Poljoprivredno–hemijska škola u Kraljevu – škola demokratskih vrednosti

U Srbiji je u toku treća faza projekta Kvalitetno obrazovanje za sve koji, zajedno sa Ministarstvom prosvete sprovode Evropska unija i Saveta Evrope. Projekat podrazumeva podsticanje kvalitetnog obrazovanja podržavanjem škola, njihovih zajednica i obrazovnih institucija u borbi protiv diskriminacije u obrazovanju. U Srbiji 60 pilot škola, uključujući nastavnike i školske uprave, učenike, roditelje i njihove zajednice, to radi koristeći anti-diskriminatorne pristupe bazirane na standardima i praksama Saveta Evrope. Jedna od tih škola je Poljoprivredno-hemijska škola u Kraljevu „Dr Đorđe Radić“ koju su posetili Tobijas Flesenkemper, šef Misije Saveta Evrope u Beogradu i Kristijan Rajković, projektni kordinator Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu i razgovarali sa upravom škole i učenicima. U okviru ovog projekta lavni akteri u obrazovanju promovišu demokratsku kulturu kao ključni element kvalitetnog obrazovanja.

Postoji puno nivoa reforme, a Savet Evrope zajedno sa Evropskom unijom sprovodi ovaj projekat sa Ministarstvom prosvete kroz razvijanja saznanja o demokratiji, jer je učenicima potreban niz vrednosnih stavova o demokratiji i životu u kulturi demokratije. Srbija je deo Evrope, a deca u ovoj školi imala su prilike da učestvuju u učeničkoj razmeni sa decom iz Španije, Turske, Nemačke… Poljoprivreda i proizvodnja hrane o kojima uče deca u ovoj školi važne su teme i u celoj Evropi – istakao je Flesenkemper.

Tobijas Flesenkemper i Kristijan Rajkovic – Misija Saveta Evrope u Beogradu

Kristijan Rajković, projektni kordinator Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, dodaje da su predstavnici Saveta uspeli da povežu određene nastavne  predmete sa referentnim okvirom:

To škole uspešno sprovode u svojim planovima i programima, jer je ideja učenje o temama kao što su tolerancija, razumevanje različitosti, kritičko mišljenje, ne samo na zasebnim predmetima, već i kroz svaki nastavni predmet, poput fizike, hemije, ili kao u ovoj školi na predmetu „prerada mesa“. U Srbiji je uspešno razvijen niz alata i priručnika, a zahvaljujući Ministarstvu prosvete to prati Strategija obrazovanja do 2030 godine.

Projekat Kvalitetno obrazovanje za sve u Poljoprivredno-hemijskoj školi „Dr Đorđe Radić“ realizuje se već šest godina kroz različite aktivnosti. Marsela Eskenazi Milutinović, pomočnica direktorke škole s ponosom ističe da su oni već toliko razvili svoje kompetencije da sada mentor škole u ovoj oblasti za dve škole u Srbiji:

Mentor škola smo za Tehničku školu u Užicu i za Farmaceutsko-fizioterapeutsku školu u Beogradu. Nastavljamo ovaj projekat i dalje i bićemo mentor škola i za druge i osnovne i srednje škole kojima je mentorstvo potrebno.

Marsela Eskenazi Milutinović – pomoćnica direktorke Poljoprivredne škole u Kraljevu

Kako bi se i neposredno uverio da li se i koliko u školi podstiču i razvijaju demokratske kompetencije kod učenika, šef misije Saveta Evrope i njegov saradnik su, nakon sastanka sa predstavnicima škole razgovarali i sa učenicima. Osmesi na licima i jednih i drugih i živa diskusuja u međusobnoj komunikaciji uverili su goste da ova škola s pravom nosi ime „škola demokratskih vrednosti“.

Ukupni budžet ovog projekta u našoj zemlji je 900.000 evra, a 85% od tih sredstava obezbeđuje Evropska unija, dok 15% obezbeđuje Savet Evrope.

M. M. D.