Studenti na početku poručili da zahtevi studenata više nisu samo njihovi, već zahtevi naroda
Na Trgu Slavija u Beogradu počeo je protest studenata u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu, pod sloganom „Ti i ja, Slavija, jer studenti pobeđuju“.
Na prepunom trgu okupljenima se najpre obratila Selena, najavljena kao studentkinja psihologije iz Bajine Bašte, poručujući da zahtevi koje su studenti postavili više nisu samo studentski zahtevi, već zahtevi celog naroda.
– Strah je promenio stranu. Ne odustajemo, zato smo u svakoj ulici, u svakom selu, gradu. Zakucaćemo na svaka vrata u Srbiji. Pogledajte oko sebe, Srbija više neće da ćuti i zna da Srbija pobeđuje kad studenti pobeđuju – poručila je Selena.
Ona je dodala da se večeras sa Slavije šalje poruka zajedništva i istrajnosti:
Protest na Slaviji počeo je u 18 časova, a u Beograd su tokom dana pristigli studenti, građani i aktivisti iz brojnih gradova Srbije.
Rektorka Univerziteta umetnosti na Slaviji: Vlast se plaši uzdignutog indeksa na kraju predstave ili koncerta
Na protestu studenata u blokadi na Slaviji okupljenima se obratila i rektorka Univerziteta umetnosti Mirjana Nikolić, koja je naveč da se obraća kulturnoj Srbiji i poručila:
– Građanski i studentski protesti traju više od godinu i po dana i ja se divim hrabrosti ljudi koji u njima učestvuju. Oni koji misle da su gospodari plaše se onih koji misle svojom glavom – rekla je Nikolić.
Istakla je da ne govori samo kao profesorka i rektorka, već i kao građanka koja želi da podigne glas protiv korupcije, nasilja, bahatosti i nepoštovanja zakona.
Nikolić se osvrnula i na napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti 22. novembra 2024. godine, kada su, kako je podsetila, želeli da odaju počast tragično nastradalima u Novom Sadu:
– Napadnuti smo kao što je napadnuto obrazovanje i civilizovanost. Napadnuti su mladost, obrazovanje i kultura.
Govoreći o položaju kulture u Srbiji, navela je da se za kulturu izdvaja 0,65 odsto budžeta, odnosno oko 22 evra po stanovniku, što je, kako je ocenila, najniže u Evropi. Podsetila je da je obećanje bilo da će izdvajanje za kulturu dostići jedan odsto, ali da to nikada nije ostvareno.
Poseban deo obraćanja posvetila je medijima.
– Najveći broj medija je megafon vlasti. Informativni program RTS-a ne ispunjava ono što je njegova obaveza, ne služi građanima. Nezavisna regulatorna tela ili ne postoje ili su marginalizovana. Zato imamo haos u etru. Kič se isplati, a šund se nagrađuje – ocenila je Nikolić.
Ona je poručila da se vlast plaši pitanja onih koji traže pravdu i dostojanstvo.
– Vlast se plaši uzdignutog indeksa na kraju predstave ili koncerta. Plaši se pitanja onih koji traže pravdu i dostojanstvo. Bez slobodnih medija nema slobodnog društva – zaključila je rektorka Univerziteta umetnosti Mirjana Nikolić.
Akademik Radomir Stajčić na Slaviji: Srbiji treba razvoj koji se ne zasniva na subvencijama za strane kompanije, već na domaćoj pameti
Okupljenima se obratio i akademik Radomir Stajčić, profesor Hemijskog fakulteta, govoreći o patriotizmu, nauci, sistemu vrednosti i budućnosti zemlje.
On je poručio da su u Srbiji ugroženi dostojanstvo i lična bezbednost građana, dok se, kako je rekao, plodne šume i njive pretvaraju u jalovišta i rudnike.
– Mediji nas zasipaju lažima i uvredama. Policija se od zaštitnika građana pretvorila u njihovog neprijatelja. Crkvena vlast se odnarodila od naroda i otuđila. Svoj najbolji deo, svoje studente, naziva obojenim revolucionarima – poručio je on.
Stajčić je ocenio da sistem vrednosti najbolje ilustruju ordenja koja se dodeljuju.
– Predsedniku Srbije dodeljena su bar četiri ordena SPC. Justina, jedinog episkopa koji je studente iz Novog Pazara primio na konak, razrešili su episkopskog čina, a odlikovali Vasilija Kačavendu. Zar je to visoki moral, zar su to temeljne vrednosti? Da li takva treba da budu naša deca kada završe škole? – upitao je akademik.
On je poručio da se budućnost Srbije mora graditi na znanju, nauci i sopstvenim ljudima.
– Naučna istraživanja obezbediće razvoj, ne onaj koji se zasniva na stranim subvencijama, već na domaćoj pameti. Naši ljudi uspešni u svetu spremni su da otvore svoje kompanije u Srbiji – rekao je Stajčić.
Bojana Savović na Slaviji: Država u kojoj se zakoni primenjuju selektivno prestaje da bude država
Na protestu studenata u blokadi na Slaviji okupljenima se obratila i javna tužiteljka Bojana Savović, poručujući da je pravo na protest Ustavom zagarantovano pravo.
Ona je naglasila da niko ne sme biti iznad zakona, pa ni oni koji nose uniformu.
– Nijedna uniforma ne sme biti iznad zakona. Svako nezakonito ponašanje i prekomerna upotreba sile mora biti predmet istrage – poručila je Savović.
Govoreći o stanju institucija, ocenila je da društvo u kojem se zakoni primenjuju selektivno prestaje da funkcioniše kao uređena država.
– Država u kojoj se zakoni primenjuju selektivno prestaje da bude država. Ovo što danas živimo je anarhija, nije država – rekla je javna tužiteljka.
Savović je istakla da je posebno opasno kada tužilaštvo ne štiti zakon, već vlast.
– To što tužioci štite vlast, a ne zakon, govori o dubini krize u kojoj se nalazimo. Uloga tužilaštva nije da štiti ni vlast, ni opoziciju – poručila je.
Prema njenim rečima, studenti ne traže privilegije, već ono što bi trebalo da bude temelj svakog uređenog društva: pravdu, jednaku primenu prava i zakone koji neće ostati mrtvo slovo na papiru.
– Nijedna politička kriza nikada nije rešena silom, ali može početi da se rešava istinom, jednakom primenom prava i odgovornošću – zaključila je Bojana Savović.
Prof. dr Ilija Srdanović: Studenti su pokazali azimut našeg delovanja
Na protestu studenata u blokadi na Slaviji okupljenima se obratio i prof. dr Ilija Srdanović, govoreći o viziji novog zdravstvenog sistema, ali i o ulozi studentskog pokreta u društvu koje, kako je poručio, pred očima svih ispisuje nove stranice istorije.
– Svi smo svedoci da se pišu nove stranice istorijskih čitanki, a pišu ih studenti i studentski pokret – rekao je Srdić.
On je ocenio da vlast nije uspela da „odnese pamet naše mladosti“, jer su studenti, kako je naveo, mudrošću i odlučnošću pokazali pravac delovanja celom društvu.
– Mudrošću obdareni studenti pokazali su nam azimute našeg delovanja i rekli su: naša je i ulica, i škola, i fakultet, i ovaj trg je naš – poručio je prof. dr Srdić.
U nastavku obraćanja istakao je da studenti danas ne brane samo svoje zahteve, već i pravo građana da ovu zemlju doživljavaju kao svoju.
– Naše su i istorija, i kultura, i ćirilica, i vera. Srbija je i naša, bre – rekao je Srdić, poručujući da će, kad dođu promene zdravstvo biti promenjeno, svi ljud biti isti i da pacijenti nikada više neće biti politički rekviziti_
– Zdravstveni sistem biće decentralizovan i okrenut prema primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti.
M. M. D.

