HOĆE LI „FIAT“ OTIĆI IZ SRBIJE?

piše Dragan Radović

Apsurd: iz budžeta Srbije, mesečna subvencija FIAT-u po radniku 2014. bila je 68.000 dinara, a u 2016. 111.000 dinara; da FIAT ode, a radnici pređu na evidenciju NSZ, budžetu bi to donelo uštedu od skoro dve milijarde dinara

Mediji su objavili da radnici traže povećanje bruto plate sa 38.000 na 48.000 dinara, a ukoliko bi poslodavci to prihvatili, radnicima bi neto zarada bila povećana sa 27.817na  34.827 dinara.

Od srpskih zvaničnika se medju prvima oglasio autorskim tekstom objavljenim u dnevnom listu „Novosti“, ministar privrede Goran Kneževic, koji je kritikovao radnike za neodgovornost prema svojim porodicama i kooperantima. Još je rekao da Vlada brani princip da nam svima bude bolje.  Uvaženi ministar  samo nije objasnio kako radnicima i njihovim porodicama može biti bolje sa mesečnom zaradom od 27.800 dinara?!

Da podsetim, pre samo tri godine, mnogi dnevni listovi su objavili da Goran Knežević, član upravnog odbora NIS-a ima mesečnu platu u visini od 1.079.920 dinara. Preračunato po tadašnjem kursu evra (jedan evro – 115.5 din.), ministrova mesečna prmanja, samo po jednom osnovu,  bila su  9.350 evra!!! Današnja neto plata radnika, prikazana  u evrima je 231.5, što govori da je ministar Knezevic “mesečno” zarađivao kao i 40 radnika  zaposlenih kod  velikog svetskog investitora,  giganta,  koji je došao da oporavi Srbiju.

Za bolju “sliku” koja će nam pojasniti zašto je FIAT dosao u Srbiju, pogledaćemo tabelu sačinjenu na bazi zvanično objavljenih podataka prikazanih u predatim finansijskim izvestajima u prethodne tri godine. Analiza će obuhvatiti samo podatke iz obrasca Bilans uspeha.

Analiza pojedinih pozicija bilansa upseha FIAT SRBIJA

godina                                                                        2014                       2015               2016

Prihodi od prodaje proizv. u zemlji  + izvoz               149955100             133141411      123954995

Troskovi direktnog  materijala za izradu                    124544997             113438030      103495186

Razlika prod.cene i   troškova materijala  u  %          20,4                        17,4                19,8

Subvencije                                                                 2799185                  2493288         3781091

Isplaćene zarade                                                       3323398                  3122719         2786758

Pokrivenost zarada subvencijom u %                        84,2                         79,8               135,7

Broj radnika                                                               3437                        3338               2833

Godisnja subvencija po radniku u hilj.din.                  814                           747               1334

Mesecna subvencija po radniku u hilj.din.                    68                            62                  111

GODISNJA DOBIT                                                    2346406                  2352261        215405

Šta se može zaključiti iz prikazanih podataka?

Ogroman nesklad između prihoda od prodaje i uloženog direktnog materijala za izradu. Skoro niko ne kreće u proizvodnju u kojoj troškovi materijala dostižu 50% cene gotovog proizvoda, FIAT u 2014. godini prodajnu cenu ima za 20,4% veću, u 2015. samo neverovatnih 17,4% i u 2016.g. 19,8%. Kako FIAT skoro sve delove uvozi iz svojih poljskih i italijanskih fabrika, osnovna pretpostavka je da su fakture „prenaduvane“, što je u autorskom tekstu na portalu Makroekonomija objavio ekonomista Dragovan Milićević (1*).

Subvencije države Srbije u 2016. značajno su povećane u odnosu na 2015. iako je FIAT smanjio broj radnika, kao i proizvodnju. U 2014. subvencije su pokrivale 84,2% isplacene zarade, 79,8% u 2015., čak 35,7% su veće u 2016. od mase islaćenih zarada.

Dobit je enormno niska, u 2014. godini 2,34 mlrd.dinara, 2,35 u 2015. godini i 2,15 u 2016. Kada bi se fabrika iselila u Italiju, pozicija ZARADE u Bilansu uspeha bila bi veća najmanje za 10 puta (toliko su veće zarade radnika u automobilskoj industriji u Italiji), samo u 2016. to bi uvećalo rashode za 28 mlrd.din., fabrika bi ostvarila gubitak od 26 mlrd. dinara. Gubitak bi bio manji ako bi se fabrika iselila u Poljsku, njihove plate su oko pet puta veće od zarada u Srbiji. To se, ipak, neće desiti, svetska fabrika FIAT CRYSLER takvu grešku sigurno neće napraviti – ostaviće proizvodnju u Kragujevcu. Nastaviće da iskorišćava radnike uz svesrdnu pomoć Vlade Republike Srbije! Subvencije će biti sve veće, nastaviće se trend iz 2016.

Još jedan apsurd: iz budžeta Srbije, subvencija Fijatu po zaposlenom radniku na mesečnom nivou u 2014. iznosila je 68.000, u 2015. godini 62.000, u 2016. neverovatnih 111.000 dinara.  Kako smo naveli da je neto plata radnika u 2016. godini 27.817 dinara, jedno od boljih rešenja  bilo bi da se veliki strani investitor iseli iz Srbije, radnici bi prešli na Zavod za zapošljavanje, nastavili bi sa primanjem sadašnjih „zarada“, u budžetu bi se ostvarile uštede u visini od skoro dve milijarde dinara!!! Kako za otvaranje jednog radnog mesta treba oko pet hiljada evra, samo uštedom u jednoj godini možemo otvoriti tri hiljade novih radnih mesta, malo više od broja ugašenih, ako bismo ispratili FCA SRBIJA.

Posle svega iznetog u tekstu, možemo se pitati: koji interesi vode predstavnike države da toliko štite FIAT, a  sve na štetu radnika i svih gradjana Srbije.

Ostaćemo bez odgovora koji se verovatno nalazi u potpisanom ugovoru, ništa novo, iste situacije smo imali, imamo ih i dalje,  u svim drugim  spasilačkim ugovorima sa stranim investitorima sklopljenim za vreme demokratije koju su nam doneli evropejci  5. oktobra, pa sve  do danas.

Što nas više spasavaju, nama sve gore!!!