Odgovor Ministarstva: Deponija neće biti u Žiči!

U dopisu Ministarstva građevinarstva se navodi da buduća regionalna deponija neće biti građena pored manastira Žiče i da će lokacija biti utvrđena posebnim planskim dokumentom. Ne navodi se kako je došlo do toga da u Nacrtu prostornog plana deponija bude ucrtana između Žiče i Mataruške Banje

            Veliko uznemirenje javnosti i negativnu reakciju građana, sestrinstva manastira Žiče i Mesne zajednice Žiča izazvalo je „otkriće“ da je na jednoj od tematskih karti koje prate Nacrt prostornog plana Srbije buduća regionalna deponija ucrtana u Gotovcu, u neposrednoj blizini manastira Žiče i Mataruške Banje. O tome smo danas objavili posebna tekst koji možete pročitati na ovom LINKU.

            U međuvremenu, tokom popodneva je dopisništvu RTS-a stigao odgovor Ministarstva građevinarstva na pitanje o lokaciji buduće deponije. Ovaj dopis prenosimo vam u celosti:

            „Buduća regionalna deponija koja je planirana za teritoriju Raškog upravnog okruga neće biti građena pored srednjovekovnog manastira Žiča. Precizna lokacija biće utvrđena posebnim planskim dokumentom i u skladu sa zakonom, propisima i standardima, a uz uvažavanje strogih uslova prirodnog i kulturnog nasleđa, regionalne deponije u Srbiji neće biti građene pored kulturno-istorijskih spomenika, u blizini naseljenih mesta, reka i važnih turističkih lokacija.

            Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, po prvi put u praksi planiranja i izgradnje u Republici Srbiji, zajedno sa kineskim kompanijama sprovodi projekat izgradnje sistema za upravljanje čvrstim i tečnim otpadom, koji će rezultirati da 70% domaćinstava u celoj Srbiji bude priključeno u sistem prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda. Izgradnja sistema za upravljanje čvrstim i tečnim otpadom, uz izgradnju dodatne komunalne infrastrukture u sklopu petogodišnjeg projekta „Čista Srbija“, doprineće kvalitetnijem životu građana i boljem stanju životne sredine u celoj Srbiji.“

            Kao što se može videti, nema objašnjenja zašto je na tematskoj karti br 14, koja je deo Nacrta prostornog plana Srbije, buduća regionalna deponija ucrtana na lokaciji iznad manastira Žiče, ka Mataruškoj Banji. Srećom, neko je to video i sa nekoliko strana biće upućene primedbe. Na vreme, ali skoro pa u poslednjem trenutku, jer Nacrt prostornog plana je na javnom uvidu samo do 5. maja.     

            Ostaje pitanje: zašto nadležne gradske službe za planiranje nisu prve ukazale na ovo, pa makar bilo i samo „tehnička omaška“. Zatim, zašto javni uvid u Nacrt prostornog plana prolazi u tišini, zašto pojačanim prisustvom u medijima ova tema nije nametnuta javnosti? Bojazan izaziva pitanje koliko li je još ovakvih „detalja“ koji izmiču pažnji.

I u okviru ovog teksta objavljujemo link ka sajtu Ministarstva građevinarstva, na kome možete pronaći Nacrt prostornog plana i prateća dokumenta. Od ukupno 27 karata koje prate ovaj dokument, 6 je izloženo i u prolazu zgrade Gradske uprave.

Primedbe i sugestije možete poslati na obrascu koji se nalazi na sajtu ministarstva i to e-mejlom na pprs@mgsi.gov.rs , zatim lično ili poštom Odeljenju za urbanizam u Gradskoj upravi Kraljevo ili ministarstvu na adresu Nemanjina 22-26, Beograd.

R.Vesković