Srbija, kako se procenjuje, ima ceo jedan mali grad, između 40.000 i 50.000 osoba sa nekim vidom autizma, ali naša zemlja i dalje nema Nacionalni reigistar, koji bi bio osnova za mapiranje strukture i njihovih potreba
„Mogu da učim, mogu da radim“ slogan je uz koji se ove godine obeležava Svetski dan osoba sa autizmom. Ovakav slogan ukazuje na neophodnost da osobe sa autizmom budu uključene u školski sistem da bi sutra mogle i da budu zaposlene. Svetski dan autizma u Kraljevu je danas obeležen akcijom na Trgu srpskih ratnika, odakle je nama, Kraljevčanima, skrenuta pažnja da među nama žive i osobe koje pate od ovog poremećaja. Akciju je organizovalo Udruženje „Autizam“ Kraljevo uz podršku kompanije „Eurotay“, a građani su bili pozvani da od podne, sve do 16 časova, prođu centralnim trgom i da, obučeni u plavo „podrže osobe sa autizmom“, jer je plavo obeležje dana autizma, kao odraz posebnog raspoloženja i funkcionisanja dece sa autizmom.
Pogledajte video zapis sa današnjeg događaja:
Ivan Maričić, predsednik udruženja, kaže da se svest i odnos prema autizmu polako menjaju, ali da još uvek nema očekivanog pobošljanja položaja osoba sa autizmom, niti podrške koju bi, porema zakonima, institucije trebalo da im pruže:
– Mali pomak jeste napravljen, ali to nije dovoljno. Deca koja imaju autizam u Kraljevu sada imaju ličnog pratioca i to je prva usluga socijalne podrške koju dobijaju. I to samo kao deca, nema servisa koji bi trebalo da prate njihovo odrastanje, kao što su dnevni centar za boravak, stanovanje uz podršku, male domske zajednice… Sve to postoji u zakonu, ali ne i u realnosti, vrlo je retko da u Srbiji postoji neka od ovih usluga.
Pogledajte celu izjavu Ivana Maričića:
Na pitanje kako grad Kraljevo vodi brigu o osobama sa autizmom, Maričić je rekao:
– U Kraljevu 25 dece ima ličnog pratioca, lista čekanja je skraćena i to je sjajna stvar, ali nije dovoljno. Lični pratilac pomaže detetu u usvajanju osnovnih socijalnih veština, ali nije edukovan za pedagoški rad i zato nije dovoljan za inkluziju u školski sistem.
Mi, roditelji dece sa autizmom, kažemo da je mali korak u autizmu ogroman korak. Eto, u Kraljevu smo možda napravili taj mali korak, ali nije dovoljan. Do pre 3-4 godine nismo imali nijednu uslugu i osobe sa autizmom uopšte nisu bile prepoznate. Svest se podigla, pre svega zahvaljujući medijima, ali i donosioci odluka bi morali da se zauzmu mnogo više da bi osobe sa autizmom dobile prava koja im garantuje zakon.
Maričić je istakao da u Srbiji i dalje ne postoji Centralnih registar osoba sa autizmom i naglasio da je ovaj dokument važan da bi se znalo koliko uopšte ima ovih osoba u Srbiji, time i u svakom gradu, kog su uzrasta, koje su im potrebe. Tek na osnovu toga država i lokalna samouprava bi mogle realno da sagledaju potrebe i da planiraju resurse i budžet. Zato Ivan Maričić jedino može da kaže da udruženje na čijem je čelu ima 44 člana, ali da ne zna koliko osoba sa autizmom uopšte ima u Kraljevu.
– Približan broj se može utvrditi za decu školskog uzrasta, ali se o njima ne vodi nikakva evidenica kada odrastu. Mnoge neguju ostareli roditelji i to je veliki problem.
Jedan od velikih problema sa kojim se u startu suočavaju roditelji dece sa autizmom je kasnu ustanovljavanje dijagnoze autizma, što je nekada znalo da traje i do desete – dvanaeste godine života deteta.
– Sada je situacija nešto bolja, ali neophodan je centar za ranu dijagnostiku kako bi se dijagnoza dobijala između 2. i 3. godine, kao u modernim državama. Za decu i osobe sa autizmom je najbitnija rana dijagnostika da bi što ranije moglo da se počne sa neophodnim intervencijama. Mi u Kraljevu u ZC „Studenica“ 7-8 godina nemamo defektologa. Za osobe sa autizmom su najbitniji oligofrenolozi i psiholozi. Ali svaka škola bi trebalo da ima kadar tog tipa da bi inkluzija imala smisla – zaključio je predsednik Udruženja za pomoć osobama sa autizmom.
Elvisa Koca, rukovodilac Službe ljudskih resursa u kompaniji „Eurotay“ u Kraljevu podsetila je da ova kompanija radi na podizanju svesti o socijalnoj i društvenoj odgovornosti svojih zaposlenih, ali i građana Kraljeva.
– Naša je prvobitna ideja bila da ovo organizujemo u krugu fabrike i sa decom sa autizmom. Međutim, zbog epidemije korone to nismo mogli, pa zato odavde sa Trga srpskih ratnika šaljemo poruku građanima Kraljeva i cele Srbije da lica sa autizmom žive sa nama. Tu smo da pružimo podršku – kazala je Elvisa Koca.
Pogledajte celu njenu izjavu:
Na izloženim plakatima divne poruke od kojih izdvajamo samo neke: „Treba mnogo više naglasiti ono što dete može da učini“, umesto onoga što ne može“, „Bez odstupanja od norme, nemoguće je napredovati“, „Neki ljudi možda neće moći da govore ili da se odazovu na svoje ime, ali i dalje će moći da čuju vaše reči i osete vašu dobrotu“.
M. M. D.