Realizujući, u prethodne dve godine projekte „Zajedno možemo da zaštitimo naše šume“ (1 i 2) članice Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo ojačalo je svoje kapacitete za učešće u procesima kreiranja i sprovodjenja javnih politika u oblasti zaštite šuma. Tada je unapređena međusektorska saradnja sa donosiocima odluka na lokalnom nivou, ali je i povećana vidljivost dobrovoljnog volonterizma na zaštiti šuma, vidljivosti rada Ženske sekcije i njene uloge u sprovođenju preventivnih mera, a rad na edukaciji mladih doprineo je da se deo njih opredeli da se aktivno uključi u rad dobrovoljnog vatrogasnog sektora.
Ovogodišnjim, trećim po redu projektom, koji se odnosi na osnaživanje mreža udruženja građana koja se bave zaštitom životne sredine i koji traje do kraja ove godine, bilo je planirano da se unapredi saradnja sa DVD Užice, kao i da se u opštini Raška, koja nema razvijen dobrovoljni vatrogasni sektor održi tribina.
Planirano – učinjeno. Najpre su na tribini u opštini Raška predstavljena iskustva i potreba razvoja dobrovoljnog vatrogastva i date preporuke u procesu osnivanja i jačanja dobrovoljnih vatrogasnih društava, a na radionici održanoj 28. novembra u Užicu bilo je reči o mogućnostima partnerske projektne saradnje Dobrovoljnih vatrogasnih društava Užice i Kraljevo.
Pogledajte VIDEO prilog:
Prema rečima Mirjane Prodanović, više vatrogasne oficirke, članica Ženske sekcije DVD Kraljevo, cilj je upravo razmena iskustava:
– Želimo da ono što mi dobro radimo prenesemo na DVD Užice, a da ono što je kod njih dobro ono preuzmemo. Cilj je i da, eventualno, razmotrimo neke buduće zajedničke projektne aktivnosti i da na taj način doprinesemo razvoju dobrovoljnog vatrogastva u lokalnim zajednicama. Cilj projekta koji realizuijemo treću godinu zaredom, uz podršku Švedske ambasade (Ekosistem program koji realizuju Mladi istraživači Srbije) jeste da doprinesemo razvoju dobrovoljnog vatrogastva, jer je očigledno da se nalazimo u sve većem riziku od elementarnih nepogoda i jako je važno da imamo dobro organizovane lokalne zajednice, koje će da daju pun efekat u zaštiti ljudi imovine i prirodnih dobara od elementarnih nepogoda.
Dragica Jevtović, predsednica DVD Užice podsetila je da ovo društvo, u sklopu aktivnosti i svog preventivnog rada, sarađuje sa brojnim društvima u Srbiji, među kojima je i kraljevačko.
– Njihov projekat se odnosi na šume, zaštitu šuma i biodiverzitet šuma, a mi smo područje koje ima velike površine pod šumama. Uz teško sećanje na 2012. godinu kad smo imali veliki požar na Tari (u kojem je više od 10.000 hektara šume bilo zahvaćeno požarom), potpuno je jasno da dobrovoljna vatrogasna društva rade pravu stvar preventivno delujući da do požara ne dođe. Jedna od projektinih aktivnosti je i učenje odnosno upućivanje mladih naraštaja i građana da ne pale vatre, da vode računa o šumama, o smeću koje odlažu… Zajedno sa lokalnim samoupravama i šumskim upravama, odnosno, šumskim gazdinstvima, tu su i aktivnosti na prosecanju šumskih, ali i puteva koji nisu samo za kretanje kroz šumu, već i tzv. požarni putevi koji su veoma značajni onda kada dođe do požara.
Okupljene je pozdravio i Milutin Vukosavljević, predsednik DVD Kraljevo, a o značaju i ulozi Ženske sekcije u timu kraljevačkih dobrovoljnih vatrogasaca govorila je Radovanka Vukosavljević. Ona je istakla, između ostalog, da će Ženska sekcija DVD Kraljevo uskoro proslaviti sedmi rođendan, da 90 odsto članica ima visoku stručnu spremu, da članstvo ima tendenciju rasta i da u svojim redovima ženska sekcija ima osam članica koje su položile ispit za vatrogasbiog sudiju, a dve za činove viših vatrogasnih oficirki.
Ženska sekcija DVD Kraljevo, sa aktivnim uključivanjem u zaštitu od požara u Kraljevu, napravila je kvalitativni i kvantitativni pomak u preventivnom delovanju, kako u organizaciji i sprovođenju kvizova znanja iz oblasti zaštite od požara, tako i u izradi i neposrednoj realizaciji projekata iz oblasti Zakona o zaštiti od požara.
Projekat realizuje Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo uz podršku Eko sistem programa, koji sprovode Mladi istraživači Srbije, a finansijski podržava ambasada Švedske.
EKO-SISTEM program je nastao sa ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Republici Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva (OCD) i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije (EU).
M. M. D.
EKO-SISTEM program je nastao sa ciljem da podrži reforme u zaštiti životne sredine u Republici Srbiji aktivnijim uključivanjem organizacija civilnog društva (OCD) i drugih aktera u društvu u sprovođenju pravnih tekovina Evropske unije (EU).
EKO-SISTEM program sprovode Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska.