23. novembar 2020.
Da li neko zaista drži atletski stadion na obali Ibra u Kraljevu pod ključem i šta je potrebno da bi ceo ovaj objekat dobio upotrebnu dozvolu, raspitali smo se kod nadležnih
Tragom komentara na društvenim mrežama da je atletski stadion zaključan i da se ne dozvoljava upotreba građanima, pozvali smo direktora Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta Aleksandra Nestorovića i raspitali se da li je to tačno i da li je uopšte završena rekonstrukcija stadiona.
Prema rečima Nestorovića, primopredaja objekta još nije obavljena, štaviše druga faza radova još nije završena:
– Niko ne drži atletski stadion “pod ključem”, to su zlonamerni komentari, jednostavno objekat još nije u funkciji, a neki radovi još nisu ni završeni. Sa hidroizolacijom tribina završena je prva faza, koju su finansirali Ministarstvo privrede i grad Kraljevo, a u okviru druge faze, koju finansira samo grad, privode se kraju radovi u podtribinskom delu objekta. Dakle, nije još obavljena primopredaja objekta između nas i izvođača radova, što znači da nije počeo ni proces dobijanja upotrebne dozvole. Još uvek razmatramo da li ćemo tražiti upotrebnu dozvolu fazno, ili za ceo objekat. Jer, da bi ceo stadion dobio dozvolu, potrebno je da i travnati deo terena ispunjava propisane uslove, što je moguće tek posle dve kosidbe. Najverovatnije je da će stadion biti u upotrebi od marta – kaže za portal “Krug” Aleksandar Nestorović.
On podseća da je atletski stadion vlasništvo grada Kraljeva, da će kao i svi gradski sportski objekti biti dat na upravljanje Sportskom centru, a onda SC, u saradnji sa Sportskim savezom, treba da osmisli način i organizaciju korišćenja.
– Stadion će moći da koriste i sportski klubovi i rekreativci, ali će morati da se znaju termini i pravila korišćenja. Mora da se organizuje upravljanje objektom, čuvarska služba, održavanje… Da li da podsećam da su u jednom gradu u Srbiji na tek otvorenom stadionu prvu noć vozili motore i uništili novu tartan stazu!? Imamo vrhunski stadion, tartan stazu sa licencom za međunarodna takmičenja i takav objekat mora da se koristi i održava na propisan način.
Na pitanje da li je sramota što ćemo ući i u treću godinu rekostrukcije stadiona, Nestorović kaže da nije:
– Nije sramota. Nikog ne interesuje zašto je to tako, svi samo osuđuju! Kad sve završimo, biću sagovornik svima… uostalom kao što sam i sada, ali ljude ne interesuje šta je i kako rađeno. Rekonstrukcija našeg stadiona po obimu posla koji je urađen i koji se ne vidi, neuporediva je sa radovima koji su obavljeni u nekim drugim gradovima, gde su uglavnom samo zamenili staze. Imali smo dosta nepredviđenih problema i radova, ali vredelo je, imaćemo prelep i kvalitetan sportski objekat – zaključuje direktor Javnog preduzeća za upravljanje građevinskim zemljištem.
Rekonstrukcija atletskog stadiona u Kraljevu počela je novembra 2018. godine i trebalo je da bude završena do leta naredne godine, za kada je bila zakazana juniorska Balkanijada. Od tada je probijeno nekoliko rokova, jer kako se skidao koji površinski sloj na raznim delovima objekta, tako su se pojavljivali dodatni problemi i radovi. Rekonstrukcija je trebalo da košta 130 miliona dinara, a na kraju će koštati oko 170 miliona. To sve je pokazatelj da se u obiman posao ušlo sa lošom projektnom dokumentacijom. Ruku na srce, jedno je za utehu – kako je stavljena tartan staza, stadion, sagrađen još 1972. godine je – zablistao. Biće istinski lep kad oživi – kad njime potrče i sportisti i rekreativci.
R.Vesković
fotografije: dokumentacija portala “Krug”