Rekonstrukcija terena pod obalom je pri kraju, šta sledi? (VIDEO)

Pitanje iz naslova odnosi se ne samo na to šta će još pod obalom biti urađeno, nego i na to ko će i kako sve to da održava i čuva…

            Tokom naredne nedelje biće završena rekonstrukcija tri sportska terena pod obalom – biće to lepi tereni na najlepšoj lokaciji. Urađeni su tereni za košarku, odbojku i rukomet (koji može poslužiti i za mali fudbal).

Rekonstrukcija je značila izradu novog čvrstog temelja i, kao najvažnije, pokrivanje tartan materijalom koji je najoptimalniji za zglobove, a i ne kliza se ako se pravilno održava.

Vrednost ovih radova je oko 11 miliona dinara, od čega je Ministarstvo omladine i sporta obezbedilo 8,930 miliona dinara, a iz budžeta Kraljeva je izdvojeno 2,031 milion dinara.

            Miloš Simović, predsednik Sportskog saveza Kraljeva preko koga je išao kontakt sa Ministarstvom povodom ovog projekta, kaže da mladi Kraljevčani dobijaju kvalitetne terene na kojima će moći da kvalitetno provedu deo slobodnog vremena:

            – Na terenima pod obalom stasavale su generacije Kraljevčana, pa  i moja. Neki od nas su postali aktivni sportisti, ali je još značajnije da smo u centru grada imali i imamo terene za bavljenje sportom. Poznato je koliko deci u gradu nedostaje fizička aktivnost i da se to loše odražava na njihovu motoriku i na zdravlje generalno. Ovde mogu da se bave sportom, ali i da obogaćuju društveni život, jer se na terenima pod obalom sreću i upoznaju mladi ljudi iz različitih delova grada – kaže Miloš Simović.

Tereni spremni za sportiste i rekreativce – fotografiju je načinio jedan od njih, Aleksandar Tomić, kog smo zatekli dok je isporobavao novu podlogu na košarkaškom terenu

Ko će sve ovo da čuva i održava?

Ova tri terena nisu sve što će biti urađeno pod obalom. Slede još dva projekta:

  • Izgradnja javnog toaleta i nove teretane na otvorenom – vrednost 4,9 miliona dinara iz gradskog budžeta
  • Izrada dve trim staze: oko terena pod obalom i u Borićima – vrednost 5,4 miliona dinara iz gradskog budžeta.
Ovako bi na kraju trebalo da izgleda: Prostor pod obalom sa sportskim terenima, teretanom, toaletom i trim stazom (kompjuterska animacija)

Takođe, u toku je izrada 2 nova dečija igrališta – pod obalom i u parku kod Duhovnog centra… I tako, već koliko za dvadesetak dana, suočićemo se sa problem koji Grad još nije rešio: ko će sve to čuvati i održavati?! Najpre će biti završena dečija igrališta i – već prve noći mogla bi da budu uništena! Javni toalet takođe, teretana na otvorenom takođe. Direktorka Javnog preduzeća za uređivanje građevinskog zemljišta Marica Mijajlović kaže:

– Kad sam preuzela dužnost, javna nabavka za dečija igrališta je već bila raspisana, a tu smo i ograničeni rokom do kog igrališta moraju da budu u skladu sa pravilnikom. Međutim, javnu nabavku za teretanu na otvorenom i za javni toalet nećemo raspisivati pre nego što utvrdimo ko će i kako gazdovati tim objektima, naročito javnim toaletom. Inače neće trajati ni 24 časa! Znate li da je jednu od sprava sa teretane tešku više stotina kilograma neko odvukao u park kod Duhovnog centra?! To niko normalan ne može da shvati… Zato smo inicirali sastanak kod gradonačelnika, novca imamo, ali prvo moramo da rešimo pitanje gazdovanja.

Direktorka JP-a kaže da taj problem nije lako rešiti, jer bez obzira da li bi toalet bio u funkciji 24 časa ili kraće, da li bi bio otvoren preko cele godine ili samo u sezoni… jasno je da je potrebno da neko stalno bude angažovan, što znači novo zapošljavanje, a što država još uvek ograničava. Jedno od rešenja jeste i davanje u zakup toaleta, jer ima preduzeća koja se širom Srbije bave održavanjem, ali teško da bi se neko latio tog posla u Kraljevu za samo jedan javni toalet…

Marica Mijajlović, v.d. direktorka JP Za uređivanje građevinskog zemljišta Kraljevo (arhivski snimak sa sednice Gradskog veća)

            – Mislim da ne bi trebalo da forsiramo izgradnju dok ne rešimo problem održavanja. Mnogi preporučuju video nadzor. Imamo video nadzor za fontanu ispred Muzeja, pa znate koliko puta su lomljene slavine, a nikad niko nije procesuiran. Mislim da video nadzor može biti samo pomoćna mera, mora da se zna ko kojim objektom gazduje, ko je zadužen za čuvanje i održavanje. A onda ćemo vrlo brzo dobiti i javni toalet pod obalom, koji će zadovoljavati sve standarde. Postoje polufabrikovani objekti koji se brzo postavljaju, a obezbeđuju pristup osobama sa invaliditetom, ulaz invalidskim i dečijim kolicima – kaže Marica Mijajlović.

            Na ovaj problem i potrebu da se odredi titular za sve javne objekte za rekreaciju na portalu KRUGsmo ukazivali više puta u poslednjih godinu dana. Poslednji su tekstovi Teretana na obali Ibra, bila nekad… i Zašto nije počela izgradnja dečijih igrališta u parku i pod obalom? pa vam preporučujemo da ih pročitate.

Podlogu trim staze, zvanu malč, u Borićima bar niko nije ni ukrao ni uništio iz besa, već je istrošena upotrebom. Zato će ona biti sanirana, a oko terena pod obalom biće urađena nova trim staza dužine oko 350 metara.

Trim staze, tereni pod tartanom, teretana, pa i to veliko civilizacijsko dostignuće u vidu jednog javnog toaleta u Kraljevu… čekaće „neke nove klince“, a i one malo starije. Odigrati partiju na sportskom terenu, a vikendom pobeći u prirodu – to u ovom suludom vremenu zvuči kao pravi eliksir.

R.Vesković  

1 komentar za naslov “Rekonstrukcija terena pod obalom je pri kraju, šta sledi? (VIDEO)

  1. Tako je uvek u gradu Kraljevu umlate se silne pare i onda ostaviti da propada jer nema ko da održava taj teren će da traje do prvih poplava i onda na tone đubreta naše kulture izlazi na videlo evo npr nadvožnjak kod male pijace rađen ko
    Skadar na Bojani ima već 2meseca otvaraju se rupe na sastavima i tako kreće pripadanje kao što je i prethodni propao od ne brige i javašluka gradskih bogova

Comments are closed.