Dan proboja Solunskog fronta i Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave zajednički je praznik Srbije i Republike Srpske
Na današnji dan 1918. godine srpska vojska probila je Solunski front i nakon tri godine provedene van domovine, otvorila je vrata povratku u Srbiju.
U našoj zemlji 15. septembar sada se slavi kaoDan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a u Kraljevu je danas obeležen polaganjem venaca na Spomenik srpskim vojnicima poginulim od 1912. do 1918. godine i prigodnim programom na Trgu srpskih ratnika
Proboj Solunskog fronta za Srbiju je verovatno najznačajniji istorijski događaj prve polovine 20. veka zbog toga što predstavlja početak kraja prvog velikog sukoba svetskih razmera. U ovoj operaciji je, prema raspoloživim podacima poginuo 681 Srbin, 182 su nestala, a više od 2.000 je ranjeno.
Ključnu ulogu u tim događajima odigrala je baš srpska vojska, jer je proboj fronta 15. septembra 1918. godine urađen upravo po nacrtu i planu srpske Vrhovne komande. Francuski komandant solunskog fronta general Franše d’ Epere prihvatio je tada predlog srpske Vrhovne komande da se proboj fronta izvrši baš na delu na kome je bila raspoređena srpska vojska koja je tada bila svrstana u dve armije.
Vence su položili predstavnici grada i Raškog okruga, vojske, policije, žandarmerije i boračkih udruženja.
Gradonačelnik grada Kraljeva dr Predrag Terzić izjavio je da se „danas sećamo svih koji su svoje živote dali za našu slobodu, svih onih koji su poginuli i ranjeni za slobodu u kojoj danas živimo“.
Istoričar Nemanja Trifunović, kustos kraljevačkog Narodnog muzeja Kraljevo podsetio je da je „prva jedinica koja je izvršila proboj Solunskog fronta bila Šumadijska divizija“:
– U njoj su bili i vojni obveznici iz Kraljeva i okoline. Šumadijska divizija je tog jutra, 15. septembra, u zoru, na planini Veternik, uspela da zauzme utvrđene položaje i samim tim pomogne i susednim jedinicama da izvrše svoje dnevne zadatke.
Kako se istog dana obeležava Dan proboja Solunskog fronta i Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave kao zajednički praznik Srbije i Republike Srpske, nakon polaganja venaca, na Trgu srpskih ratnika, upriličen je i kratak prigodni program koji su pripremili glumci Kraljevačkog pozorišta i Vatrogasni orkestar „27. septembar“.