Okupljeni građani i predstavnici lokalne opozicije poručili su da su se okupili u odbranu vladavine prava
Kraljevačka opozicija sinoć je ispred zgrade Gradske uprave organizovala protest za odbranu 11.000 potpisa građana koji su se izjasnili za referendum povodom Apotekarske ustanove, dok se drugi razlog protesta odnosio na traženje odgovornosti za tragediju koja se dogodila u Novom Sadu.
Protest je počeo minutom ćutanja, čime su prisutni odali poštu nastradalima u rušenju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Nakon toga, okupljenim građanima obratila se predstavnica zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi Biserka Nikolić Zubac koja je istakla da su „opet na delu krađa i uništavanje imovine kao i prodaja državne svojine”.
– Ne znam koliko dugo će Apotekarska ustanova Kraljevo opstati, jer nemamo više naše velike apoteke. Davanjem u zakup najboljih lokala u gradu ugrožen je opstanak ustanove, jer su ostale manje apoteke u gradu i nekoliko njih na selu, koje su i do sada bile neprofitabilne. Krenuli smo institucionalno da se borimo. Prvo smo skupljali potpise u apotekama za peticiju, nisu nam priznali. Onda smo rešili da izađemo na referendum. Skupile smo 11.000 potpisa, kažu 10.652 potpisa je važeće, u redu, dovoljno da izađemo na referendum, ali oni brišu volju vašu. Kažu – njihovi radnici nisu stavljali potpise i pečate na vaše potpise. Zašto? Ja ne verujem da je to slučajno.
Institucionalnu borbu za rešavanje pitanja Apotekarske ustanove, pored zaposlenih, već šest meseci vode i predstavnici opozicionih stranaka. U njihovo ime advokat Vladimir Beočanin je poručio da su se okupili u odbranu vladavine prava.
– Pokušali su da opozovu glasove, a kada im to nije uspelo, prešli su na drugu fazu: 2.000 glasova učinili su pravno nevidljivim. Ljudi su dali svoje potpise i podatke na izjavama i odjednom ih nema. Da li smo se borili da im dokažemo da to što rade je krivično dalo, da jesmo. I to jeste krivično delo koje glasi – nesavestan rad u službi. To krivično delo, po njihovom nalogu, izvršili su overivači, koji nisu svesno popunjavali delove izjava koje su oni kasnije iskoristili. Mi smo na jednom jako dugom putu, jer pravosuđe nije efikasno. Očekujemo podršku Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), a krajnja instanca je Upravni sud – kazao je Beočanin.
„Naša borba je institucionalna. Inicijativa za raspisivanje referenduma još uvek nije zvanično odbijena, čekamo da istekne dopunski rok od 15 dana, a onda ćemo u skladu sa tim videti koji su naši dalji koraci”, poručili su predstavnici opozicije.
– Vlast nam je saopštila da imamo 2.000 nevažećih potpisa, od kojih su 1.860 puta pogrešili overivači prilikom popunjavanja obrasca. Mi smo ovde da odbranimo volju Kraljevčana i da tražimo referendum. Greške zaposlenih u Gradskoj upravi ne mogu da utiču na validnost onoga što su građani potpisivali – rekao je Ivan Matović (Udruženje starosedelaca Kraljeva i okoline.
– Način na koji su poništili potpise je pravni presedan, a mi se, ipak, nadamo da pravna država nije ukinuta. Koristićemo sva pravna sredstva. Verujemo u pravnu državu i pozitivan odgovor sa njihove strane – istakao je Milan Vučetić (Narodni pokret Srbije).
Na skupu su izneti i zahtevi da se utvrdi odgovornost gradonačelnika, predsednika Skupštine grada i načelnika Gradske uprave zbog, kako je rečeno, „krivotvorenja postupka inicijative za sprovođenje referenduma, kao i zbog političkih pritisaka na rad nadležnih, da se sprovede istraga i privođenje svih odgovornih u krivotvorenju postupka, kao i sloboda predstavljanja inicijative o referendumu u svim medijima koji se finansiraju iz budžeta grada Kraljeva”.
Nakon protestne šetnje, plakat sa ovim zahtevima predstavnici opozicionih stranaka, zalepili su na prostorije Gradskog odbora Srpske napredne stranke u Kraljevu.
A. P.