Kako je utrošeno 65 miliona dinara za podsticaj kraljevačkim poljoprivrednicima

Najviše zabrinjava to što je opala zainteresovanost za veštačko osemenjavanje umatičenih grla stoke, što svedoči o daljem padu stočnog fonda. U 2022. za ruralni razvoj u budžetu Kraljeva planirano je 23% više novca nego prošle godine 

Gradsko veće je usvojilo izveštaj o utrošku 65 miliona dinara – koliko je bilo prošle godine izdvojeno za Program podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja. Sredstva su bila plasirana kroz nekoliko linija:

1. regres za reproduktivni materijal – veštačko osemenjavanje: devet miliona,

2. investicije u fizičku imovinu gazdinstva: 24 miliona,

3. upravljanje rizicima: 27 miliona,

4. promotivne aktivnosti: jedan milion,

5. nerealizovani zahtevi iz 2020. godine: četiri miliona.

Jedina sredstva koja nisu u potpunosti utrošena su ovih devet miliona predviđenih za regresiranje veštačkog osemenjavanja u iznosu od 1.200 dinara po umatičenom grlu. Ovo pravo ostvarilo je 1.036 poljoprivrednika za 6.662 grla, što je za 363 grla manje nego prošle godine i zato je ostalo neiskorišćeno milion dinara. O tome gradski većnik zadužen za ruralni razvoj Milomir Šljivić kaže:

To je podatak koji zabrinjava, nekoliko godina imali smo stagnaciju, a sada značajniji pad interesovanja za reproduktivni materijal umatičenih grla. To sve govori o daljem padu stočnog fonda na našem području, ali, nažalost, nije tako samo na našem području nego u celoj Srbiji. To je problem za koji država mora da nađe rešenje, a mi da ga podržimo.  

Sredstva predviđena za investicije u fizičku imovinu raspodeljena su preko javnog konkursa i iskorišćena su na ovaj način:

Upravljanje rizicima zapravo obuhvata regresiranje troškova osiguranja useva i životinja. Iako za ova sredstva konkuriše tek oko 5% kraljevačkih poljoprivrednih gazdinstava, utešno je da iz godine u godinu raste interesovanje poljoprivrednika. Tako je prošle godine ovo pravo ostvarilo 625 podnosilaca zahteva (prethodne godine 563), pa nije bilo dovoljno novca za sve, ali će biti. Naime, obaveza za regresiranje osiguranja 22 gazdinstva biće isplaćena ove godine.

U budžetu Kraljeva za ovu godinu za ruralni razvoj je predviđen 81 milion dinara, što je 23% više nego prošle godine. Prema rečima Šljivića, zbog toga će biti moguće da se procenat regresiranja troškova osiguranja useva ili životinja podigne na 50% premije:

Podsećam da država regresira 40% iznosa premije, grad će još 50% tako da poljoprivrednik snosi samo 10% troškova osiguranja. Nadamo se da će se ove godine primiriti epidemija i da će biti moguće da najbolje poljoprivrednike pošaljemo na velike međunarodne sajmove. Planiramo da posebno stimulišemo mlade poljoprivrednike i žene koje su vlasnice poljoprivrednih gazdinstava.

Predlog programa podrške poljoprivredi i ruralnom razvoju gradsko veće je prošle godine usvojilo početkom marta, a čini se da ni ove godine neće biti mnogo ranije, jer smo već prevalili polovinu februara, tako da raspisivanje konkursa za sve pomenute subvencije i regrese treba očekivati krajem marta ili početkom aprila.

R. Vesković