Prijavilo se 18 opština i gradova, a sredstva su odobrena za 10
Komesarijat za izbeglice i migracije i predstavnici deset lokalnih samouprava potpisali su sporazum o saradnji koji je predsuslov za realizaciju projekta „Reintegracija povratnika po sporazumu o readmisiji iz Nemačke i drugih zemalja EU kroz obezbeđivanje trajnih stambenih rešenja“.
Na Javni poziv, koji je raspisan početkom marta, prijavilo se 18 jedinica lokalne samouprave, a sredstva – ukupno 193.000 evra, odobrena su za 10, osim za Kraljevo još i za Kikindu, Kulu, Suboticu, Zrenjanin, Novi Sad, Bor, Novi Beograd, Obrenovac i Surdulicu.
Maksimalni iznos sredstava namenjenih za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, odnosno odgovarajuće nepokretnosti za stanovanje, po jedinici lokalne samouprave, iznosi 4.528.925 dinara, a maksimalni iznos sredstava koji jedinica lokalne samouprave dodeljuje po porodičnom domaćinstvu je 1.509.641 dinar.
Potpisivanju sporazuma prisustvovao je Milun Jovanović, pomoćnik gradonačelnika Kraljeva.
Kako je istakla Nataša Stanisavljević, v.d. komesara Komesarijata za izbeglice i migracije Srbije, projektom koji traje do kraja jula stambeno će biti zbrinuto 15 porodica povratnika po sporazumu o readmisiji.
Aktivnosti projekta su, pored stambenog zbrinjavanja, usmerene i na pružanje dodatne podrške povratnicima koje uključuje savetovanje i upućivanje na druge socio-ekonomske mere, kako bi se obezbedila sveobuhvatna i održiva integracija i sprečila ponovna migracija. Prema evidenciji Komesarijata za izbeglice i migracije, preko Kancelarije na aerodromu prošle godine je registrovano 86 porodica sa 605 članova-povratnika po osnovu sporazumu o readmisiji.
Daniela Funke, direktorka Kancelarije globalnog programa Nemačke razvojne saradnje „Migracije za razvoj“ koji u Srbiji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, istakle je da se povratnici suočavaju sa različitim izazovima, a jedan od najtežih je (ponovno) osnivanje domaćinstva:
– Nastavićemo da pružamo punu podršku partnerima u Srbiji u obezbeđivanju mera reintegracije kako bi se poboljšao socio-ekonomski položaj povratnika, ali i drugih ugroženih grupa lokalnog stanovništva u riziku od mogućih migracija.
Priredila M. M. D.
foto: GIZ – Igor Pavićević