U Kraljevu posluje firma koja se bavi preradom žitarica, proizvodnjom specijalnih vrsta brašna i testenina sa akcentom na zdravoj hrani. „Interpak” bi bila obična firma da je ne vode tri sestre. U tržišnoj utakmici nema milosti, pa podsticaji koje država daje, mnogo znače.
Sve je počelo pre devedeset godina, skromno, kako to na početku obično i biva. Posao je započeo njihov deda, koji je imao vodenicu na vodi, u kojoj je mleo brašno. Nakon njega posao je preuzeo njegov sin, koji je biznis dodatno proširio, da bi zatim nastavile da ga vode njegove ćerke, koje su proizvodnju unapredile i proširile. Posao su podelile prema sklonostima i završenim fakultetima, a ta podela rada sada je jasno definisana.
– Svako je u svom sektoru. Ja sam, uglavnom, u knjigovodstvu, druga sestra radi marketing i ljudske resurse, a treća je glavni tehnolog u proizvodnji. Kada treba da se donese neka važna odluka zasedamo sve tri i dogovaramo se – kaže Ana Timotijević.

Trenutno imaju dvadesetak proizvoda, kao što su specijalne vrste brašna koje se melju brzinom vodeničnog kamena, kačamak sa sirom, tri leće, integralne testenine.

– Imamo dosta proizvoda. Što se tiče integralnog brašna, imamo oko 15 vrsta, šest vrsta integralnih testenina, plus bele testenine, a tu su i mlinski proizvodi koje pakujemo, poput pšenice, mekinja, pirinač – priča Bojana Timotijević.

A da bi pored raznovrsne ponude i kvlalitet proizvoda bio na visokom nivou, o njemu brine najmlađa sestra.
– Mislim da sam za ovih nekoliko godina podigla kvalitet naših proizvoda na dosta viši nivo. Uveli smo i neke nove proizvode, tako da radimo u svakom smislu na bezbednosti, kvalitetu, novitetima – kaže Darija Timotijević Ćirković.

„Interpak” danas zapošljava 70 ljudi, a veliki broj njih već dugi niz godina radi u ovom preduzeću.
– U aprilu će biti punih jedanaest godina kako radim u „Interpaku” i mogu da kažem da sam zadovoljna. Dokaz tome je i što radim ovoliko dugo – kaže Maja Lisinac.
Iako je ovo porodična firma i biznis, svaki podsticaj znači, pa je tako „Interpak”, zahvaljujući finansijskim sredstvima dobijenim prošle godine iz Fonda za razvoj obnovio vozni park i nabavio dodatne mašine koje su im unapredile proces rada. Firmu vode tri sestre, ali od „Interpaka” posredno živi oko 200 ljudi. Za sada, pored Srbije, svoje proizvode izvoze u Crnu Goru i Bosnu, a plan im je širenje na tržište Evropske unije.

A. P.