U kraljevačkom Muzeju izložba „Deca u ratu“

Uz autentične fotografije, prvi put su objavljena lična sećanja nekadašnjih štićenika domova, a izložba na zanimljiv način prikazuje svakodnevni život dece i njihovih staraoca, u izbegličkim domovima Mataruške Banje tokom Drugog svetskog rata

Izložba „Deca u ratu: Srpski izbeglički domovi u Mataruškoj Banji 1942-1944“ biće otvorena u Galeriji Narodnog muzeja Kraljevo, u utorak, 17. oktobra u 18 sati. Autorke izložbe su dr Ljubinka Škodrić, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju u Beogradu i Mirjana Savić, muzejski savetnik Narodnog muzeja Kraljevo.

Tokom Drugog svetskog rata u okupiranu Srbiju su dolazili talasi izbeglica iz svih krajeva razorene Kraljevine Jugoslavije. Pristizanje velikog broja izbeglica nametnulo je  nužnost njihovog organizovanog zbrinjavanja. U tu svrhu, 1941. godine je osnovan Komesarijata za izbeglice i preseljenike, pod čijim poroviteljstvom  u Mataruškoj Banji 3. juna 1942. godine počinju sa radom Srpski izbeglički domovi za zbrinjavanje dece. Time je ovo popularno turističko mesto preobraženo u jedan od najznačajnijih i najaktivnijih humanitarnih centara u Srbiji.

Od 1943. godine u sistem izbegličkih domova ulazi i Manastir Studenica, kao oporavilište za decu slabijeg zdravlja. Briga o deci bila je kompleksna i obuhvatala je smeštaj, ishranu, lečenje, školovanje, vaspitavanje dece  i organizovanje njihovog slobodnog vremena. Gotovo sva deca su pristizala veoma bolesna, iscrpljena i izgladnela. Od početka juna 1942. godine do kraja novembra 1944. godine u Mataruškoj Banji utočište je pronašlo preko 3445 mališana, od kojih je 56, uprkos trudu lekara, podleglo posledicama bolesti.

Uz desetine autentičnih fotografija, prvi put su objavljena lična sećanja nekadašnjih štićenika domova i uz brojna arhivska dokumenata, izložba na slikovit i zanimljiv način prikazuje svakodnevni život dece i njihovih staralaca u izbegličkim domovima Mataruške Banje tokom ratnih godina.