.din. 68 62 111
GODISNJA DOBIT 2346406 2352261 215405
Šta se može zaključiti iz prikazanih podataka?
Ogroman nesklad između prihoda od prodaje i uloženog direktnog materijala za izradu. Skoro niko ne kreće u proizvodnju u kojoj troškovi materijala dostižu 50% cene gotovog proizvoda, FIAT u 2014. godini prodajnu cenu ima za 20,4% veću, u 2015. samo neverovatnih 17,4% i u 2016.g. 19,8%. Kako FIAT skoro sve delove uvozi iz svojih poljskih i italijanskih fabrika, osnovna pretpostavka je da su fakture „prenaduvane“, što je u autorskom tekstu na portalu Makroekonomija objavio ekonomista Dragovan Milićević (1*).
Subvencije države Srbije u 2016. značajno su povećane u odnosu na 2015. iako je FIAT smanjio broj radnika, kao i proizvodnju. U 2014. subvencije su pokrivale 84,2% isplacene zarade, 79,8% u 2015., čak 35,7% su veće u 2016. od mase islaćenih zarada.
Dobit je enormno niska, u 2014. godini 2,34 mlrd.dinara, 2,35 u 2015. godini i 2,15 u 2016. Kada bi se fabrika iselila u Italiju, pozicija ZARADE u Bilansu uspeha bila bi veća najmanje za 10 puta (toliko su veće zarade radnika u automobilskoj industriji u Italiji), samo u 2016. to bi uvećalo rashode za 28 mlrd.din., fabrika bi ostvarila gubitak od 26 mlrd. dinara. Gubitak bi bio manji ako bi se fabrika iselila u Poljsku, njihove plate su oko pet puta veće od zarada u Srbiji. To se, ipak, neće desiti, svetska fabrika FIAT CRYSLER takvu grešku sigurno neće napraviti – ostaviće proizvodnju u Kragujevcu. Nastaviće da iskorišćava radnike uz svesrdnu pomoć Vlade Republike Srbije! Subvencije će biti sve veće, nastaviće se trend iz 2016.
Još jedan apsurd: iz budžeta Srbije, subvencija Fijatu po zaposlenom radniku na mesečnom nivou u 2014. iznosila je 68.000, u 2015. godini 62.000, u 2016. neverovatnih 111.000 dinara. Kako smo naveli da je neto plata radnika u 2016. godini 27.817 dinara, jedno od boljih rešenja bilo bi da se veliki strani investitor iseli iz Srbije, radnici bi prešli na Zavod za zapošljavanje, nastavili bi sa primanjem sadašnjih „zarada“, u budžetu bi se ostvarile uštede u visini od skoro dve milijarde dinara!!! Kako za otvaranje jednog radnog mesta treba oko pet hiljada evra, samo uštedom u jednoj godini možemo otvoriti tri hiljade novih radnih mesta, malo više od broja ugašenih, ako bismo ispratili FCA SRBIJA.
Posle svega iznetog u tekstu, možemo se pitati: koji interesi vode predstavnike države da toliko štite FIAT, a sve na štetu radnika i svih gradjana Srbije.
Ostaćemo bez odgovora koji se verovatno nalazi u potpisanom ugovoru, ništa novo, iste situacije smo imali, imamo ih i dalje, u svim drugim spasilačkim ugovorima sa stranim investitorima sklopljenim za vreme demokratije koju su nam doneli evropejci 5. oktobra, pa sve do danas.
Što nas više spasavaju, nama sve gore!!!

