Arhivska dokumenta korišćena u knjizi, čuvaju se u Vojnom arhivu u Beogradu, a zbog obima i činjenice da su dobrim delom pisana rukom, većinom su do sada bila nepoznata i fragmentarno korišćena u našoj istoriografiji
Promocija monografije „Radio-depeše Jugoslovenske vojske u otadžbini 1941 – 1942.“ u izdanju Instituta za savremenu istoriju u Beogradu, održaće se u Galeriji Narodnog muzeja u Kraljevu, u utorak, 25. januara u 17.00.
Monografija je rezultat težnji trojice istoričara dr Rada Ristanovića, dr Milutina Živkovića i MA Miloša Čorbića, da stručnoj i široj javnosti predstave izuzetno važnu, a većini nepristupačnu arhivsku građu, kao i da popune višedecenijsku istoriografsku prazninu o delovanju Jugoslovenske vojske u otadžbini (JVuO).
U ovom zborniku dokumenata od 1.018 strana je više stotina prekucanih i priređenih radio-depeša koje je Vrhovna komanda JVuO primala i slala tokom 1942. godine. Radio-depeše sačuvane u Vojnom arhivu u Beogradu, decenijama su samo sporadično i delimično korišćena u istoriografiji. Ova dokumenta se odnose na celokupnu teritoriju okupirane Kraljevine Jugoslavije i na različite aspekte ratovanja i svakodnevnog života u ratu: kadrovsku politiku u vojsci, mere odmazde i represije okupatora, propagandu, monetarnu neuređenost, svakodnevno suočavanje sa oskudicama itd.
Autori su i na osnovu podataka iz depeša i drugih relevantnih dokumenata rekonstruisali formaciju korpusa ovog pokreta otpora na teritoriji današnje Srbije. U većini depeša lična imena su pisana pod šifrom. Ovo je stvorilo potrebu dešifrovanja, sistematizovanja i objavljivanja spiska imena u formi priloga.