Koliko je u Srbiji procentualno vakcinisanih među zdravstvenim radnicima, kako su se pozivu na vakcinaciju odazvali mladi, u kojoj kategoriji je proocentualno najveći broj građana?
Protiv Covida 19 u Srbiji je vakcinisano nešto više žena nego muškaraca, među onima koji su se vakcinisali mladi su – na poslednjem mestu, a procentualno je najviše vakcinisanih između 70 i 79 godina, a barem jednu dozu vakcine primilo je nešto manje od 60 odsto zdravstvenih radnika.
Od decembra prošle godine, kada su prve vakcine protiv COVID-19 date u Srbiji, do 21. jula ove godine, broj vakcinisanih popeo se na blizu 2,7 miliona državljana Srbije. Skoro svi su revakcinisani, odnosno dobili su obe doze, pokazuju podaci koje je Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) dobio od Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut.
U Srbiji su besplatno mogli da se vakcinišu i strani državljani, što je do ovog datuma iskoristilo nešto više od 138 hiljada osoba.
Podaci pokazuju da je u istom periodu najviše ljudi vakcinisano u Beogradu gde je dato oko 1,5 miliona doza vakcina, zatim u Novom Sadu sa 340 hiljada doza.
Najmanje je podeljeno u Zvečanu – 55 vakcina protiv virusa korona.
Građani Srbije imali su mogućnost da biraju između četiri dostupne vakcine. Prema podacima do kojih je došao CINS, najviše je stiglo kineske vakcine Sinofarm, odnosno 4,2 miliona doza. Do 21. jula potrošeno je skoro 3,4 miliona.
Posle kineske, građani su najviše primali rusku vakcinu Sputnik V, pa je potrošeno skoro 80 odsto doza koje su stigle u Srbiju.
Najviše je ostalo Pfizer vakcine, skoro 600 hiljada doza, odnosno vakcine za skoro 300 hiljada građana ukoliko bi svi dobili dve doze.
Među onima koji su se vakcinisali mladi su bili – na poslednjem mestu.
Procentualno je najviše vakcinisanih između 70 i 79 godina, a ako izuzmemo maloletnike, najmanje vakcinisanih je staro između 18 i 24 godine.
Barem jednu dozu vakcine primilo je i nešto manje od 60 odsto zdravstvenih radnika. Oni koji nisu vakcinisani ili nisu preležali koronu moraju po povratku sa odmora da donesu negativan PCR test koji će sami platiti, pisala je nedavno Politika.
Podaci Instituta Batut pokazuju i da je vakcinisano nešto više žena nego muškaraca.
Ministar prosvete Branko Ružić pozvao je nedavno prosvetne radnike da se vakcinišu jer, kako je naveo, to je „poslednja šansa da pobedimo ovaj virus i da se od 1. septembra nađemo u školskim klupama“. Odluka o tome da li će se od ove školske godine ići u školu i kako će izgledati nastava još uvek nije doneta.
Do 21. jula broj vakcinisanih u obrazovanju je i dalje bio manji od polovine – nešto više od 76 hiljada osoba dobilo je bar jednu dozu vakcine.
Izvor teksta i grafika: Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS)