Matija Bećković: „U životu treba imati i malo sreće“ (VIDEO)

Kad bismo zaključivali po Kraljevu, ispalo bi da nema nikakve krize poezije i da je knjiga još uvek glavni mediji, iako svuda čujemo da su drugi mediji zamenili knjigu, smatra pesnik i akademik

Kada je prošle nedelje, kako sam kaže, „po ko zna koji put boravio u Kraljevu“, bilo je to isto kao da je u gradu na Ibru – prvi put, otkrio nam je akademik i pesnik Matija Bećković. Bio je gost na otvaranju izložbe „Matija“, posvećene njegovom liku i delu koju je osmislila i realizovala nekadašnja direktorka kraljevačke biblioteke – Dragana Tisparević, a onda je održao i svoje – pesničko veče koje je pokaztalo da su uzbuđenje i ljubav Bećkovića i Kraljevčana – obostrani. Bio je to program kojim je otvoren Žički sabor bibliotekara koji je okupio bibliotekare iz cele Srbije i inostranstva.

U Kraljevu sam uvek gost sa najvećim uzbudjenjem. Tu je i sedmovrata Žiča, a sigurno da je ona uticala da i Kraljevo bude tako jedan veliki kulturni centar. Ovde imamo i našu legendarnu Draganu Tipsarević i časopis „Povelja“ koji objavljuje knjige pesnika, tako da – kad bismo zaključivali po Kraljevu, ispalo bi da nema nikakve krize poezije, i da je knjiga još uvek glavni mediji, iako svuda čujemo da su drugi mediji zamenili knjigu – istakao je Bećković.

Njegov boravak u Kraljevu bio je prilika da porazgovaramo o lepoti pisane reči, sreći uopšte, pesmama koje još nije napisao i prestanku važenja zabrane ulaska u Crnu Goru.

Krug: Gospodine Bećkoviću, živimo li u dobu kada se čini da su reči sve manje važne i koliko ima od trenutka kad reči postaju manje važne – do trenutka kada i čovek postane manje važan?

Svaka prava reči je jedan duhovni pogodak. Nju svako primeti, čak i kad vam se čini da niko ništa ne čita i da je svima sve svejedno. Čim neko spoji srećno dve reči, odmah to svi primete i citiraju.

Krug: Ali, koliko je teško istrajati na tome da Vi radite onako kako to (neispravno) rade drugi?

To mi je sudbina. Ne možete drukčije time da se bavite. To je vaš život. Ponekad ne znate ustvari da li ste to sami kazali ili se nešto kazalo samo.

Krug: Koliko ste Vi u svom životu imali tih stvari koje su se kazivale same ili ste najviše svog unutrašnjeg ja morali da uložite u svoje stvaralaštvo?

Većina napisanog se kazivala sama ali, recimo, moj prijatelj – neprežaljeni Dušan Radović, na vrhuncu svoje slave, kad je imao onu emisiju „Dobro jutro, Beograde“, koju su svi slušali i citirali, nikad nije zaboravio da spomene: „Imao sam sreće!“ Treba imati malo sreće…

Krug: Jeste li je imali Vi?

– Ja bih mogao još pre njega to da kažem.

Krug: sada Vam je ukinuta i zabrana ulaska u Crnu Goru?

Sada su se desila čuda sa Crnom Gorom. Kako je uvek najlepša ona pesma koju niste napisali, sa Crnom Gorom su se desila i dešavaju se čuda. Bićemo i svedoci toga da se ona izbavi baš kad su je svi prežalili.

Krug: Da li i Vi još uvek svoju najlepšu pesmu niste napisali?

Ona je baš zato i najlepša!

O IZLOŽBI „MATIJA“

Dragana Tipsarević, autorka izložbe „Matija“, prvu izložbu o akademiku i pesniku Matiji Bećkoviću priredila je pre 13 godina, kada je on bio dobitnik nagrade Žička hrisovulja. Pre četiri godine izložbu su Kraljevčani mogli da vide  kada su Društvo guslara Žiča i udruženje Klasična tradicija organizovali guslarsko veče u Kraljevu pod nazivom „Gusle za Matiju“. Autorka izložbe ističe da je rad na ovakvoj izložbi uvek izazov, a jedini „problem“ – napraviti dobar izbor u obilju materijala:

Izložba ima 31 pano, a ja sam se držala citata iz jedne Bećkovićev pesme iz knjige „Ljud miline pesme“, koja se zove „Nešto se mislim“, u kojoj Matija kaže: „Ne mora sada, ali zapiši da ne zaboravimo“. Tako sam ja na svim tim panoima složila život i delo našeg velikog pesnika trudeći se da ispratim najbitnije.

Prema mišljenju Bećkovića, autorka je izlčožbu „majstorski uradila“:

Ona prati moj život i rad i ništa joj nije promaklo, a kažu da je dovoljan i jedan čitalac da n zameni sve ostale. Tako sada ja gledam svoje sopstvene slike i čitam mnogo šta što sam već zaboravio.

Izložba „Matija“ hronološki prikazuje obimno pesničko stvaralaštvo našeg akademika. Izložene su fotografije, dokumenta, cele pesme, prozni tekstovi, zapisi i citati, od onih „Bila je koliko šibica, a u njoj pisaše sve“, preko  “Poezija će nadživeti pesnike”, “Čovek je ono što pamti”, “U govoru je sva usmena civilizacija ovog naroda”, do poruka – citata „Stvari će same izražavati nešto od onoga što se nisu usudili pesnici“ ili „Baš je njega briga, bar je njemu lako, sve je oživelo – čega se dotako!“

Onda i da završimo u tom duhu: „Naše je da se ćeramo, imaćemo kad misliti“.

    M. M. Dabić