I dalje su preventivno isključeni bunari B III i B VI u Konarevskom i Žičkom polju, a kvalitet vode iz vodovoda je u okviru propisanih parametara, kažu u kraljevačkom „Vodovodu“; konačni rezultati će biti gotovi – krajem sedmice
Preliminarni podaci analize kvaliteta vode za piće iz gradskog vodovoda u Kraljevu pokazuju da je kvalitet vode na zadovoljavajućem nivou, rekao je za portal KRUG dr Aleksandar Macan, direktor kraljevačkog Zavoda za javno zdravlje. Konačni rezultati će biti gotovi krajem nedelje.
Uz uzorkovanje vode za redovnu analizu, juče su uzeti uzorci i za proširene parametre, među kojima su i teški metali, a uzorkovana je voda na izvorištima i iz samog vodovoda. Direktor JKP „Vovovod“ Aleksandar Protić ponovio je da Kraljevčani nemaju razloga za brigu:
– I dalje su preventivno isključeni bunari B3 i B6 u Konarevskom i Žičkom polju. Kvalitet vode iz gradskog vodovoda je u okviru propisanih parametara, kao i do sada – rekao nam je Protić i dodao kako je ovaj ekološki incident još jednom pokazao da Kraljevo mora trajno obezbediti novi izvor vodosnabdevanja manje podložan riziku.
O merama koje su preduzeli JKP „Vodovod“ i Zavod za javno zdravlje u Kraljevu opširnije možete čitati u našem jučerašnjem TEKSTU
Razlog dodatne kontrole vode za piće u Kraljevu je izlivanje „Trepčinog“ jalovišta u Leposaviću, do koga je došlo u nedelju, 17. januara, popodne. Kako je saopštio Kombinat „Trepča“, procenjuje se da je u Ibar isteklo oko 500 kubnih metara površinske vode i oko 50 kubnih metara muljevitog materijala – jalovine. Navodi se da je do probijanja nasipa u dužini od oko 3 metra došlo zbog ekstremno loših atmosferskih uslova i tvrdi da je „pravovremenom intervencijom radnika i rukovodstva flotacije u leposaviću zaustavljeno širenje pukotine“, kao i sanacija prostora.
Kako se informišemo o ekološkim incidentima?
Uzorkovanje vode iz vodotoka Ibra juče je obavila i Agencija za zaštitu životne sredine, koja je sprovodi kontrolu kvaliteta površinskih voda. Na sajtu Agencije može se videti da su juče od 11 do 13,30 časova uzeta tri uzorka iz vodotoka Ibra i to u Mataruškoj Banji, Magliču i Rudnici. Za sada nema objavljenih rezultata.
Uvidom u izveštaje koji se na sajtu Agencije mogu pronaći za ekološke incidente na nekim drugim rekama, zaključili smo da su za dobijanje rezultata hemijskih analiza potrebna 3-4 dana. Do ovih informacija došli smo traganjem na sajtu Agencije, jer nam je vodna inspektorka za naše područje Slađana Pašajlić rekla da nije ovlašćena da daje informacije medijima i da je ovlašćenje imala juče samo za izjavu ekipi RTS-a.
Zbog toga je redakcija portala KRUG uputila dopis Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa zahtevom da preko svih medija koji zatraže informacije, obezbedi redovno i pravovremeno izveštavanje javnosti u Kraljevu o kvalitetu vode Ibra i aktivnostima koje se preduzimaju. U dopisu smo istakli preosetljivost Kraljevčana i na samu pomisao o zagađenju reke Ibar, iz čijeg aluvijona se snabdevaju vodom za piće, i upozorili da „ne bi bilo prvi put da u Kraljevu sumnja u kvalitet vode za piće preraste u histeriju i paniku, a sve zbog nedostatka pravovremenih informacija“.
R.Vesković