Nadzorni odbor JKP „Toplana“ predložio je povećanje cene usluge daljinskog sistema grejanja za 18% u odnosu na trenutne cene
U Odluci Nadzornog odbora koja je upućea osnivaču (Grad Kraljevo) navodi se da će, i sa ovakvim povećanjem, cene grejanja biti znatno niže od onih koje propisuje važeča republička Uredba, kao i da su predložene cene niže i od cena koje su predložene Planom i programom poslovanja JP „Toplana” za 2022. godinu.
Sagledavajući trenutno poslovanje preduzeća, ekonomsku situaciju u gradu Kraljevu, platežnu moć korisnika, moguće uštede u poslovanju, stepen korisnosti toplotnih izvora i distributivne mreže i stav lokalne samouprave, u JKP „Tolana“ donet je predlog da cena kvadrata grejanja za stambeni prostor ubuduće bude 108,56 dinara/m² (umesto dosadašnjih 92 dinara/m²) i plaća se svih 12 meseci.
Radi racionalnije potrošnje toplotne energije u zagrevanju prostora, smanjenja potrošnje energenata, smanjenja uticaja na životnu sredinu predloženo je da fiksni deo za stambeni prostor kod onih koji ovu uslugu imaju priliku da plaćaju po potrošnji – bude 40 din/m² (svih 12 meseci), a varijabilni 6,02 din/kWh.
Varijabilni deo od 6,02 din/kWh dobijen je, kako se u dopisu navodi, izjednačavanjem ukupnih troškova kod naplate po utrošku i naplate po kvadratnom metru, i uzimajući u obzir potrošnju energije za zagrevanje stambenog prostora.
Za poslovni prostor cena po kvadratu iznosiće 271,4 din/m² (šest meseci), odnosno – a za one koji će grejanje plaćati po utrošku – fiksni deo će šest meseci iznositi 100 din/m², a varijabilni 7,53 din/kWh.

U prva tri meseca 2022. godine (januar – mart), kraljevačka „Toplana“ imala je poslovni neto gubitak od približno 60 miliona dinara, a izveštaj za šest meseci 2022. godine (period januar – jun) gubitak je smanjen na oko 35 miliona dinara. Svakako, u slučaju nedobijanja saglasnosti na predložene cene grejanja, treba očekivati poslovni gubitak preduzeća i na kraju godine što može ozbiljno uticati na kvalitet usluge i prema građanima, i prema poslovnom sektoru, navodi se u obrazloženju „Toplane“ za predložene nove, više cene.
Procenjeni gubitak je je, kako navode – direktna posledica neadekvatne cene grejanja. Tokom ove godine došlo je do znatnog povećanja cene energenata (gasa za više od 20%, a mazuta za oko 80 procenata).
„Ovi energenti u strukturi naših cena učestvuju sa oko 70%, a promene cena energenata nije pratila promena cena naših usluga, što je direktno uticalo na ostvareni gubitak“, kažu u „Toplani“, dodajući da je korekcija cena neophodna kako bi u narednom periodu preduzeće kvalitetno obavilo uslugu daljinskog sistema grejanja korisnicima (građanima i privredi).
M. M. D.