Sa ciljem razvoja privrednih odnosa i razmene u oblasti turizma, kulture i obrazovanja Kraljevo je posetila visoka delegacija Krasnodarske oblasti. Sa ovim delom Rusije, koji je jedan od najrazvijenijih, Kraljevo do sada nije imalo ni privrednu ni bilo koju drugu saradnju
Kraljevo je juče posetila visoka ruska delegacija iz Krasnodarske oblasti, na čelu sa direktorom Fonda za razvoj čitavog ovog dela Rusije Ilijom Šakalovim, koji je i poslanik u parlamentu Krasnodara. U delegaciji su bili i predstavnici nekoliko velikih preduzeća i grupa poslanika. Iskazali su otvorenost za privrednu saradnju i za investiranje u Srbiji. U Kraljevu su najpre imali sastanak u Privrednoj komori, a zatim sa čelnicima Raškog okruga i grada Kraljeva.

Čuveni magazin Forbs nekoliko godina zaredom je Krasnodar proglašavao za najbolji grad za biznis u Rusiji. Na internetu se može naći podatak da je 2013.g u ovom gradu bila najmanja nezaposlenost u Rusiji, a najveće plate. Grad Krasnodar ima oko milion stanovnika, a Krasnodarska oblast oko 5,5 miliona. Oblast se nalazi na jugu Rusije, na istočnoj bali Crnog mora
Delegacija Krasnodarske oblasti je u Srbiji od 12. jula i kažu da su za ovih nekoliko dana postigli dogovore o razmeni vrednoj 20 miliona evra. Da li smo ih u Kraljevu dočekali spremno, pokazaće naredni meseci, odnosno to da li će doći do nekakvog oblika saradnje. Vođa delegacije Ilija Šakalov je rekao:

– Naš zadatak je zbližiti regione, povećati trgovinu i uspostaviti kulturne i duhovne veze. Industrija Krasnodara može da pomogne Srbiji i nadamo se da će naši privrednici naći interes da ovde investiraju. Potencijala za turističku razmenu je veliki. Mimo privredne i trgovinske saradnje planiramo da razvijamo odnose u kulturi, obrazovanju i sportu. Želeli bismo da vidimo studente iz Srbije na fakultetima u Krasnodaru. Krasnodarska oblast je središte tradicije Kozaka i želimo da zbližavamo naše regione i upoznajući tradiciju jednih i drugih.
Načelnik Raškog upravnog okruga Nebojša Simović je vodio sastanak u sedištu okruga i grada Kraljeva:
– Pričali smo o aerodromu Morava i kargo centru, o izvozu voća, o mogućim ulaganjima u naše banje – Bogutovačku, Matarušku, Sirčansku…, koje imaju ogroman potencijal i za koje cenimo da bi mogle biti interesantne i ruskim investitorima i ruskim turistima. Turista iz Rusije je bilo malo u prethodnom periodu. Pričali smo i o duhovnom turizmu, našim brojnim manastirima, ali i o preharambenoj i hemijskoj industriji i zaštiti životne sredine.
Potencijal za privrednu saradnju je veliki, tim pre što je sada vrlo mala. Zvonko Tufegdžić, predsednik Privredne komore Raškog i Moravičkog okruga kaže da privreda sa ovog područja ima samo 30 miliona dolara razmene sa čitavom Ruskom Federacijom, a da mu nije poznato da ima saradnje sa privredom Krasnodarske oblasti:

– Nismo zadovoljni privrednom saradnjom sa Ruskom Federacijom. Pomenutih 30 miliona dolara je malo ako se ima u vidu da je Srbija prošle godine imala spoljno-trgovinsku razmenu sa Rusijom 2,5 milijarde dolara, a 2019. čak 3,5 milijarde dolara. Struktura privrede na našem području je takva da su naši najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Nemačk,a Italija i Bosna i Hercegovina. Ovo je prvi kontakt sa privrednicima iz Krasnodarske oblasti i potencijal za saradnju je veliki. Oni su nama interesantni za sirovine, a mi njima u voćarstvu i delom u metalskoj industriji – kaže Tufegdžić.
Koliko nezvanični vidovi saradnje mogu biti značajni, svedoči i ova poseta. Do nje je došlo zahvaljujući „kozačkim vezama“ i preko atamana Stevana Vranića jer je guvernator Krasnodarske oblasti ujedno i tamošnji ataman.
R.Vesković