Inicijativa Pravo na vodu pokrenula je akciju „Zajedno šaljemo inicijative da česme zažive” u okviru koje je omogućila svim građanima da, na jednostavan način, svojoj lokalnoj samoupravi pošalju peticiju za obnovu postojeće ili izgradnju nove javne česme na mestima gde smatraju da je njihovo postojanje neophodno.
Ekstremno visoke temperature tokom letnjih meseci poslednjih godina, uslovljene klimatskim promenama, mogu ozbiljno narušiti zdravlje ljudi, posebno ranjivih grupa poput dece, osoba sa hroničnim bolestima, starijih i osoba u situaciji beskućništva. Voda je tokom ovakvih vremenskih nepogoda spasonosna, a omogućavanje pristupa vodi putem javnih česama je urgentna mera za ublažavanje neželjenih posledica.
– Ovo radimo zato što zastupamo stav da je voda javno dobro i zalažemo se da mora biti omogućena svima na neprofitnoj osnovi. Živeći u izmenjenim klimatskim uslovima, smatramo da se ne može govoriti o funkcionalnom sistemu javnog zdravlja ukoliko na javnim površinama ne postoje javne česme sa čistom pijaćom vodom – pojašnjava Žaklina Živković iz inicijative Pravo na vodu.
Javne česme predstavljaju besplatan i pristupačan izvor vode za piće, što je naročito važno tokom letnjih meseci kada su rashlađivanje i unos tečnosti od najvećeg značaja u prevenciji sunčanice i toplotnog udara. Korišćenjem vode sa javnih česama smanjuje se upotreba flaširane vode, a tako i plastike koja zagađuje životnu sredinu.
– Ekstremna toplota negativno deluje na naše zdravlje, a naročito u uslovima visoke vlažnosti vazduha i intenzivne fizičke aktivnosti. Toplotni udar najpre pogađa kardiovaskularni i nervni sistem, a ranjive grupe su starije osobe, osobe sa hroničnim bolestima i deca. Klimatske promene potenciraju stare i suočavaju nas sa novim javnozdravstvenim izazovima i hitno je potreban društveni dogovor kako ćemo na njih odgovoriti – pojašnjava dr Aleksandar Stevanović, asistent na Katedri za socijalnu medicinu, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
U inicijativi Pravo na vodu kažu da su građani tokom poslednjeg toplotnog talasa u julu ove godine sigurno prepoznali koje su to kritične lokacije gde nedostaju javne česme, a da su oni sad samo napravili jednostavan alat kojim su omogućilii i podržali građane da od lokalnih samouprava traže javne česme.
Javne površine na kojima nedostaju česme su one površine koje su dostupne svima i služe za zajedničke aktivnosti, okupljanja i interakciju ljudi, poput ulica, trgova, parkova, dvorišta škola i vrtića, sportskih terena, šetališta i slično. Na stranici polekol.org pored pojedinaca inicijativu mogu uputiti i neformalne grupe, udruženja i druga pravna lica.