Saopštenje Srbija centra Kraljevo: Salmonela u privatnom vrtiću u Kraljevu?

Na adresu redakcije portala Krug stiglo je saopštenje Gradskog odbora Srbija centar SRCE u Kraljevu posvećeno, kako je navedeno, ,,slučaju zaraze salmonelom kod dece u jednoj privatnoj predškolskoj ustanovi u Kraljevu, koja subvencioniše grad.

SRCE Kraljevo poziva se na tvrdnje roditelja i ukazuje na neohodnost da i privatne ustanove koje su subvencionisane iz gradskog budžeta, budu pod istim kriterijumima i kontrolama kao i državne i dodaje:

,,Zarad većeg profita vlasnici privatnih vrtića često zanemare zakonom propisane odredbe o broju dece u grupama, broju vaspitača, pa i o strogoj kontroli hrane. Uzrok tome je svakako slabija kontrola privatnih vrtića od strane, pre svega prosvetne inspekcije, ali i inspekcije rada, kao i sanitarne inspekcije, koja je posebno važna u ovoj aferi koja je uzdrmala Kraljevo.”

Vladimir Dabić, SRCE Kraljevo

Prema rečima roditelja, kako se navodi u saopštenju, 5. septembra oko 21 čas, veći broj mališana se požalio na stomačne probleme od kojih je troje hospitalizovano:

,,Ubrzo je ustanovljena zaraza salmonelom i to, najverovatnije, hranom koju su konzumirala toga dana u vrtiću. Zabrinutost roditelja je u narednim danima prerasla u bes, pošto uprava vrtića nije davala odgovore ni na jedno od brojnih pitanja roditelja, već su sve snage bile usmerene da se alarmantna situacija zataška. Ovom prilikom prenosim samo neka od pitanja roditelja na koja nisu dobili odgovore:

– Ako je sve u redu, ZAŠTO:

– uprava vrtića nedelju dana nije izvestila roditelje o stanju u ustanovi?

– su organizovani ,,tajni’ roditeljski sastanci na koje su pozivani pojedini roditelji?

– su prekinute sve dodatne aktivnosti koje roditelji dodatno plaćaju?

– su preko noći dezinfikovane prostorije vrtića, s obzirom da je sledećeg jutra trebalo da dođe sanitarna inspekcija?

– ne radi kuhinja, nego deca danima jedu pice i perece?

Ako je sve u redu, kako to da se deca i nakon tri nedelje zaražavaju salmonelom u ovoj ustanovi?”

,,Ovo je primer gde se profit stavlja ispred zdravlja, a odgovornost pokušava prikriti“, ocenjue se u saopštenju.

Dodaje se i da je „rad sa decom najodgovornije zanimanje i da svaka predškolska ustanova, bilo državna ili privatna, mora raditi u skladu sa zakonom, pod jednakim kriterijumima i kontrolom, kako bi se sprečile ovakve situacije“.

Na kraju saopštenja koje je potpisao Vladimir Savić, predsednik Gradskog odbora stranke Srbija centar SRCE Kraljevo, podvlači se da „profit ili ugled bilo koje ustanove ne sme biti ispred zdravlja i bezbednosti dece“.

M. M. D.