Za meštane ovog i okolnih sela, ovu izvori predstavljaju svetilište, a u njihove isceliteljske moći veruje se od davnina
Selo Dragosinjci nadaleko je poznato po Savinoj ili, kako je ovde zovu, Savovoj vodi.
„Temperatura vode je 12 stepeni, bogata je magnezijumom i kalcijumom, pa blagotvorno deluje na bolove u zglobovima, kičmenom stubu, ekstremitetima“ – napisao je kraljevački biolog, profesor Živko Slavković, koji je 2009. godine sa svojim saradnicima uradio hemijsku analizu. O čudotvornim moćima ovog izvora, među meštanima ovog i okolnih sela, priče se prenose sa generacije na generaciju.
Pogledajte VIDEO prilog:
– Imamo, konkretno, primer momka tu iz našeg sela koji je svojoj gazdarici kod koje radi nosio vodu sa ovog izvora. Ona je godinama imala problema sa očima i nakon što se umivala ovom vodom, uspela je da se izleči – priča za portal Krug meštanin Dragosinjaca Milovan Varevac.
Dešavalo se da padne drvo baš tu u šumi i da padne tačno između spomenika, a ne sruši ni jedan krst, dodaje Dragojlo Gojković:
– To su velike stvari! Ko zna u Boga i ko veruje, treba da bude pametan i da kaže – ovo je svetinja!
Legenda kaže da je izvor dobio naziv kada je Sveti Sava jednom zastao ovde da predahne i napije se hladne izvorske vode, a i samo ime sela usko je povezano sa ovim predanjem.
– Mesto je dobilo naziv po Svetom Savi koji je, putujući od Studenice ka crkvi u Gračanici, svraćao i odmarao ovde. Meštane koji su ga dočekivali nazivao je dragi sinjci, pa je selo dobilo ine Dragosinjci – pojašnjava Uroš Veličanin, predsednik Mesne zajednice Dragosinjci.
Iako ušuškana duboko u šumi i skrivena od pogleda Savina/Savova voda nije nedostižna za sve koji žele da je posete.
– Ovo mesto se nalazi duboko u bukovoj šumi i kako do njega nije jednostavno doći, Turistička organizacija Kraljeva uradila je „trek“ do ovog mesta. Imamo 14 planinarskih trekova. Ova staza spada u stazu koja je za rekreativce, nije previše zahtevna, ali ipak zahteva neku pripremu. Svi posetioci, osim u mistici samog izvora, imaju priliku da ovde uživaju i u prelepoj prirodi i svežem vazduhu – ostiče Igor Tešić, PR Turističke organizacije Kraljevo.
Iznad šest izvora meštani su postavili memorijalne ploče. Prva ploča postavljena je 1897. godine, a poslednja 1935. u znak sećanja na tragično nastradalog kralja Aleksandra I Karađorđevića. Na ovom mestu, kako stanovnici ovog, tako i okolnih sela, okupljaju se za velike verske praznike, tu se proslavlja seoska slava, a meštani ovo mesto koriste i kao izletište.
A. P.