„Nenaknadna pamet“ – nova knjiga Žarka Milojčevića (VIDEO)

Aforizmi, između ostalog, i o „rečima koje danas malo vrede, ali mogu da ubiju“

Žarko Milojčević je satiričar koji na jedinstven način otkriva pravu prirodu našeg društva kroz aforizme koji su istovremeno i oštri i duhoviti. Njegovi kratki, ali snažni opisi stvarnosti pokazuju sposobnost da se duboka istina prikaže u samo nekoliko reči“. Ovo su reči kojima je svog kolegu, na promociji njegove knjige, predstavila Ana Millunović, profesorka srpskog jezika u OŠ „Svetozar Marković” u Kraljevu, a sam Žarko kaže da knjiga govori o tome da će „kad sve ovo prođe mnogi da pate od naknadne pameti i svi će pričati da su bili protiv“:

Pričaće da su znali sve šta nas čeka i kako će da bude, ali kad je trebalo reći to unapred – nisu. Zato sam ja sve što sam mislio – stavio u ovu knjigu, pa možda jednog dana bude bude ispalo da nisam bio u pravu, a možda bude i obrnuto,  pa onda knjiga dobije u punom nazivu na značaju. O naknadnoj će pameti godvoriti oni koji sada ćute.

Autor knjige, inače profesor srpskog jezika u kraljevačkoj Ekonomsko-trgovinskoj školi, predstavio je svoju koleginicu kao najveću podršku u nastajanju knjige, a i ona je potvrdila da je, od trenutka kada je prvi put pročitala njegove aforizme, bila oduševljena Žarkovom pronicljivošću i hrabrošću da progovori o stvarima koje drugi izbegavaju. Njegova zbirka priča pod nazivom „Ubijeni posthumno“ bila je, kaže, samo uvod u novu zbirku „Nenaknadna pamet“, koja nastavlja da izaziva čitaoce da preispitaju svoje stavove i percepciju stvarnosti.

Pogledajte VIDEO prilog:

Žarko je na promociji pojasnio da mu je 2018. godine „izleteo” prvi aforizam: „Od svih vrsta gluposti, najgora je naknadna pamet” što je, možda, doprinelo da knjiga dobije baš ovakav naslov:

Godinama sam posle pisao aforizme, a mnoge i izbacio, jer su bili dnevno aktuelni. Za neke sam i sam zaboravio kontekst i šta me je inspirisalo da ih napišem. Sada sam odlučio da napravim presek iz više razloga: osećam da sam dosta toga već rekao i da su, što je najgore, aforizmi počeli da se pišu – sami i da ja više nemam tu šta da kažem. Ako neko kaže: „Okrenuli smo zemlju naglavačke u pozitivnom kontekstu, ja tu nemam šta da okrenem naglavačke da bih dobio aforistički koncept.

Svaki aforizam je kao malo ogledalo našeg vremena, u kojem vidimo sve ono što je često sakriveno ispod površine, a Žarko nas često, kako se na promociji u kraljevačkom Kulturnom centru „Evergrin“ moglo čuti, „ne samo podseća na istoriju i lekcije koje smo zaboravili, već i postavlja pitanje šta će se desiti  ako nastavimo da ignorišemo iste greške“.

Možda će neko u nekom od ovih aforizama prepoznati neki koji je već napisan. Ja isam krao ni od koga i ne verujem da je Iko krao od mene. Jednostavno, mnogo je nas koji mislimo na isti način. Jedan deo mojih aforizama objavljen je u dnevnom listu „Danas”. Sada su, možda, malo ređi, jer u tom listu objavljujem i tekstove, pa se brinu „da ne budem dosadan”. Ne znam da li je mene mnogo, ali nastaviću da ih objavljujem u Danasu”, samo sam imao potrebu da sve aforizme skupim na jednom mestu i da u formi knjige ostanu zauvek zabeleženi – pojašnjava autor.

Ana Milunović je na promociji izdvojila neke od, za nju najznačajnijih aforizama, poput:

Ako smo napravljeni budalama, znači da je bilo materijala za to. Ako smo ispali naivni, znači da smo verovali. Ako smo razočarani, znači da smo se nadali. Ako smo povređeni, znači da smo voleli. Ako smo ljuti, znači da smo svesni. Ako smo se prodali, znači da smo bili jeftini. Al’ ako smo dozvolili, znači da smo sve zaslužili!

Ona je pojasnila da ovaj aforizam predstavlja duboku analiza ljudskih emocija i društvenog odnosa prema ličnim izborima i kolektivnoj odgovornosti”:

Završna rečenica nosi snažnu poruku o odgovornosti: ako smo dopustili da nas sistem ili ljudi iskoriste, znači da smo i sami delom odgovorni. Žarko ovde sugeriše da je svest o sopstvenoj ulozi u tome što nam se dešava osnova za promenu i lični razvoj – istakla je Milunović.

Neka ostane zabeleženo da je ovo bio događaj posvećen knjizi kojom Žarko svojim aforizmima čitaocu neće dozvoliti da ostane samo pasivni posmatrač, jer su svi odabrani aforizmi istovremeno poziv na razmišljanje, ali i na akciju: da preispita svoje vrednosti i prioritete.

U vremenu kada je lako izgubiti se u buci informacija, kako je to Ana Milunović poručila, Žarkovi aforizmi su ona vrsta kritike koja je potrebna, jer nas podsećaju na suštinske vrednosti i istine koje moramo negovati.

M. M. D.