Novi svetski prvak u šahu najmlađi je nosilac te titule
Indijski šahista Gukeš Domaradžu postao je 18. prvak sveta u šahu pobedivši u 14 partija dugom finalu kineskog branioca titule Ding Lirena.
Gukeš je sa navršenih osamnaest godina ujedno postao i najmlađi svetski šampion. Ubedljivo je nadmašio rekord koji je 1985. godine postavio Gari Kasparov kada je sa 22 godine tron preuzeo zemljaku Anatoliju Karpovu.
U meču za titulu koji je okončan danas u popodnevnim satima po srednjoevropskom vremenu, rivali su tokom 16 takmičarskih dana u Singapuru razmenili 9 remija, Ding je pobedio u dve partije, dok je novi šampion protivnika matirao tri puta.
Podsećanja radi, Ding Liren je bio branilac titule. U prošlogodišnjem finalu se zatekao sticajem srećnih okolnosti. Odustajanjem od takmičenja dotadašnjeg svetskog prvaka Magnusa Karlsena, Liren je dobio priliku da se bori za titulu sa tadašnjim vicešampionom sveta, ruskim šahistom Janom Nepomnjaščijem. Iskoristio je neočekivano dobijenu šansu i postao šampion sveta.
Titulu koju je tada osvojio sada je napao Indijac Gukeš Domaradžu koji je do te pozicije došao pobedom na turniru kandidata za izazivača održanom u Torontu aprila meseca tekuće godine. U vrlo neizvesnoj završnici iza sebe je ostavio Nakamuru, Nepomnjaščeg i Karuanu. Konačan poredak na tabeli je uspostavljen tek u poslednjem od 14 odigranih kola što je nesumnjiv pokazatelj izjednačenosti u kvalitetu takmičara ali i neizvesnosti koja je svojom prisutnošću privukla veliku znatiželju ljubitelja šaha.
Mladi Indijac je u očima šahovske javnosti bio viđen kao novi svetski šampion mesecima pre nego što je meč za titulu počeo. Ovakvom raspletu događaja i olakih prognoza kumovalo je zabrinjavajuće zdravstveno stanje branioca titule Ding Lirena. Ubrzo nakon prošlogodišnjeg finala počelo je da se govori o njegovom narušenom psihičkom zdravlju da bi nekoliko meseci kasnije Liren i sam priznao da ozbiljno pati od depresije i nesanice. Sve pomenuto pratile su jako loše partije koje je svetski šampion pružao na turnirima a pred početak meča za titulu prvaka sveta kineski velemajstor se okitio neslavnim skorom od deset meseci bez pobede.
Osamnaestogodišnji Gukeš Domaradžu izjavio je za medije da se on ne može osvrtati na zdravstveno stanje svog protivnika i da će u meču za titulu igrati najbolje što može. Očigledan nedostatak empatije kog mladog Gukeša mogao se protumačiti i kao vešto prikrivena poruka kojom Indijci daju na znanje da sa blagom rezervom gledaju na lekarske izveštaje o Lirenovom zdravstvenom stanju. Tako je i na slabu formu svetskog šampiona pala lagana magla sumnje. Tragom glasina, šahovskim kuloarima provejavala je misao da je čitava fama oko Lirenovog stanja dirigovana iz viših centara moći ne bi li se novi izazivač opustio i pomislio da ga čeka lak posao.
Ništa od pomenutog nije naglas izrečeno i sve je srećom ostalo u dobro zatvorenim krugu nezvanične reči. S druge strane, šahisti širom sveta su Dingu slali poruke podrške nadajući se njegovom brzom oporavku. Kako bilo, meč za titulu prvaka sveta je počeo partijom u kojoj je Ding Liren delovao spreman kao zapeta puška. Savladao je mlađanog Gukeša u prvom susretu. Još od 2010. godine se nije dogodilo da prva partija u meču za titulu ne bude završena remijem. Kineski šampion je tako stvorio utisak da su sve zdravstvene tegobe ostale u prošlosti i da je, uprkos svim očekivanjima, u odličnoj formi.
Nakon remija u drugoj partiji usledio je odgovor Gukeša. Brzo je velemajstor iz Čenaja poravnao rezultat. Na ruku mu je išlo što je Liren neoprezno trošio vreme pa je partiju dobio padom protivnikove zastavice. Činilo se da se situacija zahuktava. Međutim, rivali su potom odigrali sedam remija zaredom igrajući prilično nemaštovito. Reagovala je i šahovska javnost negodujući odsustvo hrabrosti kod igrača da povećaju rizik i agresivnije krenu u napad. Taman je počelo da se govori o mogućoj nameri takmičara da regularnih 14 partija završe podelom bodova, da pitanje šampiona reše u doigravanju i tako nagradni fond od 2,5 miliona dolara podele skoro na ravne časti, kada je u 11. partiji konačno usledila drama.
Gukeš je belim figurama prelomio, ubrzao i krenuo žestoko. Ding je načinio ozbiljan previd i Indijac je konačno poveo. Trebalo mu je da odigra još tri remija i titula bi bila njegova. Sledeća partija donela je novo iznenađenje. Ding Liren, čija se psihološka snaga u tom trenutku našla pod lupom znatiželje čitave šahovske javnosti, pokazao je zavidnu snagu, neobičnu za čoveka koji se mesecima ranije borio sa depresijom, odigrao najbolju partiju na meču i doneo još jedno izjednačenje. Svakom po dve pobede i osam remija – rezultat je bio 6:6.
Trinaesta partija je završena nerešenim ishodom što se i očekivalo s obzirom na dva vrlo burna meča. Poslednje kolo je takođe donelo miran igrački ton. Bez obzira na još jednu oskudicu u vremenu koja ga je pratila tokom čitavog meča, Ding Liren je imao priliku da partiju mirno privede kraju i izbori remi. Uporni pokušaji da pristupi razmeni topova u jednom trenutku nepažnje i još jednog velikog previda protivniku su doneli nedostižnu prednost. Gukeš je nepogrešivo video put za svog pešaka ka poslednjoj liniji protivnikove odbrane, i kada je Liren shvatio da neće moći da spreči projekciju istog u željenu figuru, sportski je protivniku pružio ruku i predao meč. Izazivač je pobedio branioca titule rezultatom 7,5 : 6,5. Indijac se u suzama rukovao sa rivalom nakon čega je slavlje moglo da počne. Radovao se Domaradžu Gukeš ali i veliki broj Indijaca. Šah je toliko promovisan u Indiji od perioda kada je Anand Višvanatan bio najbolji šahista sveta da je Gukešova popularnost sada u rangu fudbalskih zvezda u evropskim zemljama.
Istina, druga borba za titulu šampiona protekla je bez Magnusa Karlsena koji se nakon deset godina boravka na tronu povukao usled nedostatka motivacije. Brojna su tumačenja izostanka genijalnog Norvežanina. Uvidom u istoriju borbe za titulu prvaka sveta i ne mora se na njegovo odustajanje gledati kao na veliki hendikep. Sedamdesetih nije bilo Bobija Fišera. Odmah potom je Viktor Korčnoj tri puta gubio u borbi za titulu opterećen teškim političkim pritiscima nastupajući kako za Sovjetski Savez tako i za Švajcarsku. Polovinom osamdesetih prekinut je maratonski meč između Karpova i Kasparova premda su se oba igrača tome protivila. Devedesetih je nastao raskol u FIDE te više od deceniju nije bilo sasvim jasno ni ko je šampion sveta. Sada nema Karlsena, ali kao i u prethodnim slučajevima – igra se nastavlja.
Aleksandar Raković
Fotografije su sa zvaničnog sajta Svetske šahovske federacije FIDE. Autorka fotografija je Maria Emelianova.
The photographs are from the official website of the World Chess Federation (FIDE). Author of the photographs is Maria Emelianova