Država nije, nije mogla, htela ili smela da sankcioniše one koji su organizovali razne proslave, pa sada ispaštaju građani, zdravstveni radnici, ugostitelji; da li će država shvatiti da mora drugačije, to je na njoj, ocenjuje Nenad Ilić koji u Kraljevu ima 4 ugostiteljska objekta
Kovid ambulante i bolnice u Srbiji svakog danas su sve punije. Medicinski deo Republičkog krizniog štaba za borbu protiv kovida 19 zbog toga traži potpuno zaključavanje zemlje u narednih 10 dana. S druge strane su posrnula privreda i ugostitelji. Ukoliko krizni štab na, za danas najavljenoj sednici, ponovo uvede mere skraćenja radnog vremena ugostiteljskih objekata ili, čak, i ponovno zaključavanje zemlje, biće to ponovni udar na već tešku situaciju u ugostiteljstvu, ističe Nenad Ilić, vlasnik četiri ugostiteljska objekta u Kraljevu.
Prošla godina, prema njegovoj oceni, bila je najlošije godina od kada se bavi ugostiteljstvom, najpre zbog potpunog zamrzavanja svih preivrednih aktivnosti tokom vanrednog stanja, alo i tokom godine, zbog nedovoljnog broja radnih dana i skraćenog radnog vremena.
– Prošlu godinu smo „pregurali“ trudeći se da opstanemo i nadali da će ova biti bolja, ali teško da će biti tako. Prošle godine nismo otpuštali radnike, trudili smo se da preraspodelom radnih mesta i radnih obaveza zadržimo sve radnike. Imali smo i nedovoljnu pomoć države. Ni ove godine nismo otpuštali radnike, ali pitanj eje šta će biti ako dođe do smanjenja radnog vremena ili potpunog zaključavanja koji nadležni uveliko najavljuju – nije optimističan Ilić.
Pogledajte ceo razgovor:
Pomoć države prošle godine obavezala je poslodavce da održe ukupan broj radnika. Kraljevački „Miraž“ sa četiri ugostiteljska objekta će uzeti i pomoć države najavljenu za naredna tri meseca:
– Ali, to je polovina minimalne zarade po radniku, što nije dovoljno, jer mi sada moramo da plaćamo i obaveze koje su nam ostale od prošle godine: socijalno i penziono za radnike za mesece u kojima te obaveze nismo plaćali, plus socijalno i penziono za tekuće zarade, dok nemamo ni dovoljan broj radnih sati, a nećemo imati verovatnon i dovoljan broj radnih dana. Stvarno smo u velikom problemu i tek ćemo da budemo – očekivanja su Ilića.
On ocenjuje da je ugostiteljstvo u Kraljevu i Srbiji uopšte, postalo „talac“ neodgovornih ugostitelja koji su organizovali, u vreme kada to nisu smeli, razne proslave, bez poštovanja protivepidemijske smera.
– Smatram da je 98% ugostitelja u celoj Srbiji poštovalo te mere i da je svega dva procenta onih koji to nisu činili. Oni nemaju odgovornost, ni empatiju, ni prema svojim zaposlenima, ni prema sebi, ni prema sredini u kojoj rade, zbog čega smo svi u ovakvoj situaciji. Država ih nije sankcionisala na vreme, nije mogla, htela ili nije smela, pa sada ispaštaju građani, zdravstveni radnici, ugostitelji. Da li će država shvatiti na kraju da to tako ne može i da treba drugačije, to je na njoj – smatra Ilić nadajući se da neće doći do potpunog zaključavanja.
Prema njegom mišljenjum, prava pomoć države u ovoj situaciji bila bi da se, tokom meseci koje je u Srbiji obeležila epidemija kovida 19, poveže poveže radni staž svim zaposlenima, a ne da se ta obaveza nameće poslodavcima koji nisu imali ni dovoljan broj radnih sati, ni dovoljan broj radnih dana.
– Prava pomoć bi bila da se oslobodimo određenih poreza i doprinosa poreza prema lokalnoj samoupravi, bila bi prava pomoć i smanjenje PDV -a o kojem se toliko pričalo, ali se odjednom stalo sa tim. Bilo je reči da stopa opštinskog PDV-a bude 10 osto u ugostiteljstvu, ali se ni oko toga više ne priča:
– Najveća pomoć, najidealnija i najkonkretnija bi bila, kao što je urađeno u Engleskoj, Austriji, Italiji i u nekim drugim zemljama zapadne Evrope, gde je svim preduzećima koja su bila zatvorena država mesečno isplaćivala 60 odsto ranijeg ukupno prijavljenog mesečnog prometa u redovnom stanju poslovanja uz obavezu da održe svoje firme i da zadrži zaposlene.
Prema rečima Ilića, sličan predlog nadležnima iznosili su ugostitelji u Beogradu, ali su ti apeli bili bez odjeka, a sada je, veruje, za slične mere, sve i kada bi bile moguće, u Srbiji – već kasno.
M. M. D.
A gde su kraljevcani ? Pa saka njih ostalo u kraljevo a oni koji su dosli u kraljevo njihova rec je zakon. Navikli da budu superiori tamo gde su ziveli. Zato ni mere ne postuju naj jaci su😡😡😡😡