Na jučerašnjoj sednici gradske skupštine u Kraljevu odbornici su usvojili Izveštaj o realizaciji budžeta za prvih šest meseci ove godine. U svom izlaganju, kao izvestlac, gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić istakao je da su u prvoj polovini ove godine ostvareni prihodi i primanja po osnovu prodaje nefinansijske imovine u iznosu od 2,262 milijarde dinara, što predstavlja 52,76 odsto u odnosu na prihode planirane za celu ovu godinu:
– U istom periodu rashodi i izdaci su bili 1,928 milijardi dinara, što je 39,59 odsto rashoda planiranih na godišnjem nivou. U prvih šest meseci ove godine ostvarili smo suficit od 335 miliona dinara. U strukturi ostvarenja prihoda i primanja treba reći prvo da su oni iznosili 392 miliona dinara i da su, u odnosu na isti period prethodne, godine veći za 20, 94 odsto. Prihodi od poreza ukupno iiznose 1,824 milijardi dinara i čine oko 80% ukupnih prihoda, a u odnosu na isti period prošle godine – beći su za 34, 75 odsto. Donacije i transferi primljeni su u iznosu od 301.425.000 dinara, a drugi prihodi su iznosili 129 miliona dinara i veći su za 4,59 devet procenata u odnosu na isti period prošle godine. Primanja od prodaje prodaje osnovnih sredstava i imovine iznosili su sedam miliona dinara. – precizirao je Terzić.
On je dodao da je u strukturi rashoda od 1,928 milijardi dinara najveći bio izdatak za zarade zaposlenih – 458 miliona dinara. Transferi ostalim nivoima vlasti (za osnovno i srednje obrazovanje i socijalne usluge) bili su 250 miliona dinara.
– Na tzv.stalne troškove utrošeno je 215 miliona dinara, a usluge po ugvoru bile su 187 miliona dinara. Za tekuće popravke i održavanje izdvojeno je 130 miliona dinara, odnosno 6.75 odsto ukupnih rashoda budžeta. Na specijalizovane usluge potrošeno je 68 miliona dinara, a za naknade za socijalnu zaštitu – 64 miliona dinara.Za subvencije javnim preduzećima i ustanovama izdvojeno je 110 miliona dinara, a za tzv. nevladin sektor (uključujući izdvajanja za sport i udruženaj građana) 100.138.000 dinara, što je 5,22 odsto ukupnih rashoda. Izdaci za objete, opremu i zemljište bili su 223 miliona dinara – naveo je gradonačelnik Kraljeva.
Šef odborničke grupe „Starosedeoci“ kritikovao je što sednici ne prisustvuju gradski većnici koji donose odluke o trošenju budžetskih sredstava. On je naveo i da „ima na na desetine primera da sportski klubovi nisu opravdali sredstva utrošena u prošloj godini“:
– Preduslv da bi dobili novac za narednu godinu je da opravdaju sredstva koja su dobili u prošloj godini. Vi to dozvoljavate i svesno to radite, ja znam ar 15 primera kada klubu uplatite 500.000 dinara, a onda se pojavi čovek kojeg, možda, vi pošaljete da vrati 400.000 dinara. To je vaša transparentnost – tvrdi Matović
On je pitao i kako je to budžet Kraljeva stalno sve veći, a kada se pita za izgradnju dečjih igrališta – nema para.
– Vidim da su planirana sredstva za izgradnju mosta u Magliču, ali – kada, kao i za igrališta pitamo kada ćemo da dobijemo zatvoreni bazen, i pored tvrdnji da je budžet rekordan i „nikad nije bio veći“, za šta god da vas pitamo – nema para. Gde su u izveštaju o budžetu letošnji koncerti, za koje ne kažem da su bili loš potez, ali me zanima koliko su koštali? – pitao je Matović.
Govoreći o drugoj tački dnevnog reda koja se odnosi na predloženi rebalans budžeta, gradonačelnik Kraljeva je istakao da su predviđeni ukupni prihodi od 4,849 milijarde dinara, što je uvećanje od 11,9 odsto u odnosu na osnovni budžet za ovu godinu:
– Ukupni rashodi predviđeni rebalansom iznose 5,764 milijardi dinara, odnosno – predviđen je deficito od 915 miliona dnara. On će biti pokriven suficitom iz prethodnih godina. Poreski prihodi glavni su deo ukunih prihoda i uvećani su za 17,29 procenata u odnosu na osnovni budžet. Porez na dohodak, dobit i kapitalne dobitke beleži najveći rast od 21 procenta i iznosi 2,9 milijardi dinara. Imamo uvećanje i kod poreza na imovinu sa planiranih 521 miliona na 524 miliona dinara – naveo je Terzić napomenuvši da „grad ne planira u narednoj godini da povećava porez na imovinu, iako su porasle cene kvadratnog metra i stambenog i poslovnog prostora“.
Donacije, pomoć i transferi planirani su u iznosu od 816 miliona dinara, a prema projekciji uvećani na 873 miliona dinara, zbog namenskih transfera (obezbeđenih kroz konkurse ministarstava, Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima).
– Kod rashodne strane budžeta ima određenih promena i uvećanja sredstava na određenim pozicijama. Planirana su i sredstva za rešavanje jednog sudskog spora koji traje od kraja osamdesetih godina prošlog veka, za šta će grad izdvojiti gotovo 20.000.000 dinara. Sredstva za poljoprivredu uvećana su za milion dinara uvećana (sa 112 na 113) u odnosu na osnovni budžet., a subvencije prema „Pijaci“, „Toplani“, „Čistoći“, „Vodovodu“, u potpunosti su realizovane. Za program zaštite životne sredine, upravljanje otpadnim vodama i različite usluge rebalansom je planirano 18 miliona više (ukupno 218.000.000 dinara), a iznos sredstava za javni gradski i prigradski prevoz uvećan je sa 110 miliona 127 miliona dinara.
Za program predškolskog obrazovanja predviđeno je uvećanje sredstava sa 30 na 61 milion dinara, jer je kod planiranja budžeta postojao samo jedan privatni vrtić sa licencom, a u međuvremenu je njihov broj povećana, a time i potrebna sredstva za sufinansiranje boravka dece i u u privatnim vrtićima. Terzić je govorio i o izdvajanjima predviđenim rebalansom za osnovno i srednje obrazovanje (sa 133 na 150 miliona dinara), za zdravstvo, subvencijama za Apotekarsku ustanovu (ukupno 19.180.000 dinara). Sredstva za razvoj sporta povećana su za 50 odsto – sa 100 miliona na 150 miliona dinara.
Ivan Matović, šef odborničke grupe „Starosedeoci“, kritikovao je što u govoru gradonačelnika nije pomenut iznos koji će morati da se obezbedi za kupovinu prilaza Hitnoj službi, Poliklinici, Dečjem dispanzeru i bolnici „Studenica“ (zajedno sa parkingom) koji su prodati zajedno sa objektom “Velefarma“ u stečaju u kojem je kao zakupac radila apoteka „Centar“:
– Zašto smo došli u takvu situaciju? Novi vlasnik planira od Nove godine tu da otvori svoju apoteku i voljan je da preuzme samo određeni broj radnika. Šta je sa dečjim igralištima?Zašto niste obrazložili šta je namera da se uradi sa duplo uvećanim sredstvima za sport?
KK „SLOGA“ ili KK „RIBNICA“?
Odbornici su na jučerašnjoj sednici prihvatili sve predloge Komisije za nagrade i priznanja koje će biti dodeljene na Kraljevdan – 7. oktobra. Na svečanoj sednici u petak – Oktobarska nagrada biće dodeljena docentu dr Vladimiru Jovanoviću, specijalista neurohirurgije, načelniku Odeljenja intenzivne nege Klinike za neurohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije u Beogradu
Zvanje počasnog građanina grada Kraljeva dodeljeno je arhimandritu Metodiju, igumanu manastira Hilandar. Diplome zaslužnih građana dobiće Predrag Cvijović, dr Dragoslavu Dugalić, protojevrej-stavrofor dr Velibor Džomić i Mile Cvijović, protojevrej-stavrofor Ljubinko Kostić.
Posthumno Diplome zaslužnih građana biće uručene porodicama Ratomira Mitića i Bobana Đerkovića.
Diplomu zaslužne ustanove dobija Kraljevačko pozorište, Diplomu zaslužne sportske organizacije Odbojkaški klub „Ribnica“, Diplomu zaslužnog udruženja građana Društvo guslara „Žiča“, a Specijalna nagrada za podsticaj humanosti koja nosi ime Milomira Glavčića, dobrotvora iz Kanade i velikog prijatelja Kraljeva, ove godine pripašće Mariji Mitrović, članici NURDOR-a (Nacionanog udruženja roditelja dece obolele od raka).
Kod glasanja za predlog da Diplomu zaslužne sportske organizacije dobije Odbojkaški klub „Ribnica“, odbornici SPS-a, Jedinstvene Srbije i Starosedelaca bili su uzdržani. U diskusijama su njihovi predstavnici ocenili da je ovu godinu obeležilo ipak KK „Sloga“ plasmanom u Aba 2 ligu i osvajanjem vicešampionskog mesta KLS.
– OK „Ribnica“ je prošle godine postigla veliki uspeh osvajanjem Kupa posle 43 godine, klub je kontinuirano uspešan i daje reprezentativce. Ne želimo da verujemo u to da je nagrada za OK Ribnica politički motivisana – kaže za portal Krug Nikola Đurišić, šef odborničke grupe SPS-a
Predlog da Diplomu zaslu“žne sportske organizacije dobije OK „Ribnica“ na glasanju je prošao sa 37 glasova „ZA“ i 14 uzdržanih, a glasano je prozivkom, jer je šef Starosedelaca izrazio sumnju u glasanje.
BAKOVIĆEVO DISKUTOVANJE TIŠINOM
Po svim tačkama dnevnog reda, osim onih koje su se odnosile na predloge za dobitnike nagrada i priznanja, šef odborničke grupe „Zdrava Srbija“ Miroljub Baković koristio je svoje pravo, kako je rekao, „diskutuje tišinom“, tj. da petominutnom ili desetominutnom ćutnjom izrazi svoje nezadovoljstvo zbog toga što, kako je naveo, ni tri meseca nakon što mu je na prethodnoj sednici gradske skupštine „članica Gradskog veća Ivana Bazić uputila ličnu uvredu skandaloznog tipa“, nije dobio ni njeno, niti izvinjenje Srpske napredne stranke, čiji je ona član, a ni na samoj sednici zaštitu skupštinskog rukovodstva kao šef odborničke grupe“.
Na sednici nije usvojen predlog „Zdrave Srbije“ da naknade za rad odbornika i tehničkih sekretara budu povećane sa sadšnjih 11.700 na 16.000 dinara, šefova odborničkih grupa na 23.000, a za njihove zamenike na 19.000 dinara.
M. M. D.