Edukativno-kreativne radionice za decu, predavanja, promocije knjiga, duhovni razgovori, obeležavanje Međunarodnog dana poezije, samo su deo programa koji su za mart planirani u kraljevačkoj biblioteci „Stefan Prvovenčani“. Programi su namenjeni različitim generacijama, a ulaz besplatan. Svi ovi kulturni događaji biće održani na III spratu kraljevačke biblioteke, dok će radionice za decu biti organizovane u kraljevačkim osnovnim školama.
Utorak, 4. mart, 13 časova, OŠ „Jovo Kursula”
Edukativno-kreativna radionica u okviru ciklusa „Kultura i arhitektura”
Kulturni znamen stamen k᾿o kamen – Marija Simović, Ivana Đikić
U utorak, 4. marta u 13 časova, u Osnovnoj školi „Jovo Kursula”, u okviru ciklusa „Kultura i arhitektura”, namenjenog deci osnovnoškolskog uzrasta, bibliotekari Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani” Kraljevo realizovaće edukativnu radionicu pod nazivom „Kulturni znamen stamen k᾿o kamen”. Posredstvom kreativne forme sastavljanja slagalica, bibliotekari će predstaviti kulturno nasleđe i spomeničku kulturu odabranih gradova Srbije. Voditeljke radionice su Marija Simović i Ivana Đikić.
Petak, 21. mart, 10 časova
Kreativna radionica u okviru ciklusa „Oživi sliku” za decu predškolskog uzrasta
Kad proleće oko otvori široko – Marija Simović, Ivana Đikić
Učestvuju predškolci pripremne grupe OŠ „Dimitrije Tucović”
U petak, 21. marta u 10 časova, u kraljevačkoj biblioteci biće upriličena kreativna radionica za decu predškolskog uzrasta u okviru ciklusa „Oživi sliku” pod nazivom „Kad proleće oko otvori široko”. Kreativni rad će biti zasnovan na dekorisanje štampanog modela parka koje će polaznici ukrasiti vesnicima proleća. Voditeljke radionice su Marija Simović i Ivana Đikić.
PROGRAMI ZA ODRASLE, MART 2025.
Sreda, 5. mart, 18 časova
NLP radionica usavršavanja komunikacionih veština
Pričaonica A kako lako?, Aleksandra Božović, mr Radmila Vuković, Teodora Zarić, Anđelka Martin
U sredu, 5. marta, u 18 časova, u Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani” biće održana dvočasovna NLP radionica u formi pričaonice pod nazivom „A kako lako?”. Reč je o konceptu neurolingvističkog programiranja (NLP) na kojem se temelji ovaj program u okviru kojeg će biti obrađena pitanja načina funkcionisanja ljudskog mozga, percipiranja spoljašnjeg sveta, formiranja uverenja, navika i vrednosnog sistema, uzrocima konflikata, odnosa između informacija i njihovih interpretacija i druga srodna pitanja. Ova radionica namenjena je svima koji žele da unaprede svoje komunikacione veštine, koji žele da efikasno uprvaljaju svojim vremenom, da se oslobode nekorisnih navika i podignu kvalitet svog života.
Radionicu vode Aleksandra Božović, Teodora Zarić, Anđelka Matin i mr Radmila Vuković, sertifikovani masteri neurolingvističkog programiranja.
Petak, 7. mart, 18 časova
Predavanje Aleksandar Veliki i Darije III, msr Miloš Macan
U petak, 7. marta u 18 časova, u kraljevačkoj biblioteci će biti upriličeno predavanje msr Miloša Macana, istraživača-pripravnika na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na temu „Aleksandar Veliki” u okvir kojeg će biti osvetljena istorijska ličnost Aleksandra III Makedonskog (356 p. n. e. – 323 p. n. e), kralja starogrčkog kraljevstva Makedonije.
Četvrtak, 13. mart, 15 časova
Predstavljanje publikacije
(Ne)zaboravljeni bojevi i bitke Vasojevića za slobodu srpstva i Crne Gore (1690–1941)
Predstavljanje 68. broja časopisa
Glas Holmije
Goran Kiković, autor i urednik, dr Dragoljub Danilović, Branislav Otašević, David Lalić, Miličko Trifunović, Miloje Radović
U četvrtak, 13. marta u 15 časova, u kraljevačkoj biblioteci biće priređeno predstavljanje publikacije „(Ne)zaboravljeni bojevi i bitke Vasojevića za slobodu srpstva i Crne Gore (1690–1941)” autora Gorana S. Kikovića, kao i promocija časopisa „Glas Holmije”. Kikovićeva knjiga prikazuje ratove, bojeve i bitke Vasojevića za slobodu srpskog naroda i Crne Gore od seobe pod Arsenijem Čarnojevićem do početka Drugog svetskog rata, dok časopis „Glas Holmije”, čiji je glavni i odgovorni urednik, ima svoju kulturno-prosvetiteljsku misiju, kao i informativnu i naučno-saznajnu vrednost u pogledu srpsko-crnogorske istorije.
Govore Goran Kiković, autor, dr Dragoljub Danilović, Branislav Otašević, David Lalić, Miličko Trifunović.
Petak, 14. mart 2025. godine, 18 časova
Serijal „Duhovni razgovori”
Ranjen u srce tugom ljubavi božje (o jevanđelskim podvizima po učenju starca Emilijana Simonopetrita) – jeromonah Makarije, iguman manastira Savine i dr Anđelka Kolarević
U petak, 14. marta u 18 časova, u Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani”, u okviru ciklusa „Duhovni razgovori” biće priređen program pod nazivom „Ranjen u srce tugom ljubavi božje (o jevanđelskim podvizima po učenju starca Emilijana Simonopetrita)”. Zvog svoje duboke predanosti i autentičnog doživaljaja Boga postao duhovni vođe, starac Emilijan uživao je veliko poverenje i imao uloge duhovnog vođe mnogima na putu približavanja i spoznaje Boga.
Govore dr Anđelko Kolarević i jeromonah Makarije, iguman manastira Savine.
Petak, 21. mart, 19 časova
Povodom Međunarodnog dana poezije
Predstavljanje pesničke knjige
Trčim sporo – Dragana Obradović (autorka), Milica Gicić, mr Ana Gvozdenović
U petak 21. marta u 19 časova, povodom Međunarodnog dana poezije, u kraljevačkoj biblioteci biće priređeno predstavljanje knjige pesama „Trčim sporo” autorke Dragane Obradović. U svom pesničkom prvncu, koji je objavila izdavačka kuća „Lom” Dragana Obradović donosi emotivno, istinito i veoma ogoljeno preispitivanje sebe, kao i sveta i vremena u kojem živimo.
Razgovor o knjizi vode Dragana Obradović, autorka, i mr Ana Gvozdenović, urednica u izdavačkoj delatnosti Biblioteke. Odabrane stihove kazuje Milica Gicić, dramska umetnica.