„U vezi sa pojedinim zlonamernim i neodgovornim navodima pojedinaca o uzroku smrti pokojne koleginice, apelujemo na uzdržanost od bilo kakvih proizvoljnih zaključaka pre provere uzroka smrti kod nadležnih organa“, poruka je kompanije
Naša redakcija uputila je juče dopis Službi za odnose sa javnošću preduzeća „Leoni Srbija“ u kojem smo zamolili za zvaničan odgovor ove kompanije na vest o smrti radnice Danke Ranković koja je preminula u subotu 25. februara, dok se nalazila na kućnom lečenju, a nakon povrede koje je na radnom mestu u fabrici „Leoni“ u Kraljevu zadobila 21. februara.
U dopisu smo zamolili i za odgovore na tvrdnje i komentare radnika koji se, najčešće na društvenim mrežama žale na lošu organizaciju posla, problematičan odnos šefova prema njima, kao i na to što moraju najpre da se jave lekaru u ambulanti Leoni, umesto izabranom lekaru.
U odgovoru kompanije „Leoni“ potvrđeno je da je u njihovoj proizvodnoj jedinici u Kraljevu, 21. februara, došlo je do povrede na radu, kako su naveli, „prilikom slučajnog spoticanja i pada Danke Ranković, zaposlene na radnom mestu radnik u proizvodnji“.
U saopštenju se dodaje:
„Zaposlenoj je na licu mesta pružena adekvatna pomoć, nakon čega je upućena u zdravstvenu ustanovu na dalje preglede i istog dana puštena na kućno lečenje. U periodu kućnog lečenja, predstavnici kompanije su posetili koleginicu Ranković. Istovremeno, povreda je uredno prijavljena svim nadležnim organima.
U subotu, 25. februara, duboko nas je potresla i zatekla vest da je naša koleginica Ranković preminula.
Menadžment kompanije je istog dana posetio porodicu preminule koleginice.
Odlukom kompanije, porodici pokojne gospođe Ranković biće pružena podrška povodom ovog tragičnog slučaja.
Celokupni kolektiv kompanije LEONI najiskrenije saoseća sa ovim događajem, i mislima je uz porodicu naše drage, pokojne, koleginice Danke Ranković.
U vezi sa pojedinim zlonamernim i u najmanju ruku neodgovornim navodima pojedinaca o uzroku smrti pokojne koleginice Danke Ranković, apelujemo na minimum savesnosti i uzdržanost od bilo kakvih proizvoljnih zaključaka pre provere uzroka smrti kod nadležnih organa.“
U odgovoru upućenom našoj redakciji iz kompanije Leoni, tvrdi se da pomenutog dana Danka Ranković nije radila 10 sati, kao ni te, niti nedelje pre nesreće.
– Kada je u pitanju radno vreme i odmor, napominjemo da se u kompaniji LEONI poštuju sva prava u skladu sa Zakonom o radu Republike Srbije. Dokaz poštovanja najvišeg stepena korpusa prava, između ostalog, je i postojanje i aktivno učešće dva reprezentativna sindikata u radu naše kompanije duže od 12 godina. Iz razvijenog socijalnog dijaloga između kompanije i predstavnika zaposlenih do sada su proizašla četiri kolektivna ugovora. Inače, od osnivanja 2018. godine našu fabriku u Kraljevu je desetinu puta kontrolisala Inspekcija rada i do sada nije utvrđena bilo koja povreda Zakona o radu – tvrde u ovoj kompaniji.
Odgovarajući na primedbe „da se pri zapošljavanju ne proverava zdravstveno stanje radnika“; u Leoniju kažu:
– Mi sa ponosom ističemo da se u našoj kompaniji zapošljavaju sve kategorije ljudi, bez obzira na lična svojstva, pa tako i kandidati sa zdravstvenim smetnjama. Duboko verujemo da zdravstvene smetnje ne mogu i ne smeju da budu prepreka ni prilikom zapošljavanja, a ni prilikom rada. Tako je, primera radi, u našoj kompaniji svoju šansu pronašlo i gotovo 300 osoba sa invaliditetom, kao i druge osobe iz grupe teško zapošljivih. Vrednosti koje mi zastupamo nam govore da, ukoliko bismo kandidate selektovali na osnovu zdravstvenog stanja, takav čin bi za nas bio ne samo nemoralan, već i visoko diskriminatorski i protivzakonit.
U saopštenju se dodaje da ambulanta koju je „Leoni“ izgradio „ima za cilj poboljšanje zdravstvene zaštite zaposlenih, laku dostupnost i usmerenost ka zdravstvenoj prevenciji“:
– Reč je o ambulanti u zdravstvenom sistemu Ministarstva zdravlja i Doma Zdravlja Kraljevo, a ne o bilo kakvom „fabričkom lekaru“, niti lekaru koji je zaposlen u fabrici. Interna organizacija i raspored rada medicinskih ustanova i njihovog osoblja nije, niti može biti stvar bilo koga, a kamoli privatne kompanije poput naše. Bitno je znati i da je ambulanta čije smo opremanje i rad finansirali, dostupna i otvorena za sve građane Kraljeva, a ne samo za zaposlene kompanije LEONI, a u cilju javnog dobra i zdravlja svih sugrađana.
Iako su društvene mreže preplavljene komentarima gotovo na svaku objavu koja se tiče uslova rada u fabrici „Leoni“ u Kraljevu, naša redakcija nije uspela da nađe sagovornika među redovima zaposlenih koji bi želeli da javno govore o problemima sa kojima se, kako je moguće zaključiti iz komentara sa društvenih mreža – svakodnevno suočavaju.
Kada je novi menadžment kompanije Leoni Srbija u jesen prošle godine najavio da će fabrici u Kraljevu koja je tada zapošljavala 4.330 radnika, do proleća ove godine biti potrebno ukupno još oko 1.000 radnika, iskoristili smo priliku da novog generalnog direktora Miloša Manića zamolimo da prokomentariše to što ovu fabriku napušta veliki broj radnika, koji su nezadovoljni uslovima rada, iako je većini njih posao preko potreban.
Pogledajte celu tadašnju izjavu generalnog direktora kompanije Leoni Srbija Miloša Manića koji smatra da je „u Kraljevu dugo postojala privredna atmosfera bez velike industrije“:
Jelena Spasić, direktorka Sektora ljudskih resursa kompanije „Leoni Srbija“ tada je govorila da je u pitanju stalno i stabilno radno mesto i da zaposlenje u ‘Leoniju’ nudi moderno, vrlo prijatno i lepo radno okruženje”.
Pogledajte više u ovom VIDEU:
Dok iz kompanije Leoni poručuju da prenošenje bilo kakvih paušalnih informacija u ovom trenutku, ne doprinosi ničemu dobrom, osim što još više produbljuje bol i uznemirenosti svih pogođenih ovom nesrećom, u medijima i na društvenim mrežama nastavljaju da se nižu komentari zaposlenih i (češće) bivših zaposlenih koji se žale na (bivše) šefove, norme koje je teško postići, radno vreme duže od osam sati, (neplaćene) radne subote i to što vrlo često, zbog, kako kažu – loše organizacije posla ne znaju kada rade.
M. M. D.
Ovaj njihov odgovor je laž i prevara! Sve je kontra od onoga što kažu. Nema godišnjeg odmora, nema rešenja nikada, rad po 10 i 12 sati, maltretiranje, kada ti se sloši ne daju ti da odeš sa posla,, sindikata nema, lažu, samo možda neko kao figura, i sve druge priče radnika su istinite!