U če­ka­o­ni­ci za evrop­sku po­moć

Ne­ka­da mo­der­na, a da­nas za­pu­šte­na auto­bu­ska sta­ni­ca u Kra­lje­vu odav­no ni­je pri­me­re­na grad­skom na­se­lju, a po­go­to­vo re­gi­o­nal­nom cen­tru. Tu am­bi­jent de­lu­je baš na­pu­šte­no zbog oro­nu­lih zi­do­va na zgra­di od oko 500 kva­dra­ta, po­raz­bi­ja­nih pro­zo­ra, ne­u­red­nog sa­ni­tar­nog čvo­ra, ru­pa na par­kin­gu, po­lo­mlje­nih klu­pa… Sve to je to­kom no­ći i u je­zi­vom po­lu­mra­ku.

I za­to je ova ne­ka­da auto­bu­ska sta­ni­ca po­o­dav­no osta­la bez li­cen­ce pa uisti­nu ima sta­tus sta­ja­li­šta i vla­snik, a reč je o gra­du Kra­lje­vu, pre­vo­zni­ci­ma ni­šta ne na­pla­ću­ju, ni­ka­kve uslu­ge, čak ni ko­ri­šće­nje pe­ro­na ko­jih je 25. Oni su, opet, sve uče­sta­li­je pra­zni, jer me­đu­grad­ski auto­bu­si če­sto put­ni­ke pri­ma­ju i osta­vlja­ju na dru­gim sta­ja­li­šti­ma duž grad­skih uli­ca.

Du­ga je pri­ča o ovoj ne­ka­da­šnjoj sta­ni­ci, a sve je po­če­lo pre de­se­tak go­di­na, od­no­sno od pro­pa­sti po­zna­tog auto­pre­vo­znič­kog pred­u­ze­ća „Auto­tran­sport”, u či­jem je vla­sni­štvu ra­ni­je bi­la. Ta­ko je od ste­ča­ja ovog pred­u­ze­ća sta­nič­ni kom­pleks ostao bez ga­zde. Ni­je bi­lo dru­gih za­in­te­re­so­va­nih ku­pa­ca, osim gra­da Kra­lje­va ko­ji je sta­ni­cu od po­me­nu­tog pred­u­ze­ća u ste­ča­ju, pre šest go­di­na, ot­ku­pio za oko 79 mi­li­o­na di­na­ra.

No, uz no­vog vla­sni­ka is­pa­lo je kao da ga i ne­ma. Pre­du­go su tra­ja­le raz­ne pro­ce­du­re, sko­ro dve go­di­ne iz­bor pro­jek­tan­ta pa iz­ra­da pro­jek­ta za ob­no­vu ko­ja bi ko­šta­la oko 250 mi­li­o­na di­na­ra. On­da je kre­nu­la bez­u­spe­šna po­tra­ga za pri­vat­nim part­ner­stvom… I, do da­na­šnjih da­na, ka­ko se to ka­že, ni ek­ser ni­je za­ku­can.

U raz­go­vo­ru sa Pre­dra­gom Ter­zi­ćem, gra­do­na­čel­ni­kom Kra­lje­va, ipak do­zna­je­mo za no­vu šan­su za re­kon­struk­ci­ju oro­nu­log sta­nič­nog kom­plek­sa. Naš sa­go­vor­nik tvr­di da je od­sko­ra ovo sta­ja­li­šte u če­ka­o­ni­ci za evrop­sku po­moć.

Uz po­moć pro­gra­ma LI­ID, ko­ji se re­a­li­zu­je sa Svet­skom ban­kom i Fran­cu­skom raz­voj­nom agen­ci­jom, a ko­ji je usme­ren za raz­voj lo­kal­nih sa­mo­u­pra­va, ima­mo po­vo­ljan od­go­vor za do­bi­ja­nje bes­po­vrat­nih nov­ča­nih sred­sta­va za ob­no­vu. Od nas se zah­te­va­ju od­re­đe­ne iz­me­ne pro­jek­ta re­kon­struk­ci­je pa bi, ka­da to za­vr­ši­mo, do­bi­li po­treb­nu nov­ča­nu po­moć. Ra­ču­na­mo da u dru­goj po­lo­vi­ni ove go­di­ne ko­nač­no kre­ne­mo u re­kon­struk­ci­ju, što bi zna­či­lo da bez kre­di­ta i za­du­že­nja taj kom­pleks ob­no­vi­mo, a po­sle bu­de­mo u pri­li­ci da po­bolj­ša­mo uslu­ge gra­đa­ni­ma i da grad od tih uslu­ga poč­ne da ubi­ra no­vac – ka­že Ter­zić.

Dok se to obe­ća­nje ne is­pu­ni, u Kra­lje­vu će po­sto­ja­ti pa­ra­doks, da grad ima aero­drom i mo­de­ran auto-put, a odav­no ne­ma auto­bu­sku sta­ni­cu.

M. Dugalić

izvor: Politika.rs