Građanski monitor: JKP „Čistoća“ ćuti o sanaciji deponije i trošenju novca građana

Neformalna grupa građana „Građanski monitor Kraljeva – STOP otrovu sa deponije Kulagića ada“ saopštila je da menadžment JKP „Čistoća“ Kraljevo nije odgovorio na njihov zahtev da se omogući stručni uvid u stanje deponije Kulagića ada i kontrola trošenja namenskih sredstava koja građani plaćaju kroz račune za iznošenje smeća.

Kako navode u saopštenju, dopis JKP „Čistoća“ uputili su 28. aprila, predlažući obilazak lokacije nesanitarne gradske deponije uz stručno vođenje odgovornih upravljača, kao i radni sastanak na kojem bi se razgovaralo o nameni naknade od 15 odsto koju građani plaćaju na svakom računu za smeće.

Rok za odgovor, kako tvrde, bio je 3. maj, ali iz ovog javnog komunalnog preduzeća nisu dobili odgovor.

Iako je rok za odgovor bio 3. maj, rukovodstvo preduzeća je odlučilo da zadrži institucionalni zid ćutanja pred opravdanim zahtevima javnosti – navode iz „Građanskog monitora“.

Ova neformalna grupa tvrdi da njihove analize pokazuju da je u poslednje tri godine od građana Kraljeva, po osnovu naknade uvedene 2017. godine, naplaćeno više od 107 miliona dinara za potrebe „sanitarnog deponovanja“, kako piše na računima za iznošenje smeća.

Istovremeno, kako navode, nasipanje deponije inertnim materijalom dodatno se finansira iz gradskog budžeta preko drugog preduzeća.

Postavljamo pitanje: zašto građani plaćaju dva puta za istu uslugu, dok deponija i dalje gori? – poručuju iz „Građanskog monitora“.

Oni najavljuju da će, pored JKP „Čistoća“, u fokusu njihovog građanskog monitoringa ubuduće biti i Skupština grada Kraljeva i Javno preduzeće za uređivanje građevinskog zemljišta.

Kako ocenjuju, ove institucije su direktno odgovorne za nepoštovanje sopstvenih odluka i zakona, čime se, kako tvrde, ugrožavaju zdravlje i bezbednost stanovnika Kraljeva.

Nastavljamo naš monitoring, a odgovornost za svaki dinar i svaki udisaj zagađenog vazduha biće isterana na čistac – navodi se u saopštenju.

Iz „Građanskog monitora“ pozvali su građane da im putem FEJSBUKA ili Instagrama @gradjanskimonitorkv šalju fotografije svojih računa, sa jasno obeleženim iznosom plaćene naknade za sanitarno deponovanje, uz obavezno prikrivanje ostalih ličnih podataka i hešteg #GdeJeMojih15.

Projekat se realizuje u okviru projekta „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“, koji Beogradska otvorena škola sprovodi u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva i uz podršku Evropske unije.