U Kraljevu se i danas teško diše – ceo grad pod kupolom dima (VIDEO)

Od jutros u pet, ponovo požar na deponiji na Kulagića adi

Ako ste se jutros u Kraljevu probudili proveravajući da, zbog dima koji osećate, niste slučajno prošle noći zaboravili uključen neki od električnih uređaja, znajte da niste jedini. Ipak, od jutros u pet, ponovo gori deponija na Kulagića adi, saznajemo od Novice Lišanina, direktora JKP „Čistoća“ Kraljevo.

Prema nezvaničnim saznanjima, nepoznata lica palila su neke krevete na deponiji. Tamo nema otvorenog plamena, a beli dim se diže, jer su četiri cisterne na terenu i gase neprestano. To nije onaj crni dim. Na terenu su mehanizacija „Vodovoda“, „Čistoće“ i kraljevačkih „Puteva“, a pozvali smo i tri-četiri privrednika da nam pošalju mehanizaciju da zemljom prekrijemo deo koji je gorei, pa očekujemo da će do podne sve biti sanirano i ugašeno – kaže Lišanin.

Mnogo je onih koji su odlučili da zbog zdravstvenih problema danas ne izlaze napolje i odlučili su ispravno, ali – na ulicama Kraljeva mnogo je dece čiji roditelji nisu obavešteni da po ovakvim uslovima ne bi trebalo decu da izvode napolje.

Pogledajte VIDEO PRILOG:

Na pitanje zašto ni jutros nadležni nisu obavestili građane o moguće prekoračenim koncentracijama PM 10 čestica u vazduhu (155 µg/m3 za PM10 čestice oko 10.45 prema podacima na zvaničnom sajtu Grada Kraljeva, a prekoračenje prosečne dnevne vrednosti za PM10 čestice je iznad 50 µg/m3), gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić odgovara da je „važno da Grad Kraljevo ima dobru saradnju sa medijima kako bi takva informacija do građana mogla da stigne u najkraćem roku“:

Grad Kraljevo je, upravo zbog ovakvih sutuacija, obezbedio aplikaciju na kojoj građani mogu da se obaveste o podacima o kvalitetu vazduha u realnom vremenu. Ne umeju svi da se snađu i to pogledaju i zato će nam dobra saradnja sa medijima omogućiti da se to prikaže kroz kajrone na televizijama ili preko portala.

On je dodao da gradska deponija ima veliku površinu i da na nju pojedinci neovlašćeno ulaze i pale smeće:

Radnici JKP Čistoća” se trude da u što kraćem vremenu ugase požar, ali kada imate tri puta paljenje u istom vremenskom intervalu na tri lokacije, to nije ni malo lako ugasiti. Radnici javnih komunalnih preduzeća i vatrogasno-spasilačke jednice trude se da odmah reaguju da ne dođe do požara većih razmera.

Terzić je naveo da je za trajno rešenje ovog problema neohodna izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom:

Grad Kraljevo uradio je sve što je u njegovoj nadležnosti za promenu odgovarajućih planskih dokumenata. Očekujemo sastanak u Ministarstvu građevinarstva gde ćemo uskladiti sve uslove i nakon toga započeti sa projektovanjem tog Centra, što je u nadležnosti Republike. Regionalni centar će, nadamo se, omogućiti neuporedivo bolji način upravljanja otpadom i da se ovakve stvari više neće događati.

Od oktobra prošle godine na zvaničnom sajtu grada Kraljeva dostupni su tzv. „satni podaci“ merenja SO2, NO2, O3, CO, PM10 i PM2.5 na ovom LINKU.

Podaci oko 10.45 (15. avgust) na zvaničnom sajtu Grada Kraljeva:

I Lokalni front ima šest AirVisual za merenje kvaliteta vazduha. Ti podaci dostupni su  OVDE.

Problem je što se u Srbiji kao zvanične koriste satne vrednosti koncentracija suspendovanih čestica PM, umesto da se primeni Evropski indeks kvaliteta vazduha koji daje ocenu na osnovu koncentracija PM čestica u poslednja 24 sata. Zato je i moguće da se, kao u slučaju saopštenja Odseka zaštite životne sredine, nadležni ograde od odgovornosti tvrdnjom od pre tri dana, kada je takođe gorela kraljevačka deponija, da su „rezultati na stanici za automatski monitoring kvaliteta vazduha Agencije za zaštitu životne sredine pokazali maksimalnu vrednost od 154 µg/m3 za PM10 čestice i 65 µg/m3 za PM2,5 čestice“. U saopštenju je izneta i konstatacija da u noći između nedelje i ponedeljka (11. na 12. avgust) “nije došlo do prekoračenja prosečne dnevne vrednosti za PM10 čestice koja iznosi 50 µg/m3, jer su od ponoći do jedan čas posle ponoći, maksimalne izmerene koncentracije bile 121 µg/m3 za PM10 čestice i 71 µg/m3 za PM2,5 čestice, a PM2,5 čestice prosečna godišnja vrednost ne sme da prekorači 25“.

KAKO SE PONAŠATI: PREPORUKE

Kako nema saopštenja sa preporukama nadležnih za ponašanje građana u ovakvim situacijama, naša redakcija ponoviće njihove ranije preporuke: izbegavanje fizičke aktivnosti u spoljašnjoj sredini, skraćivanje boravka na otvorenom i preusmeravanje obavljanja uobičajenih aktivnosti u zatvoreni prostor dok se kvalitet vazduha ne poboljša. Preporuke se odnose na celokupnu populaciju, a posebno na osetljive grupe: starije osobe, decu i osobe sa oboljenjima srca i pluća.

U međuvremenu je stiglo obaveštenje Odeska za zaštitu životne sredine u Kraljevu, a njega pročitajte na OVOM LINKU

M. M. D.